Maja Zalewska

Maja Zalewska specjalista ds.
personalnych

Temat: zwolnienia lekarskie i ZUS

Witam,
zauważyłam, że wśród osób zainteresowanym prawem pracy i nie tylko znajduje się spoo specjalistów oferujących pomoc z zakresu świadczeń ZUS.
Myślę, że sporo firm boryka się z kwestią rosnącej absencji (zwłaszcza w niektórych okresach). Pracownicy nadużywają zwolnień lekarskich, zaś lekarze być może zbyt lekko takie zwolnienia wystawiają. Jakie są możliwości reagowania pracodawcy (prócz oczywiście t.zw. wizyt dmowych lub prośby o sprawdzenie zasadności wysyłane do ZUS)? Czy pracodawca ma możliwość sprawdzenia zasadności zwolnień wystawianych przez danego lekarza? Czy pracodawca może nie zapłacić wynagrodzenia za czas przebywania na zwolnieniu pracownika, jeśli otrzymujemy informację, że dany pracownik nie stawił się na wezwanie komisji lekarskiej badającej zasadność zwolnienia?

Temat: zwolnienia lekarskie i ZUS

W realiach obecnego KP oraz Ustawy ,,zasiłkowej" z 25 czerwca 1999 r. to, o czym Pani, Pani Maju, pisze jest pracą syzyfową.
Merytoryczną zasadność zwolnienia może weryfikować wyłącznie lekarz-orzecznik ZUS, a ten organ ma dużo pracy i ręce związane nieżyciowymi przepisami. Większość wątpliwych zwolnień wystawiana jest zresztą z opcją ,,pacjent może chodzić", co w praktyce prowadzi do sytuacji, w której pracownik bezkarnie robi sobie urlop na koszt pracodawcy i innych ubezpieczonych.
Moim klientom-jako jedyne lekarstwo na to zjawisko-polecam tylko półśrodek-zaweiranie umów terminowych o ile tylko jest to możliwe, względnie przechodzenie na umowy cywilnoprawne, tak aby możliwie szybko móc rozstać się z kłopotliwymi pracownikami.
Boli społeczne przyzwolenie na te praktyki, nikt nie postrzega problemu przez pryzmat dobra ogólnego.
Maja Zalewska

Maja Zalewska specjalista ds.
personalnych

Temat: zwolnienia lekarskie i ZUS

Bardzo dziękuję za odpowiedź.
Niestety, nie zawsze umowy cywilno-prawne mogą być zawierane, zaś zawieranie umów terminowych również niewiele zmienia w rzeczywistości.
Rzeczywiście w większości przyadków rzeczony "pacjent" może chodzić. Najczęściej bywa również, że zwolnienie jest zaledwie kilkudniowe, zatem nawet, zgodnie z przepisami, ZUS nie może go sprawdzić. Wówczas stosuje się t.zw. wizyty domowe - przy pierwszej, jeżeli pracownika nie zastajemy w miejscu zamieszkania, zostawia się informację, że następnego dnia wizyta będzie ponowiona. Jeśli jednak po raz drugi danej osoby w domu nie zastaniemy - czy wolno pracodawcy nie zapłacić za okres przebywania na tym danym zwolnieniu lekarskim? podobnie - czy wolno nie zapłacić za okres przebywania na zwolnieniu jeśli otrzymujemy informację od ZUS, że pracownik nie stawił się na komisji lekarskiej?

Temat: zwolnienia lekarskie i ZUS

Hmm, z jednej strony mamy "lewe" zwolnienia.
Ale z drugiej - to jest czymś spowodowane. Może zamiast wzmagać system kontroli zastanowić się, skąd ta "plaga" zwolnień?
Może w firmie jest jakiś problem - niezdrowa atmosfera, nadmierny "cost saving" czy inne rzeczy?

Nie da się ustawić ludzi "pod biznes" ale da się ustawić biznes "pod ludzi"
Piotr Jędraszek

Piotr Jędraszek kierownik ZZL ZEC
Sp.zo.o./gł.księgowy
,PPUH ABBUD Sp.zo.o.

Temat: zwolnienia lekarskie i ZUS

Często w firmach jest tak że pracownik bierze "zwolnienie" bo ma właśnie super fuche do zrobienia. A jak wysyłam do zusu pismo o sprawdzenie merytoryczności zwolnienia to zus mi odpisuje np. że nie miał możliwości osobiscie zbadać pracownika ale z dokumentacji wynika że jest ok. Przecież jak sie idzie na zwolnienie i to dłuższe to dokumentacja to podstawa. tyle to ja wiem bez zusu. ale jeżeli dla susu to pasuje to ja wypłącam zasiłek i na przyszłośc wiem który pracownik jest na celowniku oczywiście do rozstania.

Temat: zwolnienia lekarskie i ZUS

zwolnienie kilkudniowe są nie do zweryfikowania nawet przez ZUS, zresztą chory zawsze może powiedzieć, iż ,,już wyzdrowiał".
To plaga zwłaszcza branży budowlanej-są brane ,,pod fuchę":)

Następna dyskusja:

Zwolnienia z ZUS dla absolw...




Wyślij zaproszenie do