Beata Figaj

Beata Figaj Kierownik Działu
Spedycji

Temat: zwrot kosztów badań sanitarno-epidemiologicznych

Witam,

Otrzymałam od przyszłego pracodawcy skierowanie na badanie sanitarno-epidemiologiczne, gdzie była mowa o pokrywaniu kosztów. Badania wykonałam, w sanepidzie wystawiono odpowiedni rachunek na mojego pracodawcę, uiściłam opłatę w wysokości 75 zł. Po czym, po zatrudnieniu już na okres próbny 3 miesięcy, otrzymałam informację od pracodawcy, że nie ma on obowiązku zwrócić mi za badania wykonane w sanepidzie, być może zostaną zwrócone po okresie próbnym? Więc jak to jest? Proszę o odpowiedź.
Małgorzata Z.

Małgorzata Z. dział kadr, "ze
świata każdy ma
tyle, ile sam
weźmie" G. ...

Temat: zwrot kosztów badań sanitarno-epidemiologicznych

Koszt badań wstępnych ponosi pracodawca. Jeżeli kieruje pracownika na badania epidemiologiczno-sanitarne, to również powinien pokryć koszt tych badań.


Zgodnie z art. 229 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.) - dalej k.p., osoby przyjmowane do pracy podlegają wstępnym badaniom. Badaniom tym nie podlegają jednak osoby przyjmowane ponownie do pracy u danego pracodawcy na to samo stanowisko lub na stanowisko o takich samych warunkach pracy, na podstawie kolejnej umowy o pracę zawartej bezpośrednio po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniej umowy o pracę z tym pracodawcą. Badania wstępne odbywają się na podstawie skierowania i na koszt pracodawcy.
Podobną regulacje można odnaleźć w art. 22 pkt 1 ustawy z dnia 27 czerwca 1997 r. o służbie medycyny pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 2004 r. Nr 125, poz. 1317 z późn. zm.). Otóż, pracodawcy ponoszą koszty przeprowadzanych badań wstępnych, okresowych i kontrolnych oraz profilaktycznej opieki zdrowotnej niezbędnej ze względu na warunki pracy, na zasadach określonych w k.p. oraz przepisach wydanych na jego podstawie.
Z kolei art. 6 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz. U. z 2008 r. Nr 234, poz. 1570) - dalej u.z.l., stanowi, że obowiązkowym badaniom sanitarno-epidemiologicznym podlegają osoby podejmujące lub wykonujące prace, przy wykonywaniu których istnieje możliwość przeniesienia zakażenia lub choroby zakaźnej na inne osoby. Na obowiązkowe badania sanitarno-epidemiologiczne, kieruje pracodawca albo zlecający wykonanie prac.
Koszty badań sanitarno-epidemiologicznych wykonywanych u pracowników są finansowane przez pracodawcę lub zlecającego wykonanie prac. Rozstrzyga o tym art. 8 ust. 4 u.z.l.
Wykaz prac przy wykonywaniu, których istnieje możliwość przeniesienia zakażenia na inne osoby określa szczegółowo Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 10 lipca 2006 r. w sprawie wykazu prac, przy wykonywaniu, których istnieje możliwość przeniesienia zakażenia na inne osoby (Dz. U. z 2006 r. Nr 133, poz. 939). Akt ten zachował moc, na podstawie art. 68 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r., do czasu wydania nowego aktu wykonawczego, nie dłużej jednak niż przez okres 2 lat od dnia jej wejścia w życie.
W związku z powyższym koszt badań profilaktycznych pokrywa pracodawca. Podmiot zatrudniający osobę, która podlega badaniom do celów sanitarno-epidemiologicznych również powinien pokryć koszt tych badań.
W tym miejscu warto wskazać na treść wyroku Sądu Najwyższego z dnia 18 grudnia 2002 r., I PK 44/02, OSNP 2004, nr 12, poz. 209, który stwierdził, iż "aktualnym orzeczeniem lekarskim w rozumieniu art. 229 § 4 k.p. jest orzeczenie stwierdzające stan zdrowia pracownika w dacie, w której ma być dopuszczony do pracy. Zachowuje ono aktualność w okresie w nim wymienionym, jednak staje się nieaktualne w przypadku wystąpienia w tym okresie zdarzeń, które mogą wskazywać na zmianę stanu zdrowia pracownika".
Profilaktyczne badania lekarskie powinny być zatem wykonane przed dopuszczeniem do pracy, stwierdzając zdolność pracownika do pracy w chwili dopuszczenia go do pracy.Małgorzata Zawadzka edytował(a) ten post dnia 12.10.10 o godzinie 09:09
Beata Figaj

Beata Figaj Kierownik Działu
Spedycji

Temat: zwrot kosztów badań sanitarno-epidemiologicznych

A czy pracodawca może sobie wydłużać czas zwrotu kosztów takich badań do zakończenia okresu próbnego??
Małgorzata Z.

Małgorzata Z. dział kadr, "ze
świata każdy ma
tyle, ile sam
weźmie" G. ...

Temat: zwrot kosztów badań sanitarno-epidemiologicznych

moim zdaniem nie, przynosisz fakturę - otrzymujesz zwrot kosztów.
Beata Figaj

Beata Figaj Kierownik Działu
Spedycji

Temat: zwrot kosztów badań sanitarno-epidemiologicznych

to ja naprawdę nie rozumiem, co za praktykę w tym momencie próbuje uskuteczniać mój pracodawca :(

Temat: zwrot kosztów badań sanitarno-epidemiologicznych

U mnie sytuacja wygląda tak, że szefowa wysłała mnie na badania, pokryła koszty, ale ciągle pracuję tzw. na czarno. Powiedziała, że dopóki nie będę mieć książeczki to nie podpiszemy umowy, a teraz kiedy nie chcę podpisać umowy ona karze zwrócić mi pieniądze za badania. Czy powinnam oddać jej te pieniądze mimo że jeszcze nie mam książeczki, ani nie podpisałam umowy?
Kasia W.

Kasia W. Project Manager,
analityk; spec od
rozwiązań
niemożliwych

Temat: zwrot kosztów badań sanitarno-epidemiologicznych

Asia K.:
a teraz kiedy nie chcę podpisać umowy ona karze zwrócić mi pieniądze za badania.
A z ciekawości - czemu nie chcesz podpisać umowy?
Czy powinnam oddać jej te pieniądze mimo że jeszcze nie mam książeczki, ani nie podpisałam umowy?
Oczywiście że nie.



Wyślij zaproszenie do