Temat: Spółki wodne - członkowostwo
Znalazłem orzeczenie sądowe pośrednio dotyczące tego problemu:
http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/A642A3FCEB
Stan faktyczny w uproszczeniu wyglądał tam w ten sposób, że jeden zakład nie płacił składek spółce wodnej, która powoływała się na swój statut zgodnie, z którym każdy zakład w gminie jest uważany za członka spółki. Pozwany zakład powoływał się na dobrowolność członkowstwa w spółce, a także na brak spełnienia przesłanek wyjątku od tej dobrowolności, który jest określony w następującym przepisie:
Art. 168 prawa wodnego: Na wniosek spółki wodnej lub zainteresowanego zakładu starosta, w drodze decyzji, może włączyć zakład do spółki, jeżeli jest to uzasadnione celami, dla których spółka została utworzona.
Pozwany zakład podnosił przed sądem, że w jego przypadku starosta takiej decyzji nie wydał, w związku z czym nie może być uznawany za członka spółki.
WSA w Opolu stwierdził po rozważaniach natury proceduralnej i intertemporalnej, że "jeżeli kwestię członkostwa skarżącej w Spółce Wodnej, a tym samym nieistnienia obowiązku uiszczania składek udziałowych, należało rozważać na podstawie przepisów ustawy z 18 lipca 2001r. Prawo wodne (Dz. U. Nr 115 poz. 1229, Nr 154, poz. 1803 oraz z 2002r. Nr 113, poz. 984), to w pierwszej kolejności Sąd zauważa, że z przepisu art. 165 ust. 1 tej ustawy wynika, iż utworzenie spółki wodnej następuje w drodze porozumienia co najmniej 3 osób fizycznych lub prawnych zawartego w formie pisemnej, jednocześnie należy podnieść, iż ustawa ta, w odróżnieniu od przepisów ustawy z 1974r, nie przewiduje przymusowego tworzenia spółki wodnej.Natomiast do statutu Gminnej Spółki Wodnej w B. należy dołączyć wykaz członków spółki, zawierający ich oznaczenie, wskazanie ich siedziby i adresów, obowiązek prowadzenia takiej dokumentacji nakłada na spółkę wodną przepis art. 166 ust 2 ww ustawy. Statut Gminnej Spółki Wodnej nie zawierał wymaganego przez ustawę załącznika. W sprawie nie zgromadzono również innych dowodów potwierdzających fakt przynależności skarżącej do Spółki Wodnej w B. np.: deklaracji członkowskiej bądź porozumienia o utworzeniu spółki wodnej, jeśli skarżąca, ewentualnie jej poprzednik prawny, byli założycielami spółki wodnej, dowodów zapłaty składek członkowskich za okres sprzed 2001 roku. Jak również z akt administracyjnych nie wynika czy, skarżąca jako spółka prawa handlowego jest następcą prawnym byłego przedsiębiorstwa państwowego B, co mogłoby przesądzić o członkostwie skarżącej w spółce wodnej na podstawie art. 165 ust. 7 Prawa wodnego stanowiącym, iż następca prawny członka spółki wodnej wstępuje jego prawa i obowiązki, przy czym podobne rozwiązanie zawierała ustawa Prawo wodne z 1974r., w art. 109 ust. 2. Wbrew twierdzeniom organów, nie można zaakceptować poglądu, że z przepisu art. 170 Prawa wodnego z 2001r. wynika obowiązek wnoszenia przez skarżącą składek jak również ponoszenia świadczeń niezbędnych do wykonywania statutowych zadań spółki wodnej w sytuacji, gdy członkostwo w tej spółce jest sporne, a organy nie przedstawiają dowodów na poparcie swojego stanowiska."
Wniosek - członkostwo w spółkach wodnych jest dobrowolne, chyba że starosta w drodze decyzji administacyjnej włączy zakład do spółki