Sylwia R. referent
konto usunięte
Temat: podział majątku
KPCArt. 566. W sprawie o podział majątku wspólnego po ustaniu wspólności majątkowej między małżonkami właściwy jest sąd miejsca położenia majątku, a jeżeli wspólność ustała przez śmierć jednego z małżonków - sąd spadku.
Art. 567. § 1. W postępowaniu o podział majątku wspólnego po ustaniu wspólności majątkowej między małżonkami sąd rozstrzyga także o żądaniu ustalenia nierównych udziałów małżonków w majątku wspólnym oraz o tym, jakie wydatki, nakłady i inne świadczenia z majątku wspólnego na rzecz majątku osobistego lub odwrotnie podlegają zwrotowi.
§ 2. W razie sporu co do ustalenia nierównych udziałów w majątku wspólnym sąd może w tym przedmiocie orzec postanowieniem wstępnym.
§ 3. Do postępowania o podział majątku wspólnego po ustaniu wspólności majątkowej między małżonkami, a zwłaszcza do odrębnego postępowania w sprawach wymienionych w paragrafie pierwszym stosuje się odpowiednio przepisy o dziale spadku.
Art. 686. W postępowaniu działowym sąd rozstrzyga także o istnieniu zapisów zwykłych, których przedmiotem są rzeczy lub prawa należące do spadku, jak również o wzajemnych roszczeniach pomiędzy współspadkobiercami z tytułu posiadania poszczególnych przedmiotów spadkowych, pobranych pożytków i innych przychodów, poczynionych na spadek nakładów i spłaconych długów spadkowych.
Art. 688. Do działu spadku stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące zniesienia współwłasności, a w szczególności art. 618 § 2 i 3.
Art. 618. § 1. W postępowaniu o zniesienie współwłasności sąd rozstrzyga także spory o prawo żądania zniesienia współwłasności i o prawo własności, jak również wzajemne roszczenia współwłaścicieli z tytułu posiadania rzeczy. Rozstrzygając spór o prawo żądania zniesienia współwłasności lub o prawo własności, sąd może wydać w tym przedmiocie postanowienie wstępne.
§ 2. Z chwilą wszczęcia postępowania o zniesienie współwłasności odrębne postępowanie w sprawach wymienionych w paragrafie poprzedzającym jest niedopuszczalne. Sprawy będące w toku przekazuje się do dalszego rozpoznania sądowi prowadzącemu postępowanie o zniesienie współwłasności. Jeżeli jednak postępowanie o zniesienie współwłasności zostało wszczęte po wydaniu wyroku, przekazanie następuje tylko wówczas, gdy sąd drugiej instancji uchyli wyrok i sprawę przekaże do ponownego rozpoznania. Postępowanie w sprawach, które nie zostały przekazane, sąd umarza z chwilą zakończenia postępowania o zniesienie współwłasności.
§ 3. Po zapadnięciu prawomocnego postanowienia o zniesieniu współwłasności uczestnik nie może dochodzić roszczeń przewidzianych w paragrafie pierwszym, chociażby nie były one zgłoszone w postępowaniu o zniesienie współwłasności.
Z powyższego wynika, że takie nakłady można podnieść do rozliczenia, zaś ich nie rozliczenie w tym postępowaniu powoduje w zasadzie utratę możliwości ich późniejszego dochodzenia.
Sylwia R. referent
Temat: podział majątku
dziękuję bardzo, czyli wynika, że można odliczyć w przypadku spłaty byłego męża poczynione wyadatki np. wykup mieszkania z własnego wynagrodzenia, kupno meblikonto usunięte
Temat: podział majątku
wykup mieszkania i zakup mebli w trakcie małżeństwa czy też po ustaniu ?Sylwia R. referent
Temat: podział majątku
wykup, zakup mebli był w trakcie trwania związku małżeńskiego. Prowadziliśmy osobne konta bankowe.konto usunięte
Temat: podział majątku
Jak nie mieliście rozdzielności majątkowej to bez znaczenia, bowiem pobrane wynagrodzenia należały do majątku wspólnego.KRO
Art. 31. § 1. Z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków.
§ 2. Do majątku wspólnego należą w szczególności:
1) pobrane wynagrodzenie za pracę i dochody z innej działalności zarobkowej każdego z małżonków;
Przy takiej sytuacji nie ma żadnych nakładów, bowiem mieliśmy do czynienia z nakładami z majątku wspólnego na majątek wspólny.
Boguslaw Biedrzynski Trzeci Obieg
Temat: podział majątku
Arcydzieło współczesnej „poezji” sądowniczej.„Sowiecki sąd do Sowieckiego Sojuza”
Bajkowy operat szacunkowy biegłego Jerzego Karpińskiego sprawa pokrzywdzonego Bogusława ...
https://www.youtube.com/watch?v=RNLEELvzZd8
Marcin
Budziak
radca prawny w
Kancelaria-Praga.pl
s.c.
Temat: podział majątku
Zapraszam do kontaktu z nami lub odwiedzenia strony, na której są liczne kwestie dotyczące podziału majątku https://kancelaria-praga.pl/podzial-majatku/Podobne tematy
-
Prawo » Podział majątku w rozwodzie -
-
Prawo » trudna sprawa o podział majątku -
-
Prawo » Kredyt przed ślubem a podział majątku po rozwodzie. -
-
Prawo » Podział majątku -
-
Prawo » podział majątku po rozwodzie a środki w OFE -
-
Prawo » odzyskanie majątku - kamienice śląsk - poszukiwany... -
-
Prawo » zgodny projekt podziału majątku wspólnego małżonków -
-
Prawo » Dobra kancelaria do podziału majątku i rozwodu Opole -
-
Prawo » podział przedsiębiorstwa a tożsamość -
-
Prawo » Podział domu kupionego przed ślubem na kredyt -
Następna dyskusja: