Paweł B. Prawnik
Tomasz Kida radca prawny
Temat: Dopuszczalność drogi sądowej ustalenia wstąpienia w...
art. 189 kpc. powód moze żądać ustalenia przez sąd istnienia lub nieistnienia stosunku prawnego lub prawa, gdy ma w tym interes prawny.Na praktykach w sądzie byłem na takiej sprawie w której sąd orzekł o wstąpieniu powoda w stosunek najmu.
można spróbować:)
Tomasz
Maliński
radca prawny,
Dyrektor
Departamentu
Prawnego w
IMPULS-LEA...
Temat: Dopuszczalność drogi sądowej ustalenia wstąpienia w...
Paweł B.:myślę, że prawo do korzystania z lokalu mogło być w tej sprawie przyznane decyzją administracyjną, wtedy należałoby zacząć od drogi administracyjnej a nie cywilnej
Czy dopuszczalna jest droga sądowa dochodzenia ustalenia przez sąd cywilny wstąpienia w stosunek najmu (art. 691 kc albo art. 30 ustawy o ochronie praw lokatorów...) mieszkania stanowiącego własność gminy oddanego do dyspozycji (art. 90 ustawy o Policji) organów podległych MSWiA?
konto usunięte
Temat: Dopuszczalność drogi sądowej ustalenia wstąpienia w...
Także rozpocząłbym poszukiwania od tematów administracyjnoprawnych - jednakże za mało wiemy o temacie.konto usunięte
Temat: Dopuszczalność drogi sądowej ustalenia wstąpienia w...
Z tego co kojarzę w przypadku wygaśnięcia stosunku służbowego najemcy (np. odejście ze służby itd.), po którym nie nastąpił zwrot mieszkania i najemca 'się zasiedział' istnieje taka możliwość.W jakiejś tam znanej mi sprawie sąd przyjął, iż taki najemca działa w dobrej wierze, zaś w miejsce uprzedniego stosunku administracyjnego pojawił się normalny cywilnoprawny.
Paweł B. Prawnik
Temat: Dopuszczalność drogi sądowej ustalenia wstąpienia w...
Dzięki za pomoc. Droga administracyjna już raczej się wyczerpała bo policja wydała decyzję o opróżnieniu lokalu.Znalazłem uchwałę* z której wynika że w tych sprawach droga sądowa jest niedopuszczalna ale odwołuje się do nieobowiązującej już ustawy o najmie lokali mieszkalnych z 1994. Obecna ustawa o ochronie praw lokatorów z 2001 nie zawiera takich obostrzeń (przynajmniej ja nie znalazłem).
*Uchwała SN III CZP 189/95:
W sprawie o opróżnienie lokalu mieszkalnego, będącego w dyspozycji jednostki organizacyjnej podległej Ministrowi Spraw Wewnętrznych, zajmowanego po śmierci najemcy przez członka jego rodziny droga sądowa nie jest dopuszczalna.Paweł B. edytował(a) ten post dnia 11.09.08 o godzinie 20:35
konto usunięte
Temat: Dopuszczalność drogi sądowej ustalenia wstąpienia w...
No i właśnie dlatego napisałem o owym 'zasiedzeniu się'. Poniekąd można to nawet wyczytać z uzasadnienia tejże uchwały, cytuję: "Zagadnieniem tym, choć w nieco innym aspekcie, zajmował się też Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 25 maja 1995 r. III CZP 68/95 (OSNC 1995, z. 10, poz. 143). W uchwale tej Sąd stwierdził, że tylko w stosunku do osób, które zajmują lokal przeznaczony dla policji, a nie nabyły nigdy uprawnień do jego zajmowania (...) i sprawy takie podlegają rozpoznaniu przez sądy powszechne."Inna sprawa, że mam wrażenie, że dziś rozstrzygnięcie byłoby nieco inne -- nawet SN zaczął akceptować konstytucyjną normę zakazującą zamykania drogi sądowej.
Podobne tematy
-
Prawo » Wstąpienie w stosunek najmu -
-
Prawo » Prawo do lokalu - stosunek najmu -
-
Prawo » Prośba o poradę / blokada drogi do posesji -
-
Prawo » umowa najmu -
-
Prawo » Radca prawny pracujący w urzędzie gminy jako pełnomocnik... -
-
Prawo » Odstapienie od umowy najmu przez najemce przed wydaniem... -
-
Prawo » odstąpienie od umowy najmu lokalu mieszkaniowego PILNE -
-
Prawo » Odstąpienie od umowy najmu lokalu użytkowego przed wydaniem -
-
Prawo » odstąpienie od umowy najmu -
-
Prawo » PROŚBA O POMOC W KWESTII NAJMU LOKALU - WYPOWIEDZENIE -
Następna dyskusja: