Temat: Mam pytanie co do zasadności dołączania odpisu KRS
Błażej S.:
Przecież to sądy prowadzą KRS, więc dlaczego strona ma załączać odpis KRS i to o zgrozo w oryginale. Sorry może w moim rozumowaniu popełniam błąd, ale dla mnie to wyciąganie dodatkowych pieniędzy od strony.
Jeśli moje rozumowanie jest błędne to poprawcie mnie.
Przepis dotyczy dowodów - a KRS dołącza się celem wykazania umocowania osób wystawiających pełnomocnictwo.
Racja. Postanowienie SN z 16 maja 2006 r. III SZ 2/06: Przepis art. 89 § 1 k.p.c. upoważnia adwokata, radcę prawnego oraz rzecznika patentowego wyłącznie do uwierzytelniania udzielonego im pełnomocnictwa, co nie obejmuje uwierzytelniania innych dokumentów urzędowych, w tym dokumentu przy pomocy którego organ osoby prawnej wykazuje swoje umocowanie do działania w imieniu osoby prawnej (art. 68 w związku z art. 67 § 1 k.p.c.).
I z dość kuriozalnego uzasadnienia: "Bezpodstawna okazała się również druga z podanych przesłanek odrzucenia apelacji, za którą Sąd Apelacyjny uznał złożenie przez pełnomocnika powoda po terminie nieprawidłowo poświadczonej za zgodność z oryginałem kserokopii odpisu z KRS dotyczącego rejestracji strony powodowej. Nieprawidłowość ta polegała, według Sądu Apelacyjnego, na poświadczeniu odpisu przez pełnomocnika powoda - radcę prawnego, podczas, gdy zgodnie z art. 89 § 1 zdanie drugie k.p.c., radca prawny (adwokat, rzecznik patentowy) może uwierzytelnić jedynie odpis udzielonego mu pełnomocnictwa. Bezpodstawność tak określonego powodu odrzucenia apelacji wynika z dwóch przyczyn. Po pierwsze, zarzucane przez Sąd osobiste uwierzytelnienie odpisu KRS było dokładnym wykonaniem zarządzenia przewodniczącego wydziału z 21 lutego 2006 r. w brzmieniu: "wezwać r.pr. E.H. do poświadczenia za zgodność z oryginałem kserokopii odpisu z KRS [...] w terminie 7 dni pod rygorem odrzucenia apelacji". Pomimo to należy zgodzić się z prezentowanym w zaskarżonym postanowieniu poglądem, że art. 89 § 1 k.p.c. upoważnia adwokata, radcę prawnego oraz rzecznika patentowego wyłącznie do uwierzytelniania udzielonego im pełnomocnictwa, co nie obejmuje uwierzytelniania innych dokumentów urzędowych, w tym dokumentu przy pomocy którego organ osoby prawnej wykazuje swoje umocowanie do działania w imieniu osoby prawnej (art. 68 w związku z art. 67 § 1 k.p.c.)."