Temat: odmowa wystawienia faktury przez malarza
Generalnie decydującym jest cena na jaką obie strony zgodzą się przy zawieraniu umowy. A zatem umowa dochodzi do skutku po ustaleniu przez strony ostatecznej ceny. To tak z cywilistycznego podejścia.
Teraz ważnym jest, by w umowie (dla celów dowodowych pismenej) zawrzeć czy jest to cena brutto czy netto. Wtedy nie ma kłopotu. Oczywiście możliwa jest sprzedaż na podstawie umowy ustnej, w której strony nie wskażą czy cena obejmuje podatek, czy też nie.
W takim przypadku przyjąć należy, że strony umówiły się na cenę ostateczną usługi, a zatem jest to cena kwota całkowita, jaką kupujący ma obowiązek zapłacić (a zatem jest to kwota "w stu" - czyli zawierająca już w sobie podatek VAT).
Stosownie do art.3 ust.1 pkt 1 ustawy z dnia 5 lipca 2001r. o cenach (Dz.U.Nr 97, poz.1050 ze zm.) przez cenę należy rozumieć wartość wyrażoną w jednostkach pieniężnych, którą kupujący jest obowiązany zapłacić przedsiębiorcy za towar lub usługę; w cenie uwzględnia się podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy, jeżeli na podstawie odrębnych przepisów sprzedaż towaru (usługi) podlega obciążeniu podatkiem od towarów i usług oraz podatkiem akcyzowym.
Inną kwestią jest to, czy z tytułu dostawy malarz będzie podatnikiem VAT - do 50 tys. zł korzysta ze zwolnienia podmiotowego. Ponadto nawet jeśli przekroczy zwolnienie to przekazanie praw autorskich korzysta z 7% VAT, zatem obniżonego.
Jeżeli malarz nie chce wystawić faktury, to popełnia przestępstwo karnoskarbowe (art 62 ust 1 KKS: Kto wbrew obowiązkowi nie wystawia faktury lub rachunku za wykonanie świadczenia, wystawia je w sposób wadliwy albo odmawia ich wydania,
podlega karze grzywny do 180 stawek dziennych).
Mam nadzieję, że pomogłem troszkę
Pozdrawiam