Temat: Karne - odmowa składania wyjaśnień
Zacznijmy od tego, iż prawo do składania wyjaśnień, czy też odmowa ich składania jest uprawnieniem oskarżonego. W orzecznictwie Sądu Najwyższego uznaje się, iż odmowa składania wyjaśnień jest sposobem obrony, stąd nie może być uznana za jakąkolwiek okoliczność obciążającą.
Oskarżony może złożyć wyjaśnienia, bądź odmówić składania wyjaśnień, bądź odmówić składania wyjaśnień, ale odpowiadać na pytania (sądu, prokuratora, obrońcy) - szeroki wachlarz możliwości.
Od wyjaśnień czym innym zupełnie jest aktywne uczestnictwo w rozprawie sądowej, podczas przeprowadzania dowodów. Oznacza to, iż nawet oskarżony, który odmówił składania wyjaśnień (choćby łącznie z odpowiedziami na pytania) może zadawać pytania świadkom, składać oświadczenia do protokołu przy przeprowadzaniu poszczególnych dowodów itp.
W praktyce wyjaśnienia posiadają duże znaczenie - traktowane są bowiem jak każdy inny dowód w sprawie. Zdecydowanie wiarygodność oskarżonego wzrasta jeśli składa spójne, zgodne i wyczerpujące wyjaśnienia w prokuraturze, a potem przed sądem. W tym wypadku z racji tego, iż wcześniej były wyjaśnienia, w sądzie podtrzymane, nie widzę powodów, dla których sąd miałby nie uznać oskarżonego za wiarygodnego.
Tak naprawdę opisałem tylko ogólne reguły, bo co się wydaje truizmem, każda sprawa jest zupełnie inna, stąd ciężko bez jej znajomości opisać coś bardziej szczegółowo.