Marcin Horemski

Marcin Horemski Kierownik biura,
specjalista ds. BHP

Temat: Dostawa rzeczy oznaczonych co do gatunku

Proszę o rozwiązanie następującego "kazusu".

Odbiorca złożył u dostawcy zamówienie, w którym prosił o dostawę rzeczy oznaczonej co do gatunku w ilości około 4 ton.

Dostawa przyjął zamówienie i dostarczył 3 tony tej rzeczy twierdząc, że to jest to "około".

Różnica jest znaczna bo 25%. Strony nie zawarły żadnej umowy a samo zamówienie jak widać było nie do końca precyzyjne.
Czy jest jakiś przepis prawny, komentarz, wyrok który w jakiś sposób precyzowałby owe "około".

Już sporo szukałem - ale nie mam żadnego tropu.

Z góry dzięki za pomysły.Marcin Horemski edytował(a) ten post dnia 18.08.10 o godzinie 11:30
Tomasz S.

Tomasz S. Corel Draw, Excel -
to moje pasje

Temat: Dostawa rzeczy oznaczonych co do gatunku

Zwyczajowo, przy produktach "trudno mierzalnych" (np. węgiel, kamień, ale też np. drukowane książki) przyjmuje się +/-10%.

Ale nie wiem czy zagadnienia te są gdzieś precyzowane.
Piotr Górny

Piotr Górny radca prawny
-specjalista prawa
pracy

Temat: Dostawa rzeczy oznaczonych co do gatunku

to zależy od towaru. zwrot "około" w przypadku dostawy towarów masowych (tak rozumiem zamówienie liczone w tonach) trzeba rozumieć moim zdaniem dokładnie 4 tony minus ubytki naturalne. wielkość ubytków zwyczajowo przyjmowanych zależy właśnie do rodzaju towaru i jest funkcją utraty wilgotności (np zboże) albo uwalniania części cieczy (np paliwa).
nie spotkałem się z przyjęciem ubytków w wys. 25%.
można też szukać wsparcia w treści zamówienia, jeżeli np została określona cena jednostkowa za całość, a nie za 1 tonę, można twierdzić, że intencją stron było zamówienie/dostarczenie 4 ton.
Martyna M.

Martyna M. Financial &
Administrative
Asisstant

Temat: Dostawa rzeczy oznaczonych co do gatunku

Z tego, co jest tu napisane wynika, że strony zawarły jednak umowę sprzedaży - ustnie, więc kupujący może się odwołać do prawa zobowiązań. W języku polskim "około" to synonim "w przybliżeniu". 3 tony to nie są w przybliżeniu 4 tony, ubytek towaru wynosi 1/4. Sprzedawca nienależycie wywiązał się z przyjętego na siebie zobowiązania, więc podlega odpowiedzialności, o której mowa w art.471, 472 K.C. i art.479 K.C. Warto pamiętać - ale to raczej na przyszłość, bo rozumiem, że przyjęcie towaru już nastąpiło - że umowa sprzedaży rzeczy oznaczonych co do gatunku, jest umową realną, do jej zawarcia niezbędne jest oprócz złożenia oświadczenia woli, wydanie towaru. Kupujący ma prawo nie przyjąć towaru, który nie spełnia warunków ustalonych wcześniej między stronami, nie dochodzi wtedy do przeniesienia posiadania rzeczy, a umowa jest nieważna (art.155 par.2 K.C.).

Nie wiem czy mój tok rozumowania jest poprawny, jeśli nie proszę bardziej doświadczonych o wyrozumiałość i ewentualne wyprowadzenie z błędu:)
Szymon Migura

Szymon Migura Bank Handlowy w
Warszawie S.A.
Starszy specjalita
ds. us...

Temat: Dostawa rzeczy oznaczonych co do gatunku

w nawiązanie do 2 poprzednich wypowiedzi zgadam sie jak najbardziej. Racja leży w wyposrodkowaniu przedmiotowych wypowiedzi, mianowicie spór powstał w wyniku niedookreślenia warunków zamówienia "około" zwyczajowo określa się to w handlu uwzględniając tolerancję +/- ilość procent. Można też to oceniać pod kontem istotnych zmian w ramach umowy a co za tym idzie odstąpić od niej, ponieważ zmiana istotnych warunków umowy wg KC poczytuje sie jako nową ofertę.

Następna dyskusja:

Odzyskanie zatrzymanych rzeczy




Wyślij zaproszenie do