Ewa Kowalewska

Ewa Kowalewska Marketing i sprzedaż

Temat: Potrzebna konsultacja prawnicza (prawo spadkowe i...

Potrzebuję konsultacji prawniczej. Problem dotyczy wspólnego majątku pary, narzeczeństwa, wieloletniego konkubinatu, który chce prawnie uregulować swoje sprawy i zabezpieczyć swoje interesy przed ślubem.

Celem uzgodnionym przez parę ma być wspólna własność nieruchomości i ruchomości, na równych (mniej wiecej chociaż) prawach, dla obu osób.

Ważne jest to, że zarówno teren (ziemia rolna), jak i budynki, są spadkiem, przedmałżeńskim na jedną z osób (od 10 lat). Wkładem drugiej osoby jest wieloletnia praca na rzecz terenu, jego rewitalizacji, zakupy i inwestowanie w ów spadek, który został przejęty w stanie opłakanym (m.in. zabytkowy dom).
Wszystko dotąd było robione w ten sposób, ale bez papierów. Dlatego z uwagi na planowany ślub, para chce się zabezpieczyć (po ślubie zgodnie ze stanem prawnym drugiej osobie nie będzie przysługiwać nic, w razie ewentualnego rozstania, skoro zostało to nabyte jako spadek na współmałżonka przed ślubem).

Wiadomo, że można przpisać, ale problemem jest spory podatek, jak na osoby z grupy niespokrewnionych, w przypadku przepisania (podatek od wzbogacenia się, chyba ok. 20%).

Co da sie w takiej sytuacji zrobić, jak to rozwiązać, żeby obie osoby miały prawa własności lub były własnością na papierze po połowie wszystkiego - ale z ominięciem tak drasycznych podatków? Da się coś zrobić?
Monika Zapilaj-Baziak

Monika Zapilaj-Baziak cel został
osiągnięty ;D

Temat: Potrzebna konsultacja prawnicza (prawo spadkowe i...

tak sobie myślę, ....że może po zawarciu związku małżeńskiego juz małżonkowie rozszerzą ustrój wspólności ustawowej o składniki majątku osobistego jednego z małżonków.... skutek bedzie taki, że ów przedmiot stanowić będzie współwłasność małżonków na prawach wspólności ustawowej....
Mariusz Bialic

Mariusz Bialic Bialic & Sokołowski
Kancelaria Radców
Prawnych i
Adwokató...

Temat: Potrzebna konsultacja prawnicza (prawo spadkowe i...

Pani Ewo
Proszę pamiętać, że skoro jeden z (przyszłych) małżonków przed zawarciem związku małżeńskiego czynił na majątek swojego ówczesnego konkubenta to mamy do czynienia z ponoszeniem nakładów na jego majątek odrębny.
Przede wszyskim proszę się zastanowić w jakim ustroju chcecie Państwo pozostać po zawarciu związku małżeńskiego. Jeśli we wspólnocie małżeńskiej to najrozsądniej jest rozszerzyć wspólność majątkową o te skałdniki, które mają być majątkiem wspólnym. Proszę pamiętać aby dokładnie okreslić u notariusza jakie składniki mają wejść do majątku wspólnego.
Pozdrawiam

Następna dyskusja:

PRAWO FARMACEUTYCZNA - POTR...




Wyślij zaproszenie do