Klaudia Lis

Klaudia Lis Front Office Agent

Temat: zwolnienie lekarskie

Hej, mam pytanie, pracuję na pół etatu na umowę o pracę, przepracowałam cały wrzesień i się rozchorowałam, gdybym chciała iść na l4 teraz to dostanę wynagrodzenie 80% za cały miesiąc czy tylko np te dwa dni, które zostały do końca? I ta sama sytuacja w październiku, jak pare dni na początku obejmie jeszcze l4 to cały miesiąc jest płatny 80%? Dodam, że mam na umowie 1100 brutto a mój zarobek przez istatni czas wynosił około 1200 netto (pracuję od połowy czerwca- za niego dostałam 990)

konto usunięte

Temat: zwolnienie lekarskie

Kodeks Pracy

Art. 92. § 1. Za czas niezdolności pracownika do pracy wskutek:
1) choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną - trwającej łącznie do 33 dni w ciągu roku kalendarzowego, a w przypadku pracownika, który ukończył 50 rok życia - trwającej łącznie do 14 dni w ciągu roku kalendarzowego - pracownik zachowuje prawo do 80% wynagrodzenia, chyba że obowiązujące u danego pracodawcy przepisy prawa pracy przewidują wyższe wynagrodzenie z tego tytułu;

Podstawowym świadczeniem ubezpieczeniowym, kompensującym zarobek utracony w czasie niezdolności do pracy z przyczyn wskazanych w odrębnych przepisach jest zasiłek chorobowy. Pracodawcę częściowo obciąża ryzyko socjalne związane z niezdolnością pracownika do pracy z przyczyn zdrowotnych, ustanawiając obowiązek zapłaty wynagrodzenia za pracę - w ograniczonej wysokości - za pierwsze 14 albo 33 dni choroby w roku.

W okresach niezdolności do pracy z powodu choroby, wskazanych w art. 92 § 1 pkt 1 k.p., pracownikowi przysługuje prawo do 80% wynagrodzenia za pracę (tylko za okres choroby)
Klaudia Lis

Klaudia Lis Front Office Agent

Temat: zwolnienie lekarskie

potrafie znalezc kodeks pracy, ale nie do konca go rozumialam, wiec ta odpowiedz mi nie pomaga ale juz sie dowiedzialam na innym forum i od wspolpracownikow wiec dzieki;)Ten post został edytowany przez Autora dnia 29.09.15 o godzinie 13:37

konto usunięte

Temat: zwolnienie lekarskie

Może rozjaśnię w temacie. Napisze Ci tak jak to tłumacze sowim pracownikom. Wynagrodzenie za czas choroby dostaniesz tylko za te dni na które jest zwolnienie. Podstawa do obliczenia wynagrodzenia chorobowego jest średnia z 12 tu miesięcy, u Ciebie od początku zatrudnienia.
Jeśli zwolnienie chorobowe zachodzi na październik to podobnie: za dni zwolnienia 80 % podstawy, a za dni przepracowane jak za pracę.
Zbyszek Stell

Zbyszek Stell poeta słów i myśli
nie wypowiedzianych

Temat: zwolnienie lekarskie

Dzisiaj otrzymałem pisemko z ZUSu. Piszą oni, że nienależnie pobrałem zasiłek chorobowy w 94 roku i żądają jego zwrotu! Małe wyjaśnionko - pracowałem wtedy na 3/4 etatu w swoim zakładzie i 1/4 etatu w innym.
Zwolnienie lekarskie dostarczyłem swojemu głównemu pracodawcy. Okazało się po latach że płatnik u którego pracowałem na 1/4 etatu zapomniał o kserokopii zwolnienia i omyłkowo wpłacił składkę ZUSowską jakbym pracował. List obecności tam się w zasadzie nie prowadziło, albo podpisywało się listę na cały miesiąc z góry.

W związku z powyższym mam dwa pytania -
Czy uzasadnione jest żądanie ZUSu abym zapłacił za nieswoją pomyłkę?
Czy takie żądanie nie jest już przedawnione? Przypominam - chodzi o 94 rok!

konto usunięte

Temat: zwolnienie lekarskie

Proponuję napisać do ZUS stosowne wyjaśnienie. Proszę pamiętać o nieprzekroczeniu terminu na odwołanie. Proszę zwrócić się do zakładu pracy (1/4 etatu) powinni mieć Pana ewidencję czasu pracy i poprosić o ksero. Jeśli jest wpisane w tym okresie zwolnienie chorobowe to powinno być dobrze, jeśli widnieje pana podpis to znaczy, że poświadczył Pan wykonywanie pracy.
Dla ZUS- u nie ma znaczenia, "główny zakład pracy" czy "inny", nie ma takich pojęć. Jest ubezpieczony - pracownik i płatnik - pracodawca, bez względu na ilość stosunków pracy. W wyniku kontroli wykryto, że w tym samym okresie Pan przebywał na zwolnieniu lekarskim i pracował. Zatem uznano, że był pan zdolny do pracy i nienależnie pobierał zasiłek chorobowy.
ZUS zmienił okres dochodzenia roszczeń z 5 na 10 lat i w Pana przypadku 10 rok upływa z końcem tego roku.

konto usunięte

Temat: zwolnienie lekarskie

Ciągle powtarzam, że nic mnie już nie zdziwi, a jednak…
Odpisz im, żeby po przebudzeniu sprawdzili KC Art. 118

Zbyszku, zasiłek pobrałeś należnie, byłeś chory i za ten czas nie otrzymywałeś wynagrodzenia. Roszczenie ZUS o zwrot przedawniło się po 10 latach (Art. 118)
Należność z tytułu niesłusznego pobrania świadczeń, ulega przedawnieniu po upływie 10 lat, licząc od dnia uprawomocnienia się decyzji ustalającej należność.

(tego nie rozumie)
jak ZUS ustalił, że składka za Ciebie została opłacona?Ten post został edytowany przez Autora dnia 30.09.15 o godzinie 14:50

konto usunięte

Temat: zwolnienie lekarskie

Doszli w ten sposób, że z jednego zakładu wpłynął druk RCA i brak RSA, a z drugiego RSA i RCA do ZUS i doszło do sprzeczności, system "wyrzucił" błąd.
Ale faktycznie doszło do przedawnienia - moja pomyłka wcześniej.
Zbyszek Stell

Zbyszek Stell poeta słów i myśli
nie wypowiedzianych

Temat: zwolnienie lekarskie

Ewelina P.:
(tego nie rozumie)
jak ZUS ustalił, że składka za Ciebie została opłacona?

Otrzymałem dzisiaj dwa pisemka w jednej kopercie. Pierwsze, to jest decyzja :
postanawia :
1. Odmówić prawa do zasiłku chorobowego za okres 14.07.94 - 19.07.94 i 03.01.95 do 09.03.95 r.
2. Zobowiązać Pana do zwrotu zasiłku chorobowego za w/w okres w łącznej kwocie 237,47 zł brutto z przyczyn podanych w uzasadnieniu.

W uzasadnieniu piszą : Ubezpieczony wykonujący w okresie orzeczonej niezdolności do pracy pracę zarobkową, lub wykorzystującego zwolnienie do pracy w sposób niezgodny z celem tego zwolnienia traci prawo do zasiłku chorobowego.

Do tego dopięte jest jeszcze jedno pisemko - Protokół z kontroli prawidłowości wykorzystania zwolnień lekarskich przeprowadzonej w okresie 12.08. - 23.09. 2015 r.
Ustalenie : Na podstawie zgromadzonej dokumentacji ustalono, że w okresie orzeczonej niezdolności do pracy /stosowne daty/ wykonywał Pan pracę zarobkową na podstawie umowy o pracę u - adres drugiego pracodawcy tego na 1/4 etatu.
Rzecz w tym, że u tego drugiego pracodawcy w zasadzie nie prowadziło się dokładnej ewidencji czasu pracy, a listy podpisywało na cały miesiąc z góry. Nie były tam ustalone godziny pracy i czasem wykonywało się ją na przykład 10-12 godzin w wolną sobotę, zamiast po dwie godziny dziennie. Pracodawcę interesował efekt pracy, a nie czas jej realizacji.
Jestem zdania, że fakt iż pracodawca na 1/4 etatu nie uwzględnił mojego zwolnienia lekarskiego i zapłacił za ten okres normalną składkę ZUS, nie dowodzi, że pracowałem u niego w czasie zwolnienia lekarskiego, bo z całą pewnością tak nie było ! Pracowałem tam w reżymie nienormowanego czasu pracy i był on stale różny - na przykład przepracowanie 10 godzin jednorazowo wyczerpywało tydzień obecności :)
237 złotych to nie majątek, ale mam wrażenie, że trochę na chama wrabiają mnie ! :)
Więc nie tłumaczyć się, tylko powołać na przedawnienie?Ten post został edytowany przez Autora dnia 30.09.15 o godzinie 16:20

konto usunięte

Temat: zwolnienie lekarskie

Tak

konto usunięte

Temat: zwolnienie lekarskie

Nina K.:
Doszli w ten sposób, że z jednego zakładu wpłynął druk RCA i brak RSA, a z drugiego RSA i RCA do ZUS i doszło do sprzeczności, system "wyrzucił" błąd.

Owszem, ale mówimy o roku 1994/5 r. Druki RCA, RSA obowiązują od 1999 r.
W tych latach był obowiązek deklaracji S-8 i tu nie zawsze płatnik miał obowiązek do rozliczenia składek w formie imiennej (jeżeli się mylę, niech mnie ktoś poprawi).
Na pewno nie ma mowy o elektronicznym wyrzuceniu błędu za tamten okres..
Być może system wyrzucił błąd przy chorobówce z 2015 i tu zaczęli dociekać jak było w ubiegłych latach..
Nina K.:
Ale faktycznie doszło do przedawnienia - moja pomyłka wcześniej.

W tym miejscu mógłby się wypowiedzieć prawnik.. Nie jestem pewna..
Ustawa nie reguluje przedawnionych roszczeń o zwrot nienależnie wypłaconych zasiłków, dlatego przywołałam KC art. 118
Zbyszek S.:
Więc nie tłumaczyć się, tylko powołać na przedawnienie?

Nie zaszkodzi :)
Czy firma, która wypłaciła wynagrodzenie, była ostatnio kontrolowana? Być może ZUS widział listy obecności? (które były podpisywane z dołu)
W Twoim obowiązku było dostarczenie kopii chorobówki (L-4) drugiemu pracodawcy..
Dlatego w odpowiedzi, powołaj się na niewłaściwie wypełnioną deklarację przez płatnika składek.
Jeżeli w firmie obowiązywała deklaracja imienna, to płatnik nie wypełnił miejsca gdzie podaje się przyczynę nie wykonywania pracy (to należy sprawdzić).

Edyt.
interesujące..
https://pg.gov.pl/rok-2015-sk/stanowisko-wobec-przepisu...Ten post został edytowany przez Autora dnia 01.10.15 o godzinie 09:47

konto usunięte

Temat: zwolnienie lekarskie

Popytam mojej znajomej z ZUS, jak to jest z wcześniejszymi latami jeśli chodzi o weryfikację imienną podlegania.

konto usunięte

Temat: zwolnienie lekarskie

Nina K.:
Popytam mojej znajomej z ZUS,

Nina,
napisz, jak dowiesz się czegoś więcej :)

Nie jestem pewna.., chyba dla płatników zatrudniających powyżej 20 osób, deklaracje były bezimienne (tak było do końca 98 r)..

konto usunięte

Temat: zwolnienie lekarskie

Z tym przedawnieniem to nie jest taka łatwa sprawa.

USTAWA
z dnia 13 października 1998 r.
o systemie ubezpieczeń społecznych
(tekst jednolity)

Art. 84 ust. 3 Nie można żądać zwrotu kwot nienależnie pobranych świadczeń z ubezpieczeń społecznych za okres dłuższy niż ostatnie 12 miesięcy, jeżeli osoba pobierająca świadczenia zawiadomiła organ wypłacający świadczenia o zajściu okoliczności powodujących ustanie prawa do świadczeń albo wstrzymanie ich wypłaty, a mimo to świadczenia były nadal wypłacane, a w pozostałych przypadkach - za okres dłuższy niż ostatnie 3 lata.

Należności z tytułu nienależnie pobranych świadczeń ulegają przedawnieniu po upływie 10 lat, licząc od dnia uprawomocnienia się decyzji ustalającej te należności. Przepisy art. 24 ust. 5-5c stosuje się odpowiednio.

Uchwała
Składu Siedmiu Sędziów Sądu Najwyższego - Izba Pracy i Ubezpieczeń Społecznych
z dnia 16 maja 2012 r.
III UZP 1/12

Teza

Trzyletni okres, za który organ rentowy może żądać zwrotu nienależnie pobranych świadczeń na podstawie art. 138 ust. 4 ustawy z 17.1.21998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (t.j. Dz.U. z 2009 r. Nr 153, poz. 1227 ze zm.), obejmuje okres do ostatniej wypłaty (pobrania) nienależnego świadczenia.

Ogólnie przyjmuje się, że ma ona zastosowanie także co do art. 84 ustawy systemowej, z uwagi na podobną regulację.

Przyjmuje się zatem, że ZUS ma prawo żądać zwrotu nienależnie pobranego świadczenia za 3 ostatnie lata, począwszy od dnia otrzymania ostatniej wypłaty. Żądanie to nie ulega przedawnieniu. Dopiero po wydanej decyzji mamy do czynienia z 10 letnim okresem przedawnienia.

Jest to sytuacja niesprawiedliwa z uwagi na fakt, że obywatele mają z reguły krótkie terminy przedawnienia

USTAWA
z dnia 25 czerwca 1999 r.
o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa
(tekst jednolity)

Art. 67. 1. Roszczenie o wypłatę zasiłku chorobowego, wyrównawczego, macierzyńskiego oraz opiekuńczego przedawnia się po upływie 6 miesięcy od ostatniego dnia okresu, za który zasiłek przysługuje.
2. (uchylony).
3. Jeżeli niezgłoszenie roszczenia o wypłatę zasiłku nastąpiło z przyczyn niezależnych od osoby uprawnionej, termin 6 miesięcy liczy się od dnia, w którym ustała przeszkoda uniemożliwiająca zgłoszenie roszczenia.
4. Jeżeli niewypłacanie zasiłku w całości lub w części było następstwem błędu płatnika składek, o którym mowa w art. 61 ust. 1 pkt 1, albo Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, roszczenie o wypłatę zasiłku przedawnia się po upływie 3 lat..

Ustawodawca winien poprawić te przepisy, tak aby SN nie interpretował je na niekorzyść obywateli.
Zbyszek Stell

Zbyszek Stell poeta słów i myśli
nie wypowiedzianych

Temat: zwolnienie lekarskie

Ewelina P.:
Nina K.:
Popytam mojej znajomej z ZUS,

Nina,
napisz, jak dowiesz się czegoś więcej :)

Nie jestem pewna.., chyba dla płatników zatrudniających powyżej 20 osób, deklaracje były bezimienne (tak było do końca 98 r)..

Tam było zatrudnione kilka osób, każdy na jakąś część etatu ponieważ świadczyliśmy pracę na rzecz firmy w której wszyscy byliśmy zatrudnieni na stałe, na pozostałą część etatu. Płatnikiem ZUSu był chłopak po zawodówce, ale on tylko podpisywał papiery, bo rzeczywistą pracę wykonywała w domu jego żona, która była księgową i robiła te rozliczenia za męża. Stąd jak przypuszczam to zawirowanie z nieuwzględnionymi kopiami zwolnień lekarskich /oryginały szły do kadr, gdzie było nasze główne zatrudnienie/.
Mnie jedynie zdumiewa, że ZUS wysuwa roszczenia o rzeczy które działy się już ponad DWADZIEŚCIA lat temu! To nie jest cywilizowany, ani rozsądny termin roszczeń, bo ja już autentycznie nie pamiętam żadnych okoliczności przebywania na tych zwolnieniach lekarskich! Nie jestem w stanie powołać żadnego świadka mogącego zeznać, czy w trakcie zwolnień stawiałem się do pracy, co mi się bezpodstawnie zarzuca :) Tym bardziej, że ZUS ma do dyspozycji jedynie niewłaściwie wypełnione przez niekompetentnego pracownika dokumenty poświadczające nieprawdę, bowiem wbrew listom obecności stała praktyka u tego pracodawcy była taka, że nie stawialiśmy się tam do pracy codziennie, czasem wykonywaliśmy tę pracę w domu / ja byłem zatrudniony jako dziennikarz/ albo w czasie zupełnie innym niż nominalne godziny pracy. Ważne było jedynie to żeby w skali miesiąca przepracować w dowolnym czasie i miejscu 40 godzin i wykonać swoją pracę.

konto usunięte

Temat: zwolnienie lekarskie

Dowiedziałam się od znajomej, że jednak to nie jest tak do końca oczywista sprawa z tym zasiłkiem chorobowym.
Otóż okazuje się, że jest jakieś orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego Sądu Najwyższego z dnia 16/05/2012 IIIUZP/1/12 i na podstawie tego wyroku jak najbardziej ZUS może dochodzić zwrotu nienależnie wypłaconych zasiłków.
Podobno dużo jest teraz tego typu spraw przy obliczaniu kapitału początkowego.
To jest absurdalne, ale jednak jak się okazuje możliwe.
Pan miał w jednej firmie 3/4 i w drugiej 1/4 etatu i tam gdzie miał 1/4 etatu podpisał listę za cały miesiąc. W przypadku firm do 20 pracowników przed 99 rokiem składano imienne raporty, coś jak teraz RCA, a w większych RP7 i stąd ZUS kontroluje.
ZUS w momencie wyliczania kapitału początkowego wszystko wyciąga i wpisują w program i im błędy wyrzuca. Mają generalnie wszystko w systemie i nie problem sprawdzić. A tu doszło do sprzeczności: z jednego zakładu pracy wykazali zwolnienie, a z drugiego opłacono składkę za cały miesiąc.
Zbyszek Stell

Zbyszek Stell poeta słów i myśli
nie wypowiedzianych

Temat: zwolnienie lekarskie

Nina K.:
To jest absurdalne, ale jednak jak się okazuje możliwe.
Pan miał w jednej firmie 3/4 i w drugiej 1/4 etatu i tam gdzie miał 1/4 etatu podpisał listę za cały miesiąc. W przypadku firm do 20 pracowników przed 99 rokiem składano imienne raporty, coś jak teraz RCA, a w większych RP7 i stąd ZUS kontroluje.
ZUS w momencie wyliczania kapitału początkowego wszystko wyciąga i wpisują w program i im błędy wyrzuca. Mają generalnie wszystko w systemie i nie problem sprawdzić. A tu doszło do sprzeczności: z jednego zakładu pracy wykazali zwolnienie, a z drugiego opłacono składkę za cały miesiąc.

Pani Ninko :) Wszystko było dokładnie właśnie tak, jak to była Pani uprzejma przedstawić. Ja pominąłem jeden szczegół - mianowicie, zarówno na 3/4 etatu, jak i na 1/4 pracowałem wtedy dokładnie w tym samym miejscu, to znaczy w związku zawodowym działającym w firmie. Inna była podstawa prawna tej pracy bo 1/4 byłem zatrudniony bezpośrednio przez związek, a 3/4 byłem oddelegowany do pracy związkowej na podstawie Ustawy o ZZ. ze swojego macierzystego zakładu pracy. Niemniej zarówno 1/4 etatu jak i trzy czwarte etatu pracy świadczyłem w tym samym miejscu i na rzecz tego samego związku zawodowego :)
Wprawdzie już od lat nie zajmuję się działalnością związkową, ale niespecjalnie godzę się na manipulacje prawem, polegające na tym, że moje uprawnienia do należności przedawniają się bardzo szybko, a uprawnienia instytucji są praktycznie nieśmiertelne! Dlatego przygotuję jednak wniosek odwoławczy do Sądu Rejonowego ponieważ mam poważne wątpliwości czy po upływie ponad dwudziestu lat wątpliwe roszczenia ZUS mieszczą się w terminie który można nazwać rozsądnym, tym bardziej, że na podstawie niechlujnie prowadzonych dokumentów żąda się ode mnie udowadniania faktów!
To taki mój wkład w wiarygodność systemu, który zamiast rzetelnie trzymać się litery prawa usiłuje mataczyć jak jakaś pożyczkowa firma krzak - coś tam drobnym druczkiem, coś na powielaczu żeby wydębić kilka złotych! W jaki sposób mogę darzyć zaufaniem firmę, która ma mi rzetelnie wyliczyć i wypłacać przyszłą emeryturę skoro ona już teraz stosując szalbierskie kruczki, naciągając prawo jak gumę w starych majtkach usiłuje mnie bezczelnie złupić na kilkanaście dych. No jak? :)

konto usunięte

Temat: zwolnienie lekarskie

Panie Zbyszku, no cóż mam powiedzieć :) ? Ma pan rację.
Chociaż szczerze współczuje tej nierównej walki jakiej się pan podjął. Powodzenia.

Następna dyskusja:

Zwolnienie lekarskie, a zwr...




Wyślij zaproszenie do