konto usunięte

Temat: PORADA / UMOWA NAJMU

UMOWA NAJMU LOKALU

W dniu ……..,,………..2011 r. w ............. pomiędzy:
1.Firmą: …………………………………………., z siedzibą pod adresem ………………………………………………………
proszę wpisać dane firmy …………………………………………………………………………………………………………
KRS: ………………………………………………………..., NIP: ………………………………………………………………………….….
REGON: ……………………………………………………………………………………………………………………………………………
Reprezentowaną przez: ……………………………………………………………………………………………………………………
kontakt telefoniczny: ……………………………………………………………………………………………………………………..
e-mail: …………………………………………………………………………………………………………………………………………….
Zwaną dalej „Najemcą”,
a
2.................................................................
Zwaną dalej „Wynajmującą”
Została zawarta umowa najmu, zwana dalej „umową”, o następującej treści:
§1
1. Wynajmująca oddaje Najemcy najem lokal mieszkalny położony na pierwszym piętrze budynku przy ul.................... o łącznej powierzchni 85 m2., składającej się z salonu, kuchni, łazienki, sypialni i klatki schodowej.
2. Wynajmująca oświadcza, że przysługuje jej prawo dysponowania przedmiotowym lokalem na podstawie aktu własności (księga wieczysta nr .......... )
3. Wynajmujący oświadcza, iż przedmiot najmu nie jest i nie będzie w okresie obowiązywania niniejszej umowy przedmiotem jakichkolwiek zobowiązań Wynajmującego wobec osób trzecich i jest wolny od roszczeń osób trzecich.
4. Wynajmujący oświadcza, iż przedmiot najmu jest w należytym stanie technicznym oraz jest przydatny do umówionego użytku. Najemca potwierdza to i zobowiązuje się utrzymać przedmiot najmu w takim stanie przez czas trwania najmu.
5. Wydanie lokalu nastąpi na podstawie protokołu zdawczo-odbiorczego zawierającego opis stanu technicznego , zdjęcia przedstawiające stan lokalu, wyposażenia oraz określającego stany liczników wody, gazu i energii elektrycznej w dniu przekazania lokalu.

§2
1. Najemca zobowiązuje się wykorzystywać wynajęty lokal w celu zamieszkania (ilość metrów kwadratowych) oraz prowadzenia swojej działalności ; prowadzenie biura (ilość metrów kwadratowych).. Najemca nie ma prawa podnająć ani użyczyć przedmiotu najmu osobom trzecim bez uzyskania pisemnej zgody Wynajmującej.
§3
1. Z tytułu niniejszej umowy najemca będzie płacił miesięczny czynsz najmu w wysokości: ........ PLN (słownie: dwa tysiące pięćset złotych) na wskazane konto Wynajmującej, na podstawie niniejszej umowy najmu. Powyższa kwota czynszu nie zawiera opłat jak również zaliczek na opłat za używanie mediów takich jak : woda i ścieki, gaz, ogrzewanie, energia elektryczna, wywóz nieczystości, telefon, internet oraz różnica podatku od nieruchomości związanego z prowadzeniem działalności gospodarczej.

2. Wynajmujący zobowiązuje się, że nie rozwiąże umów z dostawcami energii elektrycznej, gazu i wody. (usunąć )Najemca zobowiązuje się do płacenia rachunków za energię elektryczną, wodę, gaz i ogrzewanie w sezonie grzewczym na podstawie zaakceptowanych przez Przedstawiciela Najemcy (Pana .......) ilości poboru/zużycia mediów a w ślad za tym odrębnie przedłożonych przez Wynajmującego faktur od gestorów sieci na koniec każdego miesiąca w odrębnie złożonej (jako refaktura) fakturze VAT. ( nie jestem płatnikiem vat proponuje zapis „ a w ślad za tym odrębnie przedłożonych przez
Wynajmującego faktur od gestorów sieci na koniec każdego miesiąca w
odrębnie złożonej (jako refaktura) fakturze VAT." „) złożonym rachunku
Ponadto najemca zobowiązuje się do pokrycia różnicy podatku od nieruchomości związanego z prowadzeniem działalności gospodarczej na podstawie odrębnie przedłożonego rachunku bądź noty obciążeniowej.

4
1. Czynsz płatny będzie od dnia 22.08.2011r miesięcznie z góry w terminie do 10 każdego miesiąca na podstawie niniejszej umowy jednakże nie wcześniej niż w ciągu 5 dni od daty dostarczenia Najemcy rachunku uproszczonego.
Płatność czynszu będzie regulowana przelewem na konto bankowe Wynajmującej .....................................................
2. W przypadku niemożności korzystania przez najemcę z lokalu lub jego części na skutek okoliczności ,leżących po stronie wynajmujących, czynsz zostanie obniżony proporcjonalnie do ilości dni, w których najemca nie mógł korzystać z lokalu w sposób określony umową.
3. W przypadku opóźnienia w zapłacie należności wynikających z niniejszej umowy, najemca zobowiązany jest do zapłaty odsetek ustawowych płatnych za każdy dzień zwłoki.
4. Za dzień płatności uznaje się dzień obciążenia rachunku Najemcy.
5. Przelew wierzytelności przysługujących Wynajmującemu z tytułu niniejszej umowy wymaga uprzedniej zgody Najemcy, pod rygorem nieważności.
§5
Wynajmująca wyraża zgodę na podłączenie przez Najemcę na własny koszt stosowną do jego potrzeb ilość:
- linii telefonicznych, wybranego przez siebie operatora,
- łączy internetowych od jednego lub kilku dostawców.
- energii elektrycznej oraz wody
Płatności za ww. usługi najemca będzie płacił i uiszczał na podstawie umów zawartych bezpośrednio z dostawcami tych usług.
Wszystkie w/w instalacje zostaną tak przeprowadzone aby nie uszkodziły lub były trwale zakryte bez uszczerbku w istniejącej substancji lokalu.
§6
1. Najemca ponosi odpowiedzialność za wszelkie szkody wyrządzone przez niego tj. pokryje koszty napraw uszkodzeń bądź zniszczeń wyrządzonych przez niego.
2. Bez pisemnej zgody Wynajmującego Najemca nie może czynić w rzeczy najętej istotnych ( wykreślić ) zmian budowlanych, w szczególności polegających na zmianie układu pomieszczeń.
3. Najemca zobowiązuje się dokonywania drobnych napraw koniecznych związanych z należytym utrzymaniem stanu technicznego przedmiotu najmu, na własny koszt. Wszelkie inne konieczne naprawy po akceptacji Wynajmującego obciążają Wynajmującego.

Nie widzę zapisu, który zasugerował prawnik, że w przypadku zmian, na które wyraziliście zgodę, po zwrocie lokalu nie musicie oddawać pieniędzy zainwestowanych przez Najemcę
4.Wynajmująca może wypowiedzieć Najemcy, bez zachowania terminów wypowiedzenia umowę również wtedy, gdy Najemca przez swoje niewłaściwe zachowanie czyni uciążliwym korzystanie innych lokali znajdujących się w jego sąsiedztwie.

§7
1. Najemca zobowiązany jest udostępniać lokal w związku z koniecznością przeprowadzenia obciążających Wynajmującą prac naprawczych i konserwacyjnych lub obowiązkowych, okresowych przeglądów instalacyjno-kominiarskich.
2. Najemca zobowiązany jest niezwłocznie udostępnić Wynajmującej lokal w przypadku tzw. awarii nagłych grożących katastrofą budowlaną lub gwałtownym i znacznym obniżeniem wartości przedmiotu najmu.
§8
1. Po ustaniu umowy najmu, Najemca zobowiązuje się zwrócić Wynajmującej pod rygorem skutków prawnych przedmiot najmu w stanie nie pogorszonym, jednakże nie ponosi odpowiedzialności za zużycie wynikające z normalnej eksploatacji.
2. Przedmiot najmu winien być zwrócony osobiście Wynajmującej lub osobie przez nią upoważnionej i na tę okoliczności zostanie sporządzony przez strony protokół odbioru w którym strony określą stan techniczny i stopień zużycia znajdujących się w nim urządzeń i instalacji oraz ewentualne uszkodzenia powstałe z winy Najemcy. Brak protokołu, sporządzonego i podpisanego w sposób określony powyżej oznacza, iż Lokal został zwrócony w stanie dobrym, a Wynajmujący nie zgłasza i nie będzie zgłaszał żadnych roszczeń względem Najemcy z tytułu Najmu.

§9
1.Umowa zostaje zawarta na czas nieokreślony.
2.Każda ze stron może rozwiązać niniejszą umowę z zachowaniem jedno miesięcznego okresu wypowiedzenia ze skutkiem prawnym na koniec miesiąca.
3.Nie później niż na miesiąc naprzód, na koniec miesiąca kalendarzowego, Wynajmujący może wypowiedzieć stosunek prawny jeżeli Najemca:
a)Pomimo wcześniejszego pisemnego upomnienia nadal używa Lokal w sposób rażąco sprzeczny z Umową lub niezgodnie z jego przeznaczeniem,
b)Jest w zwłoce z zapłatą czynszu lub innych opłat za używanie lokalu co najmniej za jeden pełny okresy płatności, pomimo uprzedzenia go na piśmie o zamiarze wypowiedzenia stosunku prawnego i wyznaczenia dodatkowego, 14-dniowego terminu zapłaty zaległych i bieżących zaległości.
W wypadku zaistnienia okoliczności, o których mowa wyżej , Najemca obowiązany jest rozliczyć się z Wynajmującym i opuścić przedmiot najmu w terminie 5 dni . Wynajmująca jest upoważniona do wejścia do lokalu po tym terminie i opróżnienia oraz do doprowadzenia do stanu sprzed umowy na koszt Najemcy.
Wynajmująca może wypowiedzieć Najemcy, bez zachowania terminów wypowiedzenia umowę również wtedy, gdy Najemca przez swoje niewłaściwe zachowanie czyni uciążliwym korzystanie innych lokali znajdujących się w jego sąsiedztwie.
4.Najemca może wypowiedzieć najem bez zachowania terminów wypowiedzenia jeżeli:
a)Lokal posiada wady, które zagrażają zdrowiu Najemcy,
b)Korzystanie z lokalu stało się utrudnione lub niemożliwe z przyczyn niezależnych od stron umowy,
c)Wynajmujący nie wywiązuje się z obowiązku dokonywania napraw, które obciążają Wynajmującego ,
Wypowiedzenie umowy wymaga formy pisemnej pod rygorem nieważności.
§10
1.Wszelkie zawiadomienia i oświadczenia składane pomiędzy Stronami w związku z umową, będą wysyłane lub w inny sposób dostarczane na następujący adres:
Do Najemcy:
……………………………………………………………………………………………………………………..
Do Wynajmującej:
........................................
2.Strony zobowiązują się do niezwłocznego powiadomienia na piśmie o każdej
zmianie adresu.
§11
1. Każda zmiana postanowień niniejszej umowy wymaga pod rygorem nieważności formy pisemnej w postaci aneksu
2. W sprawach nie uregulowanych postanowieniami niniejszej umowy mają zastosowanie przepisy kodeksu cywilnego.
3. Ewentualne spory pomiędzy Stronami niniejszej umowy, o ile nie dadzą się rozwiązać w drodze polubownej negocjacji, rozstrzygane będą przez Sąd Rejonowy właściwy dla miejsca zamieszkania wynajmującej.
4. Umowę sporządzono w 3 jednobrzmiących egzemplarzach, po jednym dla każdej ze Stron, w tym jedna dla Biura Nieruchomości.

Wynajmująca Najemca

………………………………………. ……………………………………
PROSZĘ O PORADĘ CZY DLA WYNAJMUJĄCEJ TA UMOWA JEST DOBRA ? CZY JAKIŚ ZAPIS JEST NIE DO PRZYJĘCIA , MOŻE JAKIEŚ ZMIANY ? Z GÓRY DZIĘKUJĘ !Aleksander K. edytował(a) ten post dnia 04.08.11 o godzinie 20:24

konto usunięte

Temat: PORADA / UMOWA NAJMU

Polecam lekturę Ustawy o ochronie praw lokatorów.
Niektóre zapisy z tej umowy są z nią sprzeczne - a tym samym nieważne.

konto usunięte

Temat: PORADA / UMOWA NAJMU

Panie Mariuszu proszę o przykłady , umowa była przygotowana ( w większości ) przez prawnika najemcy .
Tomasz S.

Tomasz S. Ius est ars boni et
aequi

Temat: PORADA / UMOWA NAJMU

Mariusz G.:
Polecam lekturę Ustawy o ochronie praw lokatorów.
Niektóre zapisy z tej umowy są z nią sprzeczne - a tym samym nieważne.

Jaki prawnik, taka umowa :)))
Błażej Sarzalski

Błażej Sarzalski radca prawny, bloger
prawniczy

Temat: PORADA / UMOWA NAJMU

Mariusz G.:
Polecam lekturę Ustawy o ochronie praw lokatorów.
Niektóre zapisy z tej umowy są z nią sprzeczne - a tym samym nieważne.

Pytanie czy ta ustawa znajdzie tutaj zastosowanie ;) Dobra rada - zamiast pisać na forum warto się udać do prawnika :)
Piotr Czejkowski

Piotr Czejkowski Project Manager,
Scrum Master,
menedżer, analityk
biznes...

Temat: PORADA / UMOWA NAJMU

A dlaczego by miała nie mieć zastosowania? Wygląda z szablonu, że wynajmującym jest osoba fizyczna i wynajmuje na cele mieszkaniowe. To, że prawnicy nie znają ustawy o najmie lokalu to dla mnie nic nowego - sam mam podpisaną umowę z prawnikiem, w której zapisy są sprzeczne z tą ustawą. Ale, że ja jestem wynajmującym to mi to nie przeszkadza - i tak nie mają one mocy.
Błażej Sarzalski

Błażej Sarzalski radca prawny, bloger
prawniczy

Temat: PORADA / UMOWA NAJMU

Piotr Czejkowski:
A dlaczego by miała nie mieć zastosowania? Wygląda z szablonu, że wynajmującym jest osoba fizyczna i wynajmuje na cele mieszkaniowe.

Wynajmujący to ten co wynajmuje, a najemca to ten co bierze w najem. Z umowy wynika, że najemca bierze to na cele nie tylko mieszkaniowe, ale też na cele związane z działalnością gospodarczą. Częściowo więc mamy lokal podpadający pod ustawę (służy celom mieszkaniowym), a częściowo lokal użytkowy. To kolejny feler tej umowy, że nie rozróżnia tych dwóch kwestii - bo tutaj jednak mamy dwa różne reżimy prawne.

konto usunięte

Temat: PORADA / UMOWA NAJMU

Błażej Sarzalski:
Pytanie czy ta ustawa znajdzie tutaj zastosowanie ;)

Tak wywnioskowałem z zapisu:
Najemca zobowiązuje się wykorzystywać wynajęty lokal w celu zamieszkania

Czy w takiej sytuacji Ustawa o ochronie praw lokatorów może nie być stosowana?Mariusz G. edytował(a) ten post dnia 09.08.11 o godzinie 22:28
Błażej Sarzalski

Błażej Sarzalski radca prawny, bloger
prawniczy

Temat: PORADA / UMOWA NAJMU

Mariusz G.:
Błażej Sarzalski:
Pytanie czy ta ustawa znajdzie tutaj zastosowanie ;)

Tak wywnioskowałem z zapisu:
Najemca zobowiązuje się wykorzystywać wynajęty lokal w celu zamieszkania

Czy w takiej sytuacji Ustawa o ochronie praw lokatorów może nie być stosowana?

Może być nie stosowana w części w jakiej lokal służy jako biuro.

konto usunięte

Temat: PORADA / UMOWA NAJMU

Błażej Sarzalski:
Czy w takiej sytuacji Ustawa o ochronie praw lokatorów może nie być stosowana?

Może być nie stosowana w części w jakiej lokal służy jako biuro.

A można wypowiedzieć część umowy? Bo to np. w tej umowie jest niezgodne z ustawą. I co się dzieje, gdy z 70m2 mieszkania z którego 20m2 jest przeznaczone na DG jest wypowiadana jest ta część, którą można wypowiedzieć - czyli na 20m2?Mariusz G. edytował(a) ten post dnia 09.08.11 o godzinie 22:44
Błażej Sarzalski

Błażej Sarzalski radca prawny, bloger
prawniczy

Temat: PORADA / UMOWA NAJMU

Mariusz G.:
Błażej Sarzalski:
Czy w takiej sytuacji Ustawa o ochronie praw lokatorów może nie być stosowana?

Może być nie stosowana w części w jakiej lokal służy jako biuro.

A można wypowiedzieć część umowy? Bo to np. w tej umowie jest niezgodne z ustawą. I co się dzieje, gdy z 70m2 mieszkania z którego 20m2 jest przeznaczone na DG jest wypowiadana jest ta część, którą można wypowiedzieć - czyli na 20m2?

Ha i tutaj zaczynają się schody i pole do wykładni.

Temat: PORADA / UMOWA NAJMU

Jeśli są schody i pole do wykładni już na tym etapie, to generalnie znaczy, że umowa jest do bani :)

Temat: PORADA / UMOWA NAJMU

ja tam nie wiem, ale chyba nie można wypowiedziec cześci umowy, stanowi integralną całośc. Moiżliw esą modyfikacje treści - aneksowanie itd. Ale nie wypowie sie umowy częsci...

Chyba że umowa stnoiw inaczej, a tu tak nie jest
Andrzej K.

Andrzej K. Like an ocean kept
in glass of water

Temat: PORADA / UMOWA NAJMU

A nie zgodzisz się z twierdzeniem, że wypowiedzenie części umowy może dotyczyć także CZĘŚCI UMOWY, a nie części lokalu który wynajmujesz?

Np wypowiadam umowę w części (np pojedyńczy artykuł lub punkt), w której mówi ona o wynajmowaniu lokalu na cele DG i, przy braku sprzeciwu ze strony wynajmującego, proponuję aby umowa dotyczyła jedynie celów mieszkaniowych?

Ad rem - umowa dość niezgrabna... jeśli przewidujesz kłopoty albo nie czujesz się zbyt pewnie to ja dołączam do grona malkontentów i proponuję zmienić prawnika lub portal, z którego ściągnąłeś ten projekt umowy ;)))
Jacek Kotowicz

Jacek Kotowicz Radca prawny
zarządzający w
Kancelarii Radcy
Prawnego A&J...

Temat: PORADA / UMOWA NAJMU

Witam,

Pozostaje mi tylko się przychylić do ostatniego posta. Jednak, jeśli faktycznie już na etapie podpisywania umowy strony popadają w spór i już teraz nie wiedzą jak będą ich relacje wyglądały, to faktycznie umowa jest do bani.

Pozdrawiam

Następna dyskusja:

umowa najmu




Wyślij zaproszenie do