Przemysław M.

Przemysław M. Zastępca dyrektora

Temat: długi parafii

Pytanie nr 1:
Czy Urząd Miejski może być inwestorem na zabytkowym cmentarzu, którego nie jest właścicielem (oczywiście inwestowałby za zgodą właściciela). Chodzi tu o sytuację, w której właściciel jest ubezwłasnowolniony finansowo i nie może starać się o dofinansowanie.

Pytanie nr 2:
Wspólnota parafialna ewangelicko-augsburska obejmująca Kalisz, Ostrów Wielkopolski i Stawiszyn jest zadłużona na ok. 6 mln PLN. Wszystko to przez poprzedniego pastora, który wyciął kilka drzew na cmentarzu i "wielbiciele" chcąc go wyrzucić, donieśli do władz, stąd tak wysoka kara. Skutkiem tego jest zajęte przez komornika konto parafii i ogólna bezradność. Wskutek nieodpowiedniego działania jednego człowieka, cierpi cała reszta. Grupa studentów i wykładowców Ochrony Dóbr Kultury UAM w Kaliszu, walczy o uratowanie zabytkowego cmentarza, który z roku na rok popada w ruinę. Cmentarz znajduje się w centrum Kalisza, spoczywa na nim wiele zasłużonych ludzi. Mimo to wszelkie datki na konto parafii są przechwytywane przez komornika. Co robić? Może ktoś z Państwa ma jakąś radę? Prosimy o pomoc.Przemysław M. edytował(a) ten post dnia 30.08.09 o godzinie 22:56
Radosław Świtkiewicz

Radosław Świtkiewicz Adwokat, Kancelaria
Adwokacka

Temat: długi parafii

To bardzo ciekawa sprawa. Proszę powiedzieć kiedy zostałą wszcęta egzekucja? I w czyim imieniu?
Janusz P.

Janusz P. [Rzadko na GL]
Prawnik (z
uprawnieniami
pedagogicznymi), ...

Temat: długi parafii

Lubelscy luteranie są bardziej przedsiębiorczy.
Faktycznie zorganizowano "przekopywanie" lubelskiego cmentarza luterańskiego. Stare, często zaniedbane, nagrobki zniknęły. Groby rozkopano, a w miejscach "wiecznego" spoczynku spoczęli inni. Ciekawe, ile w ich przypadku będzie trwał ów "wieczny" spoczynek.

konto usunięte

Temat: długi parafii

Ciekawa sprawa z prawnego punktu widzenia. Odnośnie ratowania cmentarza można rozważyć powołanie w tym celu fundacji.
Wyjaśnienia wymagałoby ustalenie relacji z parafią i jej udziału w przedsięwzięciu. Należy pamiętać, że działanie to oczywiście nie może służyć uniknięciu wyegzekowania należności od parafii.

Co do postępowania egzekucyjnego i podstawy jego prowadzenia sprawa może być złożona, niezbędne byłoby zapoznanie się z całą dokumentacją sprawy i stanem faktycznym. Czy podejmowano jakiekowiek próby ugodowego rozwiązania sytuacji, zanim została wszczęta egzekucja?Tomasz Kufel edytował(a) ten post dnia 31.08.09 o godzinie 19:10
Przemysław M.

Przemysław M. Zastępca dyrektora

Temat: długi parafii

Zależy mi głównie na odpowiedzi na pytanie, czy samorząd może być inwestorem na cmentarzu w sytuacji, gdy parafia jest ubezwłasnowolniona finansowo, ale chętna do skorzystania z dowolnej formy pomocy na rzecz ratowania zabytkowego cmentarza.Przemysław M. edytował(a) ten post dnia 01.09.09 o godzinie 23:06
Radosław Świtkiewicz

Radosław Świtkiewicz Adwokat, Kancelaria
Adwokacka

Temat: długi parafii

Pierwsze pytanie jakie się pojawia to - czy pełnomocnik parafii wystapił o wstrzymanie wykonania decyzji Inspektora Ochrony Środowiska na podstawie art. 61 par. 3 w związku z art. 193 ustawy o postępowaniu przed sądami administracyjnymi? Jeżeli nie to niech zrobi to natychmiast!
Jeżeli chodzi o to czy gmina może finansować inwestycje na cmentarzu. Moim zdaniem może, na posdstawie art.81 ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Problem tylko w tym ażeby środków tych nie przejął komornik. Wydaje się, że można by sie było w tej kwestii powołać "per analogiam" na art. 8 par. 1 pkt 15 ustawy z dnia 17 czerwca 1966 roku o postepowaniu egzekucyjnym w administracji wyłączający spod egzekucji środki pochodzące z dotacji z budżetu państwa na określone cele.Radosław Świtkiewicz edytował(a) ten post dnia 01.09.09 o godzinie 14:43
Przemysław M.

Przemysław M. Zastępca dyrektora

Temat: długi parafii

A czy samorząd może za zgoda parafii wykonywać to co w normalnej sytuacji robiła by parafia, czyli zamówic wykonanie projektu, zdobyć zatwierdzenie projektu przez konserwatora, nadzorować wykonanie projektu przez firmę. Czyli za zgodą parafii być inwestorem takim jakby było w sytuacji gdyby samo było wlaścicielem. To nie to samo co przelać pieniądze na konto.
Radosław Świtkiewicz

Radosław Świtkiewicz Adwokat, Kancelaria
Adwokacka

Temat: długi parafii

Nie, nie może. Parafia nie może skutecznie przenieść na osobę trzecią władztwa na cmentarzem, bowiem mogłoby to prowadzić do udaremnienia egzekucji. Trzeba pamiętać, że dochody z cmentarza stanowią, jak sądzę, zdecydowaną większość dochodów parafii. Z tych też względów nie sądzę również, ażeby udało się uzyskać zgodę Inspektora Ochrony Środowiska na zwolnienie cmentarza z egzekucji w trybie art. 13 par. 1 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.
Natomiast parafia może z urzędu miasta otrzymać dotację nie tylko na fizyczną restaurację zabytkowych nagrobków, ale zgodnie z art 77 wspomnianej wcześniej ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami, również m. in. na: sporządzenie ekspertyz technicznych i konserwatorskich, wykonanie dokumentacji konserwatorskiej, wykonanie projektu budowlanego, opracowanie programu prac konserwatorskich.
Tak więc administracyjnie restauracją cmentarza musi zarządzać parafia, natomiast środki na to, w formie dotacji, może otrzymać z gminy. Jeżeli chodzi o obawy gminy co do sposobu wykorzystania przekazanych środków, to zastosowanie ma tu art. 79 ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami, który nakazuje zwrot niewłaściwie wykorzystanej dotacji w trybie właściwym dla zaległości podatkowych. Ponadto środki te, ażeby można było zastosować art. 8 par. 1 pkt 15 ustawy o postepowaniu egzekucyjnym w administracji muszą być zgromadzone na odrębnym rachunku bankowym.
Nie wspominałem o tym poprzednio ale oczywistym warunkiem musi być to ażeby cmentarz był wpisany na listę zabytków.
Przemysław M.

Przemysław M. Zastępca dyrektora

Temat: długi parafii

Wyjasniam dodatkowe kwestie. Cmentarz nie przynosi żadnego dochodu bo pochówki odbywają się tu raz na dwa trzy lata. Większośc grobów jest opuszczona. Tak więc parafia ponosi jedynie koszty jego utrzymania. - wywóz smieci, pielegnacja drzew.
Teoretycznie też cmentarz jest właściwie zamknięty, ale wykorzystuje się możliwość pochówku w grobach już istniejących.

Jest tam pochowanych szereg osób zasluzonych dla miasta, w tym jego prezydenci i są to groby opuszczone. Czy więc istnieje możliwość aby aby miasto w jakis sposób zajęło się za zgoda i nawet prośbą parafii tymi szczególnymi dla niego grobami.

Chociaż cmentarz jest wpisany do rejestru poszczególne groby nie mają swojego wpisu jako tzw zabytki ruchome. W urzedzie konserwatorskim powiedziano mi że pomniki sa traktowane jako właśnie zabytki ruchome. to wogóle jest ciekawe zagadnienie bo w takim wypadku wynika z tego że nadzór urzedu konserwatorskiego jest w istocie nikły. Brak tego indywidualnego wpisu sprawia że urząd miejski twierdzi że o dofinansowanie nie mogą starać się rodziny zmarłych bo jak mi powiedziano dofinansowanie jest "tylko na .zabytki" Tak więc o dofinansowanie na poszczegolny pomnik może się starać jedynie właściciel cmentarza (tj tak jakby pomnik był traktowany jako część całosci obiektu)
Czy więc gdyby parafia "dała" komuś grób, osoba ta jako właściciel po dokonaniu wpisu do rejestru mogłaby się starać o dofinansowanie? A może jest mozliwośc zeby parafia "przekazala" prawo własności pomnika osobie prywatnej czasowo i ta znowu podjęłaby dzialania wpisania do rejestru, złozyła wniosek o dofinansowanie i po konserwacji oddała go ponownie parafii?

Następna dyskusja:

ZUS zajecie wynagrodzenia w...




Wyślij zaproszenie do