Temat: zwolnienie pracownika przebywającego na urlopie
Zawsze jest jakieś ale, pracodawca mógłby zwolnić na przykład dyscyplinarnie pracownika jeżeli ten w trakcie zwolnienia podejmuje się pracy.
"przejawem troski pracownika o dobro zakładu pracy jest stosowanie się do wskazań lekarskich i powstrzymywanie się od wykonywania czynności mogących przedłużyć jego nieobecność w pracy" wyrok 16.11.2000 r., I PKN 44/00
"Ustalenie przez pracodawcę, że doszło do wykorzystywania zwolnienia lekarskiego niezgodnie z jego przeznaczeniem, może być uznane za naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych i stanowić uzasadnioną przyczynę rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia, jeśli pracownikowi można przypisać winę, co najmniej w postaci rażącego niedbalstwa" wyrok SN z 21.10.1999 r., I PKN 308/99.
Zatem pytanie do Macieja co robił w trakcie usprawiedliwionej nieobecności? Może pracodawca miał powody do zwolnienia.
Bo jeżeli chodzi o stwierdzenie "pracownik został zwabiony do firmy pod pretekstem rozmowy" dla mnie nie jest podjęciem pracy. Pracownik może pojawić się w zakładzie pracy (chyba, że lekarz zalecił leżenie w łóżku) chociazby, aby wręczyć zwolnienie lekarskie do kadr.
Maciej Jastrzębski:
Mariusz G.:
W jaki sposób i w jakich okolicznościach wręcza? Skoro wie co to i nie podpisuje, to chyba nie był list?
Można powiedzieć, że pracownik został zwabiony do firmy pod pretekstem rozmowy. Oczywiście będąc na urlopie mógł się nie pojawić, ale... się pojawił.
Andrzej S. edytował(a) ten post dnia 30.12.08 o godzinie 11:18