Michał Madej

Michał Madej Student, Uniwersytet
Warszawski

Temat: REDUKCJA SZKóD JAKO BUDOWANIE SPOłECZEńSTWA...

6 MARZEC 2009

sala Senatu Pałacu Kazimierzowskiego

godz. 11.00

spotkanie z Aleksandrem Ciechanowiczem dyrektorem organizacji Humanitarian Action Fund for Medical and Social Programs (HAF)

Aleksander Ciechanowicz - członek organizacji: The International AIDS Society; International Harm Reduction Association, Eurasian Harm Reduction Network, Russian Harm Reduction Network.

Ma na swoim koncie 14 lat doświadczenia pracy kierowniczej w organizacjach pozarządowych. Obecnie, kierownik największego pozarządowego ośrodka zajmującego się pomocą wobec osób uzależnionych od narkotyków: dzieci ulicy, narkomanów oraz prostytutek.

Organizacja, którą kieruje została stworzona w 2001 roku. Jednak działania na polu redukcji szkód - medycznej, socjalnej i psychologicznej pomocy - były przez Ciechanowicza prowadzone już od 1995 (wówczas przez organizację o nazwie "Medecins du monde"; ona właśnie położyła podstawy do powstania “Humanitarian Action Fund”.
Głównym powodem była wówczas drastycznie wzrastająca w Petersburgu liczba dzieci ulicy, potrzebujących natychmiastowej pomocy - nierzadko bowiem byli to nieletni sprzedający usługi seksualne, używający narkotyków a w efekcie zakażeni HIV, HCV.
"Medicins du monde" rozpoczęło wówczas prowadzenie centrum w którym w ciągu 6 lat przebywało ponad 3000 dzieci, otrzymując tam wszelkiego rodzaju pomoc. Kolejnymi krokami rozwoju ośrodka było - w roku 1999 we współpracy z UNICEF oraz państwową stacją sanitarno-epidemiologiczną - otwarcie punktów testowania na obecność HIV, HCV i HBV.

Ponieważ problem narkomanii w latach 90-tych urósł na skalę krajową(w samym Petersburgu ok. 200-250 tyś.osób na 5 mln. mieszkańców ma problem z narkotykami), w 1997 ekipa Humanitarian Action (wówczas „Lekarze świata”) rozpoczęła pierwszy w Rosji program Redukcji Szkód.

W 2000 zespół zainicjował zaś program wsparcia medycznego dla kobiet sprzedających usługi seksualne.

Ośrodek utrzymuje się wyłącznie z pieniędzy pozarządowych. Sasza Ciechanowicz dzieli się zaś doświadczeniem na polu redukcji szkód prowadząc warsztaty w innych rosyjskich miastach i republikach WNP.