Sylwia R.

Sylwia R. referent

Temat: ponowny wniosek

Witam mam problem z którym nie mogę sobie sama poradzić w przypadku ponowniego wniesienia wniosu gdy w tej samej sprawie postępowanie administracyjne już się toczyło i została wydana decyzja. Następnie wnioskodawca ponownie wniósł wniosek w tej samej sprawie. zostało wydane postanowienie o odmowie wszczęcia postepowania. Po ponad pół roku ponownie wniosek o to samo. Znowu postanowienie, czy pozostawić wniosek bez rozpatrzenia? Proszę o pomoc

konto usunięte

Temat: ponowny wniosek

II SA/Lu 1036/12
wyrok wsa 2013.04.04 w Lublinie
Tożsamość sprawy jako podstawa odmowy wszczęcia postępowania.
LEX nr 1310579
Artykuł 61a § 1 k.p.a. stanowi podstawę prawną do odmowy wszczęcia postępowania administracyjnego m.in. w sytuacji, gdy kierowane do organu administracji publicznej żądanie jednostki dotyczy sprawy już wcześniej rozstrzygniętej (tożsamość sprawy). Zważyć jednak należy, że o tożsamości sprawy można mówić wyłącznie wówczas, gdy w sprawie występują te same podmioty, dotyczy ona tego samego przedmiotu i tego samego stanu prawnego w niezmienionym stanie faktycznym sprawy.

II SA/Kr 1814/11
wyrok wsa 2012.03.21 w Krakowie
LEX nr 1138565
Przepis art. 61a k.p.a. stanowi podstawę prawną do odmowy wszczęcia postępowania administracyjnego m.in. w sytuacji, gdy kierowane do organu administracji publicznej żądanie jednostki dotyczy sprawy już wcześniej rozstrzygniętej.

Art. 61a. § 1. Gdy żądanie, o którym mowa w art. 61, zostało wniesione przez osobę niebędącą stroną lub z innych uzasadnionych przyczyn postępowanie nie może być wszczęte, organ administracji publicznej wydaje postanowienie o odmowie wszczęcia postępowania.
§ 2. Na postanowienie, o którym mowa w § 1, służy zażalenie.

Komentowany przepis przewiduje nie tylko formę odmowy wszczęcia postępowania administracyjnego, lecz także instytucję odmowy wszczęcia postępowania, jeżeli przez odmowę rozumieć postanowienie odmawiające wszczęcia postępowania. W wypadku postępowania wszczynanego na wniosek strony organ może zachować się tylko w sposób przewidziany w przepisach rozdziału 1 działu II, tj. albo pozostawić podanie bez rozpoznania, albo przekazać sprawę organowi właściwemu w sprawie lub zwrócić podanie wnoszącemu z odpowiednim pouczeniem albo w sposób przewidziany w komentowanym przepisie. Wydanie decyzji odmawiającej wszczęcia postępowania nie ma obecnie żadnego uzasadnienia w przepisach kodeksu, a ponadto decyzja taka musiałyby zostać uznana za wydaną z naruszeniem prawa, gdyby podstawą odmowy wszczęcia postępowania były sytuacje przewidziane w art. 64 i n., dla których ustalone są odpowiednie czynności procesowe organu administracji publicznej. W wypadku zaś postępowania wszczynanego z urzędu problem odmowy wszczęcia postępowania nie powstaje, chyba że chodzi o wnioski osób uprawnionych do żądania wszczęcia postępowania z urzędu. W tych jednak przypadkach przepisy kodeksu przewidują wydanie odpowiednich aktów administracyjnych lub zobowiązują organ do wszczęcia postępowania z urzędu.

Pozostawienie wniosku bez rozpoznania przewidziane jest art. 64 kpa.

Art. 64. § 1. Jeżeli w podaniu nie wskazano adresu wnoszącego i nie ma możności ustalenia tego adresu na podstawie posiadanych danych, podanie pozostawia się bez rozpoznania.
§ 2. Jeżeli podanie nie czyni zadość innym wymaganiom ustalonym w przepisach prawa, należy wezwać wnoszącego do usunięcia braków w terminie siedmiu dni z pouczeniem, że nieusunięcie tych braków spowoduje pozostawienie podania bez rozpoznania.

art. 64 kpa dotyczy zatem sytuacji zgoła innej, aniżelii przedstawiona.

Z tego tytułu uznałbym, że co do zasady - pomimo wydania już postanowienia, o którym mowa w art. 61a k.p.a. - nie ma przeszkód, aby ponownie postanowienie takie wydać
Karol K.

Karol K. r.pr. / GAAR i
okolice

Temat: ponowny wniosek

Sylwia R.:
Witam mam problem z którym nie mogę sobie sama poradzić w przypadku ponowniego wniesienia wniosu gdy w tej samej sprawie postępowanie administracyjne już się toczyło i została wydana decyzja. Następnie wnioskodawca ponownie wniósł wniosek w tej samej sprawie. zostało wydane postanowienie o odmowie wszczęcia postepowania. Po ponad pół roku ponownie wniosek o to samo. Znowu postanowienie, czy pozostawić wniosek bez rozpatrzenia? Proszę o pomoc

Tak jak napisał przedmówca - postanowienie w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania. Można wielokrotnie, w zależności od liczby wniosków.

(...) W tym miejscu wypada wyjaśnić, że aby uniknąć dwukrotnego, czy nawet wielokrotnego orzekania w tej samej sprawie w przypadku postępowań, których wszczęcie następuje na wniosek podatnika, organ podatkowy jest obowiązany każdorazowo poddać taki wniosek ocenie, pod kątem tego, czy sprawa, której rozstrzygnięcia domaga się podatnik, nie została już rozstrzygnięta inną decyzją. Potwierdzenie, że istnieje już w obrocie prawnym decyzja, wydana wobec tego samego podatnika w tożsamej sprawie, obliguje organ do wydania na podstawie art. 165a § 1 O.p. postanowienia o odmowie wszczęcia postępowania. Zgodnie bowiem z treścią tego przepisu, gdy żądanie, o którym mowa w art. 165 (żądanie wszczęcia postępowania – przyp. Sądu) zostało wniesione przez osobę niebędącą stroną lub z jakichkolwiek przyczyn postępowanie nie może być wszczęte, organ podatkowy wydaje postanowienie o odmowie wszczęcia postępowania. Inną przeszkodą do wszczęcia i prowadzenia postępowania, o jakiej mowa w cytowanym przepisie, jest m.in. właśnie sytuacja, gdy w tej samej sprawie toczy się już postępowanie podatkowe lub gdy ta sprawa została już rozstrzygnięta.

I SA/Wr 1585/12
Przepis Ordynacji podatkowej jest tożsamy z kpa.Ten post został edytowany przez Autora dnia 29.04.14 o godzinie 18:27



Wyślij zaproszenie do