Sławomir Ptaś

Sławomir Ptaś Konsultant SAP FI

Temat: Uznanie za zmarłego - jak uprawdopodobnić wniosek?

Witajcie,
stanałem dzis przed koniecznoscia uzasadnienia wniosku o uznanie za zmarłego mojego krewnego zmarłego prawdopodobnie w trakcie działan I wojny swiatowej - jako ze nie jest mozliwe ustalenie daty i miejsca zgonu zlozylem w sadzie wniosek o uznanie go za zmarlego. Dzis sąd zwracil sie do mnie z prośbą o uzupełnienie wniosku poprzez uprawdopodobnienie okolicznosci uzasadniających żądanie o uznanie go za zmarłego. Jako ze czas jaki minal od tamtej pory jest z lekka dosc odlegly a ja nie dysponuje zadnym materialnym dowodem po moim praprzodku (jedynie oryginaly odpisow aktów zawarcia dwoch malzenstw mojej prababci=zony zmarlego) -
moje pytanie brzmi: w jaki inny sposob moglbym uprawdopodobnic swoje żadanie? czy wystarczy napisac w uzupelnieniu wniosku ze jedyny mozliwy sposob to zeznania swiadkow (czlonkow rodziny) ktorzy slyszeli z opowiadan ze takie zdarzenie (smierc w trakcie wojny) mialo miejsce?

pozdrawiam i dzieki z gory za jakiekolwiek wskazowki:)

Slawek
Aleksandra M.

Aleksandra M. prawnik, mediator

Temat: Uznanie za zmarłego - jak uprawdopodobnić wniosek?

Jeśli w odpisie aktu drugiego małżeństwa nie widnie adnotacja, że prababcia była wdową to pozostają zeznania ustne świadków. Chociaż dziwne jest to, że zostało zawarte drugie małżeństwo bez udokumentowania ustania pierwszego, ale jak sam Pan wspomniał odległe czasy i różne rzeczy się wtedy działy...

Temat: Uznanie za zmarłego - jak uprawdopodobnić wniosek?

A moze juz bylo orzeczone uznanie za zmarlego?Moze ktos nie dokonal jakis formalnosci ...najlepiej by bylo odszukac osoby ktore znaly pradziadka i np widzialy sytuacje w ktorej prawdopodobnie zmarl/zginal...ale wydaje sie ze to bedzie bardzo trudne...moze byly jakies listy w ktorych ktos znajomy donosil prababci ze jej maz nie zyje?moze sa informacje ze zaginal w czasie jakiejs bitwy?

konto usunięte

Temat: Uznanie za zmarłego - jak uprawdopodobnić wniosek?

Jeśli pradziadek należał do personelu wojskowego, być może Czerwony Krzyż mógłby jakoś pomóc?
Anna Warzych

Anna Warzych aplikant, kancelaria
prawna

Temat: Uznanie za zmarłego - jak uprawdopodobnić wniosek?

Zaginiony może być uznany za zmarłego, jeżeli upłynęło lat dziesięć od końca roku kalendarzowego, w którym według istniejących wiadomości jeszcze żył; jednakże gdyby w chwili uznania za zmarłego zaginiony ukończył lat siedemdziesiąt, wystarcza upływ lat pięciu. Uznanie za zmarłego nie może nastąpić przed końcem roku kalendarzowego, w którym zaginiony ukończyłby lat dwadzieścia trzy.

Kto zaginął w czasie podróży powietrznej lub morskiej w związku z katastrofą statku lub okrętu albo w związku z innym szczególnym zdarzeniem, ten może być uznany za zmarłego po upływie sześciu miesięcy od dnia, w którym nastąpiła katastrofa albo inne szczególne zdarzenie. Jeżeli nie można stwierdzić katastrofy statku lub okrętu, bieg terminu sześciomiesięcznego rozpoczyna się z upływem roku od dnia, w którym statek lub okręt miał przybyć do portu przeznaczenia, a jeżeli nie miał portu przeznaczenia – z upływem lat dwóch od dnia, w którym była ostatnia o nim wiadomość. Kto zaginął w związku z bezpośrednim niebezpieczeństwem dla życia nie przewidzianym w paragrafach poprzedzających, ten może być uznany za zmarłego po upływie roku od dnia, w którym niebezpieczeństwo ustało albo według okoliczności powinno było ustać.
Anna Warzych

Anna Warzych aplikant, kancelaria
prawna

Temat: Uznanie za zmarłego - jak uprawdopodobnić wniosek?

Jako chwilę domniemanej śmierci zaginionego oznacza się chwilę, która według okoliczności jest najbardziej prawdopodobna, a w braku wszelkich danych – pierwszy dzień terminu, z którego upływem uznanie za zmarłego stało się możliwe. Jeżeli w orzeczeniu o uznaniu za zmarłego czas śmierci został oznaczony tylko datą dnia, za chwilę domniemanej śmierci zaginionego uważa się koniec tego dnia.

Jeżeli kilka osób utraciło życie podczas grożącego im wspólnie niebezpieczeństwa, domniemywa się, że zmarły jednocześnie.
Anna Warzych

Anna Warzych aplikant, kancelaria
prawna

Temat: Uznanie za zmarłego - jak uprawdopodobnić wniosek?

Kto zaginął w związku z bezpośrednim niebezpieczeństwem dla życia nie przewidzianym w paragrafach poprzedzających, ten może być uznany za zmarłego po upływie roku od dnia, w którym niebezpieczeństwo ustało albo według okoliczności powinno było ustać.

Może by tak podsunąć sądowi datę 1-szego dnia po upływie roku od zakończenia wojny ? sąd jes do tego wręcz zobowiązany domniemaniem zawartym w poście zaczynającycm się od zdania "Jako chwilę..."

Temat: Uznanie za zmarłego - jak uprawdopodobnić wniosek?

Ale trzeba uprawdopodobnic chwile i sam fakt zaginięcia;)Choc wg mnie to ze mineło tyle lat od I Wojny Światowej to wazny czynnik-czas ,tylko trzeba bardziej konkretnie określic...moze pradziadke wysylal listy do rodziny a w pewnym momencie pzrestaly te listy pzrychodzic?
Moze Pan Slawomir by cos nam podpowiedzial to bedziemy "mysleć"...trudno jest radzic nie znajac dokladniej sytuacji
Sławomir Ptaś

Sławomir Ptaś Konsultant SAP FI

Temat: Uznanie za zmarłego - jak uprawdopodobnić wniosek?

W moim przypadku odszukanie jakichkolwiek materialnych dowodow tego ze pradziadek zyl (i do ktorego momentu, np. w postaci listow) jest niestety niemozliwe (choc nie wykluczam ze takie dokumenty/listy istnieja). Niestety z faktu ze moja prababcia miala dwoch mezow (z czego zaginiony byl pierwszym mezem, a ten drugi jest/byl dopiero moim prawdziwym pradziadkiem) wynika pewien konflikt interesow pomiedzy dwoma galeziamu potomkow (konflikt na tle majatkowym, ktory wyklucza dostep z mojej strony do np. listow i korespondencji zaginionego pradziadka, o ile taka sie zachowala..w co watpie). Dlatego tez jestem zmuszony wnioskowac o uznanie go za zmarlego przy ograniczonym tzw "materiale dowodowym" w postaci dwoch odpisow aktu malzenstwa (z pierwszym i drugim pradziadkiem), zeznaniach czlonkow rodziny, ktorzy wiedza "ze slyszenia" ze fakt wstapienia do wojska i zaginiecia mialy miejsce, ponadto ostatnim dowodem ze pradziadek zyl bylo narodzenie jego ostatniej corki w 1915 roku (taki akt stanu cywilnego moge uzyskac w USC). Potem niestety jest juz luka informacyjna az do roku 1923 (=rok drugiego malzenstwa).

KPC wskazuje ze wniosek o uznanie za zmarlego powinien zawierac nie tylko wykaz okolicznosci uzasadniajacych uznanie za zmarlego ale rowniez ich uprawdopodobnienie. Jako ze jest to kategoria o nizszym stopniu pewnosci niz udowodnienie, moim zdaniem wystarczy wspomniec w zalaczonym do wniosku oswiadczeniu, ze:
-odpis aktu pierwszego malzenstwa nie zawiera wzmianki o sposobie jego ustania (a wiec mozna domniemywac ze postepowanie o uznanie za zmarlego nie zostalo wtedy przeprowadzone, nawet to sobie wyobrazic w kilka lat po I wojnie sw. )
-ksiegi zgonow USC w miejscu zamieszkania pradziadka nie zawieraja wzmianki o jego zgonie (choc to tez niczego nie przesądza),
-wywiad z czlonkami rodziny wskazuje na taki przebieg wypadkow jak wyzej.

Na ten moment tak sformulowalem oswiadczenie uprawdopodobniajace...zobaczymy co Sad na to :)

Temat: Uznanie za zmarłego - jak uprawdopodobnić wniosek?

Prosze dac znac-co sad na to:) tak z ciekawosci:) i dla poszerzenia wiedzy;)

Następna dyskusja:

Jak być dobrym prawnikiem?




Wyślij zaproszenie do