Temat: Delegacja i wynajem lokalu dla firmy jednoosobowej
Mariusz G.:
Grzegorz S.:
Dieta w firmie jednoosobowej?
Tak.
Sam sobie delegacje wystawia?
Tak.
Dieta przydługuje pracownikowi (zgodnie z KP).
Możesz zacytować? Bo tych paragrafów KP nie znam. Zawsze naliczałem (i pracownikom i osobom z DG) na podstawie Rozporządzenia i Ustawy o PDOF.
Trudno zacytować przepis którego nie ma. Zgodnie z art. 77[5] par. 1 KP Dieta przysługuje
pracownikowi . Chyba zgodzisz się, że właściciel firmy jednoosobowej nie jest pracownikiem. Czy mam cały wywód zrobić?
Nie potrafię sobie wyobrazić diety w firmie jednoosobowej
No, a ustawodawca (art. 23 ust. 1 p. 52 ustawy o PDOF) i Minister sobie wyobrazili.
Ustawodawca i Minister różne rzeczy sobie wyobraża:
Pismo dnia 30 marca 2009 r. Izba Skarbowa w Warszawie
IPPB1/415-10/09-2/AŻ "Aby jednak przedsiębiorcy przysługiwały diety konieczne jest, aby odbywana przez niego podróż miała cechy "podróży służbowej".
Pojęcie podróży służbowej nie zostało zdefiniowane przepisami prawa podatkowego ani przepisami innych ustaw. Jedynie w ustawie - Kodeks pracy w art. 775 § 1 wskazano, że pracownikowi wykonującemu na polecenie pracodawcy zadanie służbowe poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy, lub poza stałym miejscem pracy, przysługują należności na pokrycie kosztów związanych z podróżą służbową.
(...)
O tym, czy dana podróż przedsiębiorcy lub osoby z nim współpracującej, stanowi w rozumieniu przepisu art. 23 ust. 1 pkt 52 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podróż służbową, decyduje każdorazowo cel podróży i jej służbowy charakter. Oznacza to, że podróżą służbową nie jest osobiste wykonywanie usług przez przedsiębiorcę w zakresie działalności przedsiębiorstwa i na podstawie zawartej z kontrahentem umowy.
W sytuacji, gdy wykonywane usługi stanowią przedmiot działalności gospodarczej, przejazd i pobyt w miejscu wykonywania usług nie jest podróżą służbową, wobec czego przedsiębiorcy nie przysługuje prawo zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów diet z tytułu podróży służbowych.
(...)
Realizacja tego rodzaju usług wiąże się z ich wykonywaniem poza siedzibą firmy. Pobyt poza miejscowością, w której znajduje się siedziba firmy, będący wynikiem zawartego kontraktu na wykonanie usług stanowiących istotę prowadzonej działalności gospodarczej, nie jest podróżą służbową. Wyjazdy krajowe czy zagraniczne są nieodzowne dla realizacji istoty działalności i jako takie nie są podróżami służbowymi.
W konsekwencji należy stwierdzić, iż w przedstawionym stanie faktycznym brak jest podstaw do zaliczenia w ciężar kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej wartości diet z tytułu wskazanych w przedmiotowym wniosku podróży.
Niemniej jednak, prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie świadczonych usług związane z wyjazdami w celu realizacji zawartych zleceń nie oznacza całkowitego braku możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wartości diet do wysokości określonego limitu. Przedsiębiorca może oczywiście powiększać koszty uzyskania przychodów o diety, o ile odbywać będzie podróż służbową. Jako przykład można wskazać podróż związaną z koniecznością zawarcia umowy o świadczenie usługi, czy też dokonania zakupu środka trwałego.
Zgadzam się, że jest przepis (moje niedopatrzenie). No ale chociażby powyższa interpretacja rodzi powne wątpliwości
I naprawdę świadczysz usługi doradztwa podatkowego?
Tak. I daruj sobie osobiste wycieczki.
Pozdrawiam i życzę dobrej nocy
Mariusz G. edytował(a) ten post dnia 22.09.09 o godzinie 21:18