Temat: Postanowienie sądu w sprawie spadku niekoniecznie...
Bartosz K.:
Tomasz Ł.:
stanisław starkiewicz:
Postanowienie o nabyciu spadku nie stwierdza nabycia nieruchomości.
a jedynie--kto nabył konkretny spadek.
Zgadzam się ze Stanisławem, bo jedyny sposób na udokumentowanie, że jesteś właścicielem nieruchomości to ujawniony w KW wpis.
Ja jeszcze dodam (zgadzając się z Wami), że przecież fakt istnienia aktu notarialnego, wskazującego właściciela nieruchomości nie wynika wcale, że nie istnieje późniejszy a.n. przenoszący własność na kolejną osobę. Stąd też opieranie transakcji nie na księdze wieczystej a na akcie notarialnym (zwłaszcza w kontekście obowiązków notariusza w zakresie wniosku o wpis do kw) jest równie bezpieczne, co żąglowanie włączoną piłą spalinową.
chyba nie zostałem dobrze zrozumiany....
więc spróbuję w ten sposób:
1) w praktyce notarialnej, w przypadku dziedziczeń, stosunkowo często spotykamy się z nieujawnianiem praw własności przez kilka pokoleń, wówczas wpisy w kw nie wiele nam dają,
2) zarówno notariusz jak sędzia w sadzie w-k, porównuje odpis postanowienia z dokumentami znajdującymi się z w kw i kw, i dopiero na tej podstawie stwierdza, czy można zrobić umowę czy nie (pomijam zaś z art. 19 ust. 6 upsid), a sędzia dokonuje wpisu bądź nie,
3) dokumenty (np kw, postanowienia spadkowe i podstawy nabycia) sprawdzamy zanim udajemy się do notariusza, gdyż może się zdarzyć, że usłyszymy po kilku tygodniach przygotowywania transakcji, że nie da się jej przeprowadzić, bo nieruchomość wchodziła (wbrew np AWZ czy umowy) do majątku wspólnego małżonków)
A zatem, jeżeli przysłowiowy Jan Kowalski twierdzi, że jest spadkobiercą po Stanisławie Kowalskim (również przysłowiowym), wówczas okazuje:
1) postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku/APD, - na potwierdzenie że jest spadkobiercą,
2) dokument na podstawie, którego nabył spadkodawca nieruchomość (skoro PSS stwierdza tylko samo nabycie spadku, na potwierdzenie, że SK był właścicielem nieruchomości (w tym miejscu ustalamy również udział, jaki przysługuje mu w nieruchomości),
3) odpis kw...
dlaczego odpis KW trzeba sprawdzać z podstawą nabycia i postanowieniem sądu? z wielu powodów:
1) sprawdzamy, czy sąd dobrze wykonał wniosek o wpis do działu II (zdarzają się błędy, w tym także nie wykonanie wszystkich wniosków),
2) sprawdzamy czy nie było błędów przy migracji (zdarzają się np pomyłki imionach),
3) sprawdzamy czy nieruchomość nie jest wbrew wpisom w kw objęta wspólnością ustawową (bardzo częste w przypadku nieruchomości rolnych).
Poza tym:
1) większość wpisów w kw ma charakter deklaratoryjny,
2) domniemanie z art. 3 ukwih jest wzruszalne,
3) art. 5 ukwih dotyczy tylko czynności prawnych, nie zaś nabycia w drodze dziedziczenia,
4) często (szczególnie w przypadku nabycia gospodarstwa rolnego w drodze przekazania w latach 70' i 80' oraz na podstawie AWZ) w kw są nieprawdziwe wpis prawa własności (zwykle ujawniano tylko 1 małżonka zamiast 2).
Księga jest ważna, ale należy ją "czytać" łącznie z dokumentami.
A po co to wszystko? dla bezpieczeństwa obrotu i transakcji ;))
a.
Artur R. edytował(a) ten post dnia 09.06.11 o godzinie 15:22