Temat: Karne - odmowa składania wyjaśnień

Jakie skutki w praktyce wywołuje odmowa składania wyjaśnień na rozprawie, w sytuacji gdy oskarżony nie przyznaje się do winy, składał wyjaśnienia w prokuraturze i je podtrzymuje w całości.
Czy w rzeczywistości może to działać na niekorzyść oskarżonego czy po prostu są odczytywane zeznania ze śledztwa i nie ma to większego znaczenia?
Czy można najpierw odmówić składania wyjaśnień a potem składać wyjaśnienia co do poszczególnych dowodów?

konto usunięte

Temat: Karne - odmowa składania wyjaśnień

Zacznijmy od tego, iż prawo do składania wyjaśnień, czy też odmowa ich składania jest uprawnieniem oskarżonego. W orzecznictwie Sądu Najwyższego uznaje się, iż odmowa składania wyjaśnień jest sposobem obrony, stąd nie może być uznana za jakąkolwiek okoliczność obciążającą.

Oskarżony może złożyć wyjaśnienia, bądź odmówić składania wyjaśnień, bądź odmówić składania wyjaśnień, ale odpowiadać na pytania (sądu, prokuratora, obrońcy) - szeroki wachlarz możliwości.

Od wyjaśnień czym innym zupełnie jest aktywne uczestnictwo w rozprawie sądowej, podczas przeprowadzania dowodów. Oznacza to, iż nawet oskarżony, który odmówił składania wyjaśnień (choćby łącznie z odpowiedziami na pytania) może zadawać pytania świadkom, składać oświadczenia do protokołu przy przeprowadzaniu poszczególnych dowodów itp.

W praktyce wyjaśnienia posiadają duże znaczenie - traktowane są bowiem jak każdy inny dowód w sprawie. Zdecydowanie wiarygodność oskarżonego wzrasta jeśli składa spójne, zgodne i wyczerpujące wyjaśnienia w prokuraturze, a potem przed sądem. W tym wypadku z racji tego, iż wcześniej były wyjaśnienia, w sądzie podtrzymane, nie widzę powodów, dla których sąd miałby nie uznać oskarżonego za wiarygodnego.

Tak naprawdę opisałem tylko ogólne reguły, bo co się wydaje truizmem, każda sprawa jest zupełnie inna, stąd ciężko bez jej znajomości opisać coś bardziej szczegółowo.
Monika O.

Monika O. analityk akt

Temat: Karne - odmowa składania wyjaśnień

Dodając jeszcze ponad to, co napisał Piotr i pisząc skrótowo: na niekorzyść oskarżonego może wpływać jedynie zgromadzony materiał dowodowy, świadczący na niekorzyść oskarżonego, tj materiał, na podstawie którego można orzec o sprawstwie i stopniu zawinienia oskarżonego.

zatem odmowa składania wyjaśnień może wpłynąć niekorzystnie na sytuację oskarżonego tylko o tyle, o ile pozbawiłaby go możliwości obrony.

w praktyce, jeśli - a tak wynika z Twojej wypowiedzi - oskarzony złożył wyjaśnienia na etapie postepowania przygotowawczego, te wyjaśnienia zostaną odczytane na rozprawie (art. 389 kpk) i będzie miał możliwość wypowiedzenia się co do treści tych odczytanych wyjaśnień. Warto tu zwrócić uwagę, że mogą też zostać odczytane wyjaśnienia, które złożone zostały przezeń w charakterze oskarżonego innej sprawie(tak w postępowaniu przygotowawczym, jak i sądowym.

odpowiadając na drugie pytanie: oczywiście można odmówić składania wyjaśnień, a następnie składać wyjaśnienia co do poszczególnych dowodów
Można też na bieżąco decydować o tym, na czyje pytania oskarżony chce odpowiadać (np tylko na pytania obrońcy)

Temat: Karne - odmowa składania wyjaśnień

Bardzo dziękuję za pomoc:)

Następna dyskusja:

lotnictwo = prawo karne + t...




Wyślij zaproszenie do