Iwona B.

Iwona B. Kierownik ds.
personalnych i
administracji,
Digital Virgo SA

Temat: zwrot wydatków za okulary do pracy przy komputerze

Witam,
zgodnie z ROZPORZĄDZENIEM MINISTRA PRACY I POLITYKI SOCJALNEJ
z dnia 1 grudnia 1998 r.w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe.(Dz. U. z dnia 10 grudnia 1998 r.)Pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikom okulary korygujące wzrok, zgodne z zaleceniem lekarza, jeżeli wyniki badań okulistycznych przeprowadzonych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej,wykażą potrzebę ich stosowania podczas pracy przy obsłudze monitora ekranowego.
Mam pytanie , czy zwrot wydatków za okulary to świadczenie jednorazowe ze strony pracodawcy czy pracodawca zwraca takie wydatki raz na jakiś czas - np. w miarę pogarszania się wzroku pracownika i w związku z tym potrzeby zakupu nowych okularów ??
Małgorzata G.

Małgorzata G. Swój wiek noś, jak
koronę

Temat: zwrot wydatków za okulary do pracy przy komputerze

Z mojej wiedzy wynika, ze nie ma ograniczeń czasowych. Jest to podyktowane koniecznością zapewnienia odpowiedniej opieki zdrowotnej. Pracodawca jest zobowiązany zapewnić pracownikom okulary korygujące zgodnie z zaleceniami lekarza.
Krzysztof K.

Krzysztof K. ST. INSPEKTOR BHP

Temat: zwrot wydatków za okulary do pracy przy komputerze

Iwono poczytaj -

Aktualności
- Kiedy pracodawca płaci za okulary pracowników ? (02.04.2008)

Przedsiębiorcy, którzy instalują w zakładzie monitory komputerów musza pamiętać, aby dbać o wzrok pracowników.
O zasadach refundowania okularów osobom zatrudnionym np. przy komputerach mówi rozporządzenie ministra pracy i polityki socjalnej z 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe.
Zgodnie z tym rozporządzeniem firma musi zapewnić okulary korygujące wzrok pracownikowi, który pracuje przed monitorem ekranowym co najmniej przez połowę dobowego wymiaru czasu pracy. Podstawą refundacji muszą być wyniki badań okulistycznych przeprowadzanych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami, które wykażą potrzebę pracy przy monitorze w okularach. Rozporządzenie nie określa minimalnej wartości okularów, za które firma ma zapłacić. Pracodawca powinien sam określić zasady refundacji kosztów zakupu okularów. Dotyczy to standardowych oprawek oraz szkieł, bez dodatkowych opcjonalnych udogodnień, takich jak utwardzana powłoka ograniczająca rysowanie, dodatkowe barwienie czy zmniejszenie grubości szkieł. Zatem pracownik nie dostanie zwrotu za wyrób sygnowany przez znanego dyktatora mody. Refundacją winien być objęty zakup okularów po raz pierwszy oraz zalecana przez lekarza zmiana szkieł.
Dzięki postępowi technicznemu dzisiejsze monitory w minimalnym stopniu niekorzystnie oddziałują na oczy użytkowników. Jednak przepisy nie uzależniają obowiązków od rodzaju zastosowanego sprzętu. Mówią o pracy przy monitorze ekranowym. W § 2 rozporządzenia znajduje się jego definicja – jest to urządzenie do wyświetlania informacji w trybie alfanumerycznym lub graficznym, niezależnie od metody uzyskiwania obrazu. Pracodawca nie jest więc zwolniony z obowiązku refundacji okularów. Pracodawca nie ma natomiast obowiązku refundowania soczewek kontaktowych. Rozporządzenie wymienia tylko okulary korygujące wzrok.
Polskie przepisy odbiegają w tym zakresie od norm unijnych. Zgodnie z treścią dyrektywy Rady z 29 maja 1990 r. w sprawie minimalnych wymagań w dziedzinie bezpieczeństwa i ochrony zdrowia przy pracy z urządzeniami wyposażonymi w monitory ekranowe pracodawca jest zobowiązany do refundowania zarówno okularów, jak i szkieł kontaktowych. Rozwiązania wspólnotowe nie zostały więc w pełni implementowane. Zwrotu za szkła nie dostaną: pracownicy pracujący na kalkulatorach, kasjerzy obsługujący kasy sklepowe, pracownicy obsługujący urządzenia z małymi ekranami do prezentacji danych lub wyników pomiarów, maszynistki pracujące na maszynach do pisania z wyświetlaczem ekranowym.

U nas w firmie obowiazuje zasada - refundacja raz na 4 lata - w wysokosci 200 zł. A znam zakłady co refunduja tylko za pierwszym razem koszt zakupu okularów - a póxniej pracownik na własny koszt wymienia szkła - jak jest taka potrzeba.
Wszystko zalezy od tego jakie regulacje w tym zakresie są przyjęte w Waszejn firmie i na co Was stać.Krzysztof K. edytował(a) ten post dnia 21.10.08 o godzinie 14:56

Temat: zwrot wydatków za okulary do pracy przy komputerze

Zgadzam się z Krzysztofem. To jak często okulary korekcyjne refunduje (a przynajmniej ich część) pracodawca to tylko kwestia uregulowań u tego pracodawcy.
pozdrawiam
Iwona B.

Iwona B. Kierownik ds.
personalnych i
administracji,
Digital Virgo SA

Temat: zwrot wydatków za okulary do pracy przy komputerze

Krzysztofie, bardzo dziękuję za wyczerpujące informacje :-)Iwona Bilska edytował(a) ten post dnia 21.10.08 o godzinie 15:47
Małgorzata G.

Małgorzata G. Swój wiek noś, jak
koronę

Temat: zwrot wydatków za okulary do pracy przy komputerze

Owszem pracodawcy przyjęli system regulowania refundacji okularów korekcyjnych na zasadzie przepisów wewnętrznych (pracownik w komplecie najczęściej składa: zalecenie lekarza, fakturę i wniosek o refundację).
Jednak do tej pory nie spotkałam jasnej interpretacji do pytania zadanego przez Iwonę.
Czy są Wam znane przepisy lub orzecznictwo sądowe mówiące o ograniczeniach czasowych w zakupie kolejnych okularów korygujących?
Krzysztof K.

Krzysztof K. ST. INSPEKTOR BHP

Temat: zwrot wydatków za okulary do pracy przy komputerze

Małgorzato
Rozporządzenie o monitorach .... nie precyzuje czasookresu ani zasad refundacji kosztów za okulary. A wiec sama mozesz ustalić zasady i jest to zgodne z prawem.
Miałem juz kilka razy kontrole PIP - gdzxie sprawdzali takze ta kwestie i nie zarzucili mi nieprawidłowości. Ważne, że za pierwszym razem zrefundowałaś pracownikowi koszty - a zasady dalszych działań pracodawca ustala sam. Poprzedni mój post pochodzi z http://www.firmainfo.pl/

Poza tym nie mozemy oczekiwać iz rozporządzenie szczegółowo bedą nam opisywać jak mamy refundować koszty okularów - byłby to już szczyt marzeń - na który nie stać naszych posłów.Krzysztof K. edytował(a) ten post dnia 21.10.08 o godzinie 16:44
Małgorzata G.

Małgorzata G. Swój wiek noś, jak
koronę

Temat: zwrot wydatków za okulary do pracy przy komputerze

Krzysztofie,
zgadzam się z Tobą, taka jest praktyka. Jednak są przypadki, kiedy konieczność wymiany okularów korygujących jest zalecana przez lekarza częściej niż np. 2 lata, czyli w krótszym czasie niż to jest przyjęte w zarządzeniu pracodawcy (znam to z praktyki) i co w takim przypadku? Czy pracodawca ma obowiązek zrefundować koszty?
A co do ostatniego wersu wypowiedzi to zgadzam się z Tobą w całkowicie :), powiem więcej: byłoby to nawet niewskazane.Małgorzata G. edytował(a) ten post dnia 21.10.08 o godzinie 16:57

konto usunięte

Temat: zwrot wydatków za okulary do pracy przy komputerze

Może to się przyda :)

Okulary do pracy przy komputerze
ATEST 09/2004

Pan T.P. napisał do redakcji: Mam wadę wzroku. Pracuję przy komputerze po 8 i więcej godzin dziennie. Czy mogę otrzymać od firmy, w której pracuję, zwrot pieniędzy za zakupione okulary do pracy przy komputerze? Posiadam zaświadczenie od lekarza okulisty, że takie okulary są mi potrzebne. Co ile lat mogę się ubiegać o zwrot za zakupione okulary od firmy?

Zgodnie z przepisami § 8 ust. 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe (Dz.U. nr 148, poz. 973), pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikom okulary korygujące wzrok, zgodnie z zaleceniem lekarza, jeżeli wyniki badań okulistycznych przeprowadzonych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej wykażą potrzebę ich stosowania podczas pracy przy obsłudze monitora ekranowego. Pojęcie "pracownik" zdefiniowano w § 2 pkt 4 rozporządzenia: należy przez to rozumieć każdą osobę zatrudnioną przez pracodawcę, w tym praktykanta i stażystę, użytkującą w czasie pracy monitor ekranowy co najmniej przez połowę dobowego wymiaru czasu pracy. Zwracam uwagę, że badania okulistyczne, o których mowa w rozporządzeniu, mają być przeprowadzone w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej, a badania takie - w myśl przepisów § 4 ust. 1. rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 30 maja 1996 r. w sprawie przeprowadzania badań lekarskich... (Dz.U. Nr 69, poz. 332, ze zm.) - przeprowadza się na podstawie skierowania wydanego przez pracodawcę. Pracodawca nie ma zatem obowiązku refundowania kosztów zakupu okularów przepisanych przez lekarza w oparciu o badania, na które pracownika nie kierował. Przepisy nie określają wysokości środków finansowych przeznaczonych na zakup okularów, pozostawiając to do uznania pracodawcy. W piśmiennictwie spotykamy się w tym przedmiocie z różnymi poglądami. Np. zdaniem Państwowej Inspekcji Pracy (Jan Pióro - "Praca i Zabezpieczenie Społeczne" 2002/3/40): "Względy słuszności przemawiają za tym, by pracodawca ponosił pełny koszt robocizny i szkieł o parametrach oznaczonych przez lekarza.
Nie ma natomiast formalnoprawnych przeszkód, aby pracodawca ograniczył swój udział w ponoszeniu kosztów oprawy poprzez ustalenie kwoty partycypacji, nie niższej jednak niż koszt oprawy odpowiadającej co najmniej standardowi podstawowemu". Innego zdania jest Wiktor Leszczyński z Ministerstwa Pracy ("Służba Pracownicza" Nr 6/99): "Spełnieniem obowiązku wynikającego z tego przepisu będzie przeznaczenie nawet najmniejszej kwoty, za którą można kupić okulary (z tanią oprawką); celowe jest zatem ustalenie przez pracodawcę kwoty przeznaczonej na omawiane okulary (po dokonaniu rozpoznania w zakładach optycznych w danym rejonie) i poinformowanie o tym zainteresowanych pracowników". Odnośnie do częstotliwości zakupu okularów - powinna ona wynikać ze wskazań lekarskich opartych na wynikach badań profilaktycznych, o których mowa powyżej.
Małgorzata G.

Małgorzata G. Swój wiek noś, jak
koronę

Temat: zwrot wydatków za okulary do pracy przy komputerze

Dziękuję Izabelo,

zgadzam się z tym co zamieściłaś.

Na koniec przytoczę jeszcze przypadek z praktyki:

pracownik zgłosił pracodawcy niemożność wykonywania pracy: ze względu na osłabienie wzroku księgowa robiła poważne błędy. Pracodawca wystawił skierowanie. Zalecenie lekarza było: nowe okulary korekcyjne.

W rozporządzeniu Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej w sprawie przeprowadzenia badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy jest § 6. Zakres profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami, niezbędnej z uwagi na warunki pracy, obejmuje:
1) w przypadkach, o których mowa w § 1 pkt 4 lit. b), c), f) i g) - przeprowadzenie badań lekarskich poza terminami wynikającymi z częstotliwości wykonywania badań okresowych i orzekanie o możliwości wykonywania dotychczasowej pracy; skierowanie na przeprowadzenie badania wydaje pracodawca po zgłoszeniu przez pracownika niemożności wykonywania dotychczasowej pracy...

Pozdrawiam wszystkich uczestników dyskusji :)
Krzysztof K.

Krzysztof K. ST. INSPEKTOR BHP

Temat: zwrot wydatków za okulary do pracy przy komputerze

Izo napisałaś :
..... Zwracam uwagę, że badania okulistyczne, o których mowa w rozporządzeniu, mają być przeprowadzone w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej, a badania takie - w myśl przepisów § 4 ust. 1. rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 30 maja 1996 r. w sprawie przeprowadzania badań lekarskich... (Dz.U. Nr 69, poz.332, ze zm.) - przeprowadza się na podstawie skierowania wydanego przez pracodawcę.
Dlatego nalezy wewnetrznie ustalić w jakich czasookresach firma refunduje koszt zakupu okularów, pracownikowi

Przepisy nie określają wysokości środków finansowych przeznaczonych na zakup okularów, pozostawiając to do uznania pracodawcy.
Dlatego nalezy wewnetrznie ustalić max. kwotę refundacji za zakup okularów. Okulary kosztują 100 zł ale są i po 1000 zł.
Nie ma natomiast formalnoprawnych przeszkód, aby pracodawca ograniczył swój udział w ponoszeniu kosztów oprawy poprzez ustalenie kwoty partycypacji, nie niższej jednak niż koszt oprawy odpowiadającej co najmniej standardowi podstawowemu".
W piśmiennictwie spotykamy się w tym przedmiocie z różnymi poglądami. Np. zdaniem Państwowej Inspekcji Pracy (Jan Pióro -
"Praca i Zabezpieczenie Społeczne" 2002/3/40): "Względy słuszności przemawiają za tym, by pracodawca ponosił pełny koszt robocizny i szkieł o parametrach oznaczonych przez lekarza.
To są czyste dyrdymały ludzi siedzących za biurkiem nie mającymi nic wspólnego z praktyką w tym zakresie,

Odnośnie do częstotliwości zakupu okularów - powinna ona wynikać ze wskazań lekarskich opartych na wynikach badań profilaktycznych, o których mowa powyżej.
Też nie jest to tak do końca - Przykład
Technolog kierowany jest na w/w badania co 2 lata, a pani pisarka co 4 lata. Dlatego wskazanym jest aby ustalić czasokres refundacji ... traktując wszystkich jednakowo.Krzysztof K. edytował(a) ten post dnia 21.10.08 o godzinie 18:15

konto usunięte

Temat: zwrot wydatków za okulary do pracy przy komputerze

Krzysztofie, czy jedynym argumentem na poparcie swoich wyzwisk pod adresem tych niedobrych, co używają biurek jest Twoje przekonanie, czy masz jakikolwiek argument na poparcie tej tezy. Bo to co napisałeś począwszy od słów "dyrdymały" nie niesie żadnej merytorycznej treści.

Przy okazji, bo widzę, że przynajmniej drugi raz używasz słowa, którego nie ma, pragnę Cię powiadomić, jako człowiek zza biurka, że "czasookres" nie funkcjonuje. Jest albo "czas" albo "okres" i są to synonimy. Zresztą: http://so.pwn.pl/lista.php?co=ww.

konto usunięte

Temat: zwrot wydatków za okulary do pracy przy komputerze

Krzysztof K.:
..... Zwracam uwagę, że badania okulistyczne, o których mowa w rozporządzeniu, mają być przeprowadzone w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej, a badania takie - w myśl przepisów § 4 ust. 1. rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 30 maja 1996 r. w sprawie przeprowadzania badań lekarskich... (Dz.U. Nr 69, poz.332, ze zm.) - przeprowadza się na podstawie skierowania wydanego przez pracodawcę.
Dlatego nalezy wewnetrznie ustalić w jakich czasookresach firma refunduje koszt zakupu okularów, pracownikowi

Przepisy nie określają wysokości środków finansowych przeznaczonych na zakup okularów, pozostawiając to do uznania pracodawcy.
Dlatego nalezy wewnetrznie ustalić max. kwotę refundacji za zakup okularów. Okulary kosztują 100 zł ale są i po 1000 zł.
Nie ma natomiast formalnoprawnych przeszkód, aby pracodawca ograniczył swój udział w ponoszeniu kosztów oprawy poprzez ustalenie kwoty partycypacji, nie niższej jednak niż koszt oprawy odpowiadającej co najmniej standardowi podstawowemu".
>Zgadza się. Chociaż spotkałam się z orzecznictwem, gdzie kwestionuje się jakiekolwiek ograniczenia pieniężne. U mnie jest to uregulowane w regulaminie - ograniczenie kwotowe, czasowe ( 2 lata), z tym, że pracownik ma prawo w każdej chwili poprosić o skierowanie go na przedterminowe badania, gdy jego wzrok ulega pogorszeniu.
Anna G.

Anna G. Dyrektor

Temat: zwrot wydatków za okulary do pracy przy komputerze

Jerzy B.:
Krzysztofie, czy jedynym argumentem na poparcie swoich wyzwisk pod adresem tych niedobrych, co używają biurek jest Twoje przekonanie, czy masz jakikolwiek argument na poparcie tej tezy. Bo to co napisałeś począwszy od słów "dyrdymały" nie niesie żadnej merytorycznej treści.

Przy okazji, bo widzę, że przynajmniej drugi raz używasz słowa, którego nie ma, pragnę Cię powiadomić, jako człowiek zza biurka, że "czasookres" nie funkcjonuje. Jest albo "czas" albo "okres" i są to synonimy. Zresztą: http://so.pwn.pl/lista.php?co=ww.

Panie Jerzy,
jest Pan bardzo drażliwy (wrażliwy) ;) Myślę, że intencje Pana Krzysztofa były(są) jak najlepsze i nie widzę potrzeby rozpoczynania licytacji w stylu "czyja była racja" i wytykania "kto gdzie się potknie". Przecież nie o to chodzi na tym forum, czyż nie? :)))
Pozdrawiam.

konto usunięte

Temat: zwrot wydatków za okulary do pracy przy komputerze

Anna Gogół:

Idea słuszna, acz niewykonalna. Zważywszy jakimi epitetami od czasu do czasu Pan Krzysztof częstuje mnie tu i ówdzie oraz wszystkich, których uzna za nie dość związanych z noszenie kamieni brukowych... ja na to reaguje ze stoickim spokojem, ale przecież nie odmówię sobie odrobiny złośliwej satysfakcji.

Wracając do tematu - jakiego należy użyć argumentu w przypadku różnych typów pracy, aby uzasadnić czy okulary dla pracujących na różnych stanowiskach mają być wydawne "po równo" a nie "wg uzasadnionych potrzeb". W drugim przypadku należy dalej zastanowić się, czy okresy badań lekarskich są dobrane w sposób uwzględniający obciążenie wzroku czy nie... wg mnie są statystycznie rzecz biorąc poprawne i uwzględniają obciążenie pracą oraz czynnik profilaktyczny. Wydając zatem okulary jednym osobom powiedzmy co 3 lata (zawody podlegające częstszym kontrolom) albo co 5 lat (zawody bezpieczniejsze). Czy sprawiedliwiej jest jeśli wykonujący nieobciążający zawód mogą ubiegać się rzadziej o dofinansowanie?
Krzysztof K.

Krzysztof K. ST. INSPEKTOR BHP

Temat: zwrot wydatków za okulary do pracy przy komputerze

Panie Jerzy
I to jest cała wiedza praktyczna "naukowca na ten temat ??????????
Statystycznie rzecz biorąc - cieniutka !!!!!!
My tu dzielimy sie informacjami na temat stosowanych praktyk w tym
zakresie - a nie jak to powinno wygladać z punktu widzenia danej osoby ! Pobozne zyczenia składa sie w innym miejscu .Krzysztof K. edytował(a) ten post dnia 22.10.08 o godzinie 08:19

konto usunięte

Temat: zwrot wydatków za okulary do pracy przy komputerze

Krzysztof K.:
Panie Jerzy
I to jest cała wiedza praktyczna "naukowca na ten temat ??????????
Statystycznie rzecz biorąc - cieniutka !!!!!!
My tu dzielimy sie informacjami na temat stosowanych praktyk w tym
zakresie - a nie jak to powinno wygladać z punktu widzenia danej osoby ! Pobozne zyczenia składa sie w innym miejscu .

Bardzo chętnie usłyszę merytoryczne uzasadnienie Pańskiego praktycznego podejścia. Podejrzewam, że dobre uzasadnienie przemówi do nietolerowanych przez Pana mózgowców i wręcz doprowadzi do zmiany przepisów w zakresie częstości badań profilaktycznych, bo pewnie została ona także kiedyś ustalona przez jakiegoś biurokratę. Ogólnie to zaczynam się zastanawiać czy to Pan jednoosobowo nie powinien tworzyć prawa pracy w Polsce i być jednoosobową instancją interpretacyjną, bo każdy odmienny pogląd od wygłoszonego przez Pana jest dość niegrzecznie i prymitywnie komentowany. Jedyne argumenty, jakich Pan używa oscylują między "zejdź na ziemię" i "Ci źli naukowcy,urzędnicy". To jakaś obsesja, która byłaby zabawna, gdyby oprócz tego szło za nią merytoryczne uzasadnienie Pańskiego przekonania o nieomylności.

Zatem - "wszystkim po równo" czy "wszystkim wg potrzeb" i na jakiej podstawie? I najlepiej już po godzinach pracy... chyba, że Pan ma zadaniowy czas pracy?Jerzy B. edytował(a) ten post dnia 22.10.08 o godzinie 09:08
Krzysztof K.

Krzysztof K. ST. INSPEKTOR BHP

Temat: zwrot wydatków za okulary do pracy przy komputerze

Panie Jerzy
Przekonał mnie pan, rzeczywiście, szkoda marnować czas "dla pana"

konto usunięte

Temat: zwrot wydatków za okulary do pracy przy komputerze

Krzysztof K.:
Panie Jerzy
Przekonał mnie pan, rzeczywiście, szkoda marnować czas "dla pana"

Niestety nie wierzę, że w którymś z kolejnych wątków nie będzie Pan obrażał kolejnych osób, ale zdecydowanie przyjemniej będzie mi się tu pisywało, gdy przestanie Pan "dla na mnie tracić czas". Życzę sobie i Panu tego z całego serca.
Krzysztof K.

Krzysztof K. ST. INSPEKTOR BHP

Temat: zwrot wydatków za okulary do pracy przy komputerze

Panie Jerzy
Na koniec - na forum obrazają sie tylko ludzie "zadufani w sobie" a inni dzielą się swoją wiedzą praktyczną, nie zaleznie od pogladów innych.



Wyślij zaproszenie do