Temat: zwrot kosztów badań sanitarno-epidemiologicznych
Koszt badań wstępnych ponosi pracodawca. Jeżeli kieruje pracownika na badania epidemiologiczno-sanitarne, to również powinien pokryć koszt tych badań.
Zgodnie z art. 229 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.) - dalej k.p., osoby przyjmowane do pracy podlegają wstępnym badaniom. Badaniom tym nie podlegają jednak osoby przyjmowane ponownie do pracy u danego pracodawcy na to samo stanowisko lub na stanowisko o takich samych warunkach pracy, na podstawie kolejnej umowy o pracę zawartej bezpośrednio po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniej umowy o pracę z tym pracodawcą. Badania wstępne odbywają się na podstawie skierowania i na koszt pracodawcy.
Podobną regulacje można odnaleźć w art. 22 pkt 1 ustawy z dnia 27 czerwca 1997 r. o służbie medycyny pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 2004 r. Nr 125, poz. 1317 z późn. zm.). Otóż, pracodawcy ponoszą koszty przeprowadzanych badań wstępnych, okresowych i kontrolnych oraz profilaktycznej opieki zdrowotnej niezbędnej ze względu na warunki pracy, na zasadach określonych w k.p. oraz przepisach wydanych na jego podstawie.
Z kolei art. 6 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz. U. z 2008 r. Nr 234, poz. 1570) - dalej u.z.l., stanowi, że obowiązkowym badaniom sanitarno-epidemiologicznym podlegają osoby podejmujące lub wykonujące prace, przy wykonywaniu których istnieje możliwość przeniesienia zakażenia lub choroby zakaźnej na inne osoby. Na obowiązkowe badania sanitarno-epidemiologiczne, kieruje pracodawca albo zlecający wykonanie prac.
Koszty badań sanitarno-epidemiologicznych wykonywanych u pracowników są finansowane przez pracodawcę lub zlecającego wykonanie prac. Rozstrzyga o tym art. 8 ust. 4 u.z.l.
Wykaz prac przy wykonywaniu, których istnieje możliwość przeniesienia zakażenia na inne osoby określa szczegółowo Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 10 lipca 2006 r. w sprawie wykazu prac, przy wykonywaniu, których istnieje możliwość przeniesienia zakażenia na inne osoby (Dz. U. z 2006 r. Nr 133, poz. 939). Akt ten zachował moc, na podstawie art. 68 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r., do czasu wydania nowego aktu wykonawczego, nie dłużej jednak niż przez okres 2 lat od dnia jej wejścia w życie.
W związku z powyższym koszt badań profilaktycznych pokrywa pracodawca. Podmiot zatrudniający osobę, która podlega badaniom do celów sanitarno-epidemiologicznych również powinien pokryć koszt tych badań.
W tym miejscu warto wskazać na treść wyroku Sądu Najwyższego z dnia 18 grudnia 2002 r., I PK 44/02, OSNP 2004, nr 12, poz. 209, który stwierdził, iż "aktualnym orzeczeniem lekarskim w rozumieniu art. 229 § 4 k.p. jest orzeczenie stwierdzające stan zdrowia pracownika w dacie, w której ma być dopuszczony do pracy. Zachowuje ono aktualność w okresie w nim wymienionym, jednak staje się nieaktualne w przypadku wystąpienia w tym okresie zdarzeń, które mogą wskazywać na zmianę stanu zdrowia pracownika".
Profilaktyczne badania lekarskie powinny być zatem wykonane przed dopuszczeniem do pracy, stwierdzając zdolność pracownika do pracy w chwili dopuszczenia go do pracy.
Małgorzata Zawadzka edytował(a) ten post dnia 12.10.10 o godzinie 09:09