Temat: Zwolnienie z pracy a zaległe wynagrodzenie - Proszę o...

Witam,
moja sytuacja jest następująca,
od trzech miesięcy nie otrzymaliśmy żadnego wynagrodzenia, teraz z uwagi na to, że firma chyli się ku upadkowi nasz prezes zaproponował nam, żebyśmy się zwolnili. To tak w skrócie.
Moje pytania są następujące:
1. Czy istnieje jeszcze jakikolwiek sposób na to, żeby odzyskać te pieniądze? Czy przed zwolnieniem powinien nam wypłacić wszystkie zaległości? Dodam tylko, że od miesiąca powtarza nam, że nie ma żadnych pieniędzy.
2. Jaka forma zwolnienia byłaby dla nas najkorzystniejsza? Z winy pracodawcy?
3. Co ciekawe okazało się, że od trzech lat nie zapłacił nikomu z nas ZUS-u, dowiedzieliśmy się, że są tylko deklaracje kwot, ale fizycznie nic nie przelał. To w ogóle jest możliwe?
Mamy mieć rozmowę na temat tych zwolnień, a zupełnie nie mamy pojęcia co podpisywać, a czego absolutnie podpisać nie możemy.
Bardzo proszę o pomoc.
Piotr Górny

Piotr Górny radca prawny
-specjalista prawa
pracy

Temat: Zwolnienie z pracy a zaległe wynagrodzenie - Proszę o...

po pierwsze trzeba uzyskać od pracodawcy potwierdzenie wysokości zaległości. Co do zwolnienia można zastosować tryb natychmiastowy (art 55 par1[1] kp) lub wypowiedzenie. szybkie postępowanie nakazowe w sądzie o wynagrodzenie, wcześniej wniosek o zabezpieczenie powództwa poprzez zajęcie kont pracodawcy, egzekucja komornicza a jeżeli się nie uda - Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.
co do składek to droga odrębna - zawiadomienie kierowane do ZUS i ZUS samodzielnie rozpoczyna egzekucję składek.

Temat: Zwolnienie z pracy a zaległe wynagrodzenie - Proszę o...

A co w przypadku jeśli on ogłosi upadłość? Wtedy cały jego majątek rozdzielony zostanie na wszystkie jego zaległości w stosunku do państwa, a na końcu są nasze wypłaty? Czy wtedy ten fundusz GŚP nas obejmuje?
Barbara J.

Barbara J. specjalista ds. kadr
i płac

Temat: Zwolnienie z pracy a zaległe wynagrodzenie - Proszę o...

FGŚP wypłaca roszczenia pracownicze w razie niewypłacalności pracodawcy.
Niewypłacalność pracodawcy jest stwierdzana m.in. na podstawie następujących przesłanek:

-ogłoszenie upadłości pracodawcy bądź oddalenia lub odrzucenia wniosku o ogłoszenie upadłości z przyczyn wymienionych szczegółowo w ustawie o FGŚP,
-faktycznego zaprzestania działalności przez pracodawcę.

Roszczenia pracownicze, głównie wynagrodzenie za pracę (należność główna bez odsetek, składki na ubezpiezenia społeczne należne od pracodawców) podlegają zaspokojeniu za okres nie dłuższy niż 3 miesiące poprzedzające dzień wystąpienia niewypłacalności pracodawcy albo za okres nie dłuższy niż 3 miesiące poprzedzające ustanie stosunku pracy, jeżeli ustanie stosunku pracy przypada w czasie nie dłuższym niż 6 miesięcy poprzedzających dzień wystąpienia niewypłacalności pracodawcy lub w czasie nie dłuższym niż 9 miesięcy następujących po tym dniu- te okoliczności stwierdza FGŚP.

Temat: Zwolnienie z pracy a zaległe wynagrodzenie - Proszę o...

Ok, a czy istnieje tylko jedna droga: droga sądowa, żeby dostać te pieniądze z funduszu? Czyli my musimy wnosić sprawę do sądu pracy? My naszemu prezesowi sugerowaliśmy, żeby postarał się o te pieniądze, ale on baaaardzo się od tego migał, aż w końcu chce całą sprawę zamieść pod dywan zwalniając nas wszystkich i to jeszcze mamy my wystąpić z tym wnioskiem o zwolnienie, czyli ma być za porozumieniem stron, a wtedy z tego co wiem możemy mieć problem w PUP-ie z przyznaniem zasiłku...
Barbara J.

Barbara J. specjalista ds. kadr
i płac

Temat: Zwolnienie z pracy a zaległe wynagrodzenie - Proszę o...

bez drogi sądowej można złożyć wniosek o wypłatę świadczeń w Biurze Terenowego FGŚP, z załącznikami :świadectwo pracy, w szczególnych przypadkach umowa o pracę.
zaświadczenie od pracodawcy o niewypłaconych świadczeniach. Jeżeli ze strony niewypłacalnego Informację o tym czy świadczenie zostało przyznane czy też nie otrzymuje wnioskodawca.
pozdrawiam



Wyślij zaproszenie do