konto usunięte

Temat: Czas pracy

Znajoma pracuje w zakładzie gdzie jest wymaga karta czasu pracy. Odbija ją przed rozpoczęciem i po zakończeniu pracy. W ośmiogodzinnym lub dwunastogodzinnym systemie pracy musi ją odbić 15 minut przed rozpoczęciem i 15 minut po zakończaniu pracy czyli jak ma na 7 to musi przyjść 6.45 pracując do 15 może dopiero wyjść 15.15 w przeciwnym wypadku ma obcinany czas pracy z 8 godzin poza tym poinformowano ją, że jeżeli nie dostosuje się do trybu 15 min przed i 15 min po, to dostanie naganę czy jest to zgodne pod kątem chociaż by kodeksu pracy??

Temat: Czas pracy

Witam,

jest to standardowy system stosowany w wielu zakładach pracy. ja nie widzę przeciwwskazań.

konto usunięte

Temat: Czas pracy

.Monika Ł. edytował(a) ten post dnia 24.05.11 o godzinie 19:12

Temat: Czas pracy

te 15 minut to się przyjmuje na dojście do stanowiska pracy i przygotowanie się do pracy (opuszczenie stanowiska i wyjści z zakładu). jak zakład jest większy to jest to uzasadnione - nie rozpoczyna się pracy z chwilą odbicia karty - tzn. nie jest się wtedy w pełni do dyspozycji pracodawcy (art. 128 KP)
Szymon Migura

Szymon Migura Bank Handlowy w
Warszawie S.A.
Starszy specjalita
ds. us...

Temat: Czas pracy

Jest to dość kontrowersyjna kwestia. Nie do konca zgadzam się, że jest to uzadadnione, rygorystyczne przestrzeganie do przedmiotowych 15 minut, nigdzie tego się nie określa. Z doswiadczenia wiem, że o godzinie, w ktorej zaczynasz pracę musisz być do dyspozycji pracodawczy. Weźmy to na przykładzie pracy biurowej. Jeżeli narzędziami niezbędnymi do jej wykonywania jest komputer, program zainstalowany na stacji komputerowej to w momencie rozpoczecia pracy np. o godz. 8:00 powinnaś mieć "odpalony" komputer oraz zalogować się do programów, które sa niezbędne do wykonywania pracy. Natomiast czy przybędzieszz 15 minut wcześniej czy 30 to już zależy od Ciebie czy uda Ci się wykonać wszystkie te czynności, które są niezbędne do rozpoczęcia pracy.

konto usunięte

Temat: Czas pracy

Jeśli pracownik pracuje dajmy na to 8 godzin dziennie w godzinach ustalonych przez pracodawcę od 7 do 15 t w tych godzinach jest do dyspozycji pracodawcy. Pracodawca ma obowiązek prowadzić ewidencję czasu pracy do celów ustalenia jego wynagrodzenia. Więc żądanie przez pracodawcę przyjścia 15 min wcześniej i wyjście 15 min później skutkuje dla mnie nadgodzinami od których pracownik ma prawo dodatkowego wynagrodzenia.
Sprowadzanie sytuacji do tego iż pracownik od momentu odbicia się kartą w systemie wykorzystywanym przez pracodawcę do celów ewidencji czasu pracy, nie jest jeszcze gotów do pracy jest nadużyciem. Równie dobrze można zainstalować czytnik do odbijania kart pracowniczych na początku parkingu z którego do stanowiska pracy pracownik ma 30 min. I co wtedy kazać mu przychodzić i odbijać kartę 30 min wcześniej ... ? To pracownik musi być od 7 godziny za biurkiem do 15.

No i stwierdzenie że tytułowy sposób wykorzystywany jest w wielu firmach nie oznacza że jest prawidłowy.

reasumując i powtarzając to co na wstępie: jeśli pracodawca uparty i chce żeby przychodzić wcześniej i wychodzić później, żądać dodatkowego wynagrodzenia za nadgodziny.

Temat: Czas pracy

Szymon Migura:
Jeżeli narzędziami niezbędnymi do jej wykonywania jest komputer, program zainstalowany na stacji komputerowej to w momencie rozpoczecia pracy np. o godz. 8:00 powinnaś mieć "odpalony" komputer oraz zalogować się do programów, które sa niezbędne do wykonywania pracy.

A powyższe wynika z którego przepisu kp?

konto usunięte

Temat: Czas pracy

Szymon Migura:
Z doswiadczenia wiem, że o godzinie, w ktorej zaczynasz pracę musisz być do dyspozycji pracodawczy.

Zgadam się, np. przychodzisz do pracy.

>Weźmy to na przykładzie
pracy biurowej. Jeżeli narzędziami niezbędnymi do jej wykonywania jest komputer, program zainstalowany na stacji komputerowej to w momencie rozpoczecia pracy np. o godz. 8:00 powinnaś mieć "odpalony" komputer

Mogę "odpalić", to w końcu tylko naciśnięcie jednego przycisku.
oraz zalogować się do programów, które sa niezbędne do wykonywania pracy.

No, nie - tu już komputer musi się rozruszać, szczególnie jeżeli to nie Mac.
Ja jestem gotowy do pracy, to komputer jest nie gotowy.

Natomiast
czy przybędziesz 15 minut wcześniej czy 30 to już zależy od Ciebie czy uda Ci się wykonać wszystkie te czynności, które są niezbędne do rozpoczęcia pracy.

Ja swoje robię - przyciskam przycisk uruchomienia systemu - piłeczka jest po stronie maszyny.

W przykładzie z pierwszego posta, moim zdaniem to nieuzasadniony wymóg aby pracownik był 30 minut dłużej dziennie w pracy i to są nadgodziny (jeżeli przyjąć, że pracuje się tam 8 godzin dziennie).
Trzeba też spojrzeć w regulamin zakładu pracy i zobaczyć czy nie ma tam innych kwiatków.

Ciekawe czym jest uzasadnione takie bonusowe 2 x 15 minut?
Jak pracodawca udowodni że akurat każdemu zajmuje to 15 minut?
A może tam po prostu jest 8,5 h czas pracy na niektórych stanowiskach?

A niech pracodawca spróbuje dać naganę, to wystarczy iść do sądu pracy.

Pozdrawiam,

o.

Następna dyskusja:

Prawo pracy a lekarze




Wyślij zaproszenie do