Katarzyna S.

Katarzyna S. Mam nadzieję, że to,
co robię, cały czas
będzie tym, co l...

Temat: Zwolnienie chorobowe

Mam dość nurtujący problem :(

Mianowicie:

Do 21.09.2011 pracowała u nas osoba (rozwiązanie za porozumieniem stron; umowa na czas nieokreślony). Od 21.10.2011 znowu została zatrudniona, a od 24.10.2011 jest już na zwolnieniu chorobowym. Jak mam uwzględnić jej chorobowe??

W sumie minął miesiąc pomiędzy zatrudnieniami, więc nie powinnam traktować tego jako kontynuację zatrudnienia, i wypłacić wynagrodzenie (tylko oznaczyć jako Nieobecność usprawiedliwioną niepłatną). Dobrze myślę??

Proszę o opinię...

Nadmieniam, że osoba nie ma przepracowanych 10 lat.

Pozdrawiam
Małgorzata Z.

Małgorzata Z. dział kadr, "ze
świata każdy ma
tyle, ile sam
weźmie" G. ...

Temat: Zwolnienie chorobowe

wypłacić wynagrodzenie (tylko oznaczyć jako Nieobecność usprawiedliwioną niepłatną). Dobrze myślę??
a czemu niepłatną, skoro jest na zwolnieniu lekarskim?
Katarzyna S.

Katarzyna S. Mam nadzieję, że to,
co robię, cały czas
będzie tym, co l...

Temat: Zwolnienie chorobowe

Gdyż, z tego, co pamiętam, warunkiem nabycia prawa do wynagrodzenia chorobowego i zasiłku chorobowego jest posiadanie 30-dniowego okresu wyczekiwania.

Jeśli niezdolność do pracy powstała jeszcze w okresie wyczekiwania, wtedy ten czas nie jest wliczany do limitu 33 dni w roku kalendarzowym (i wtedy, wydaje mi się, że powinno być nieobecność usprawiedliwiona NIEpłatna)

I teraz nie wiem, jak się do tego ustosunkować (do sytuacji)...:(
Izabela Kustra

Izabela Kustra Financial and
Commercial Director,
Board Member

Temat: Zwolnienie chorobowe

Wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy nie przysługuje w tych sytuacjach, w których nie przysługuje zasiłek chorobowy. Ubezpieczony nabywa prawo do zasiłku chorobowego po upływie okresu wyczekiwania. W przypadku umowy o pracę osoba ma prawo do zasiłku chorobowego po upływie 30 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego. Do okresu ubezpieczenia zalicza się poprzednie okresy ubezpieczenia chorobowego, jeżeli przerwa w ubezpieczeniu nie przekracza 30 dni albo jest spowodowana urlopem wychowawczym, bezpłatnym lub odbywaniem czynnej służby wojskowej (tutaj uwzględniamy jeszcze komu przysługuje zasiłek bez okresu wyczekiwania, czyli m.in ten 10-letni okres obowiązkowego ubezpieczenia chorobowego). W mojej opinii przerwa w ubezpieczeniu nie przekracza 30 dni (21-09 i 21-10). A co na to ZUS? Dzwoniła Pani?
Katarzyna S.

Katarzyna S. Mam nadzieję, że to,
co robię, cały czas
będzie tym, co l...

Temat: Zwolnienie chorobowe

Już jest wszystko ok :) Faktycznie przerwa pomiędzy 21.09.2011 a 21.10.2011 (liczę od 22.09.2011 do 20.10.2011) wynosi 29 dni, czyli z tego wynika, że normalnie mogę Pracownikowi policzyć wynagrodzenie chorobowe 80%, prawda??

Do ZUS'u wolę jakoś nie dzwonić (miałam sytuację, że dzwoniłam w innej sprawie - też do zasiłków - i pani podała mi informację, którą po pewnym czasie "jej koleżanka" podważyła i trzeba było robić korekty :/. Panie same nie mogą się tam skonkretyzować :/



Wyślij zaproszenie do