Agnieszka N.

Agnieszka N. "Yo creo en mi y en
mi manera de decir
lo que pienso, Yo
...

Temat: nabycie spadku a podatek POMOCY!!!

Mój ojciec zmarł w 1990r.będąc właścicielem gospodarstwa rolnego w którym od zawsze do chwili obecnej pracowała moja mama, traktując je jak swoją własność{było to zresztą gospodarstwo wcześniej jej rodziców przepisane na ojca ze względu na jego rolnicze wtedy wykształcenie} Formalnie jednak po śmierci ojca mama nie mogła pełnoprawnie rozporządzać tym majątkiem więc wystąpiła do sądu o stwierdzenie nabycia spadku w styczniu bieżącego roku. Ogłoszenie postanowienia sądu nastąpiło jednak nie na pierwszej ale na drugiej rozprawie bez udziału spadkobierców; czyli mamy, mnie i trójki mojego rodzeństwa. Postanowienie uprawomocniło ie z końcem stycznia, my jednak na czas nie złożyliśmy odpowiednich zeznań w Urzędzie Skarbowym-z powodu zwykłej niewiedzy i nieświadomości. I tu moje pytanie, czy jeżeli teraz czyli 4 miesiące po uprawomocnieniu się tego postanowienia złożymy zeznania do US z wyjaśnieniem że wiedzę o nabyciu spadku powzięliśmy z dniem 15 maja-wtedy nastąpiło odebranie postanowienia z sądu to uda nam się uniknąć zapłaty podatku od spadków????? czy US powinien uwzględnić takie wytłumaczenie jeśli nie byliśmy obecni w sądzie w momencie ogłoszenia tego postanowienia, wiec formalnie nie wiedzieliśmy co sąd postanowił????
Monika Zapilaj-Baziak

Monika Zapilaj-Baziak cel został
osiągnięty ;D

Temat: nabycie spadku a podatek POMOCY!!!

proponuję wizytę u źródła czyli w urzędzie skarbowym.... a tak na marginesie, trochę mocno naciągane tłumaczenie... nie od dziś wiadomo, że swoich interesów się pilnuje a nieznajomość prawa szkodzi....
Maciej Bandelak

Maciej Bandelak Radca Prawny

Temat: nabycie spadku a podatek POMOCY!!!

Ustawa o podatku od spadków i darowizn dopuszcza możliwość wykpienia się od podatku w przypadku gdy nabywca dowiaduje się o nabyciu później niż termin do którego można składać zgłoszenie do US. Ma się wtedy czas 1 miesiąca (obecnie 6 miesięcy ale tyczy się to tylko tych spadków czy darowizn gdy obowiązek podatkowy powstał w tym roku) od daty powzięcia wiadomości. Trzeba oczywiście ów fakt uprawdopodobnić.
Problem polega na tym czy wejdzie tu w grę "zachowanie należytej staranności", w sensie, że jeśli był wiadomy termin drugiej rozprawy to tym samym, mimo niestawiennictwa, można było dowiedzieć się znacznie wcześniej niż 15 maja o tym jakie zapadło postanowienie.
Jak zostało wspomniane zapytać w US można choć znając praktykę US to odpowiedzą, że podatek trzeba płacić.

konto usunięte

Temat: nabycie spadku a podatek POMOCY!!!

O ile sobie przypominam to tak czy siak podatek będziecie musieli zapłacić - dzieje się tak w związku z faktem, iż ojciec umarł przed 2007 rokiem, czyli przed dniem wejścia w życie przepisów podatkowych przewidującym ulgę w tym zakresie.

Spadek przechodzi na spadkobierców z chwilą śmierci spadkodawcy - a nie z chwilą wydania przez sąd postanowienia, które ma charakter deklaratywny (tj. stwierdza tylko, że dany spadek przeszedł na danych spadkobierców).Błażej S. edytował(a) ten post dnia 02.06.09 o godzinie 22:01

Następna dyskusja:

nabycie spadku




Wyślij zaproszenie do