Sylwia R.

Sylwia R. referent

Temat: decyzja administracyjna

witam mam problem zastęuję koleżanke a z wydawaniem decyzji z prawa administracyjnego nie mam takiego doświadczenia więc prosze o pomoc wydana decyzja adminstracyjna przez organ I instancji została przez organ odwoławczy uchylona i przekazana do ponownego rozparzenia nie wszystkie podstawy prawne były wzięt pod uwagę . mije pytanie związane jest z podstawami prawnymi przy wydawaniu ponownie decyzji czy podać art. 104 kpa oraz podając sentencje co nalezy pisać czy wsazać ze nie były podane w poprzednije decyzji wszystkie podstawy prawne oraz czy stronie ponownie służby odwołanie do organu II instacji po wydaniu decyzjiSylwia Rawka edytował(a) ten post dnia 08.05.09 o godzinie 20:59

Temat: decyzja administracyjna

1. LOL
2. Decyzja ma mieć podstawę materialną w przepisie ustawy regulującej dane zagadnienie (np. ustawa o odpadach itd), niezależną od podstawy proceduralnej z kpa.
3. Stronie służy odwołanie od takiej decyzji za każdym razem kiedy jest uchylana, pouczenie jest identyczne.
4. W sentencji decyzji podajesz rozstrzygnięcie, w uzasadnieniu nie musisz pisać o wcześniejszym toku instancyjnym sprawy, gdyż ma ono służyć prezentacji argumentów, jakie spowodowały podjęcie takiej a nie innej decyzji.
Maciej Kiełbus

Maciej Kiełbus doktorant, Prawnik w
Dziale Prawa
Administracyjnego,
Dr K...

Temat: decyzja administracyjna

Witam,

odpowiadając na pytanie Pani Sylwi chciałbym wskazać na najważniejszej w mojej ocenie kwestie:
1)w wyniku decyzji kasacyjnej organu II instancji (decyzji o uchyleniu zaskarżonej decyzji organu I instancji i przekazaniu sprawy do ponownego rozpatrzenia) indywidualna sprawa administracyjna wraca na etap poprzedzający wydanie pierwszej decyzji administracyjnej (przez organ I instancji). W ponownym postępowaniu pierwszo instancyjnym swoją aktualność zachowują wcześniej przeprowadzone czynności procesowe. Organ I instancji zobowiązany jest uzupełnić postępowanie dowodowe (zgodnie ze wszelkimi standardami procedury administracyjnej), zawiadomić stronę o możliwości wypowiedzenia się co do całości materiału, a następnie wydać decyzję.
2)W podstawie prawnej każdej decyzji administracyjnej (także tej wydanej w wyniku ponownego rozpatrzenia sprawy przez organ I instancji) powinny znaleźć się przepisy prawa materialnego (określających wzajemne uprawnienia i obowiązki organów administracji publicznej i podmiotów nie wchodzących w jej skład) , na których organ wydał swoje rozstrzygnięcie.
Jeżeli chodzi o przepisy procedury, to należy powołać tylko te mające szczególny związek z wydaną decyzją (np. art. 105 Kpa). Art. 104 Kpa nie należy do tej kategorii przepisów. Jego powołanie w podstawie prawnej jest obojętne z punktu widzenia prawidłowości wydanej decyzji.
Ważne jest, aby w podstawie prawnej znalazły się konkretne przepisy stanowiące podstawę jej wydania (artykuł, paragraf czy ustęp itd., oraz miejsce publikacji aktu prawnego).
3)W uzasadnieniu decyzji nie ma potrzeby wskazywania okoliczności związanych z wcześniejszym postępowaniem przed organem II instancji. Okoliczność ta nie wpływa bowiem na treść wydanej decyzji, natomiast uzasadnienie ma służyć wykazaniu podstawy, na której została wydana oraz przekonaniu strony do jej słuszności.
4) Od decyzji wydanej ponownie przez organ I instancji służy odwołanie na zasadach ogólnych. Przepisy Kpa nie zawierają w tym zakresie żadnych regulacji szczególnych.
Gdyby miała Pani jeszcze jakieś pytania w zakresie procedury administracyjnej służę pomocą.
Pozdrawiam

Następna dyskusja:

decyzja doręczenie




Wyślij zaproszenie do