Temat: Zwiększony odpis na ZFŚS

Wszyscy wiemy, że Fundusz tworzony jest z corocznego odpisu podstawowego, naliczanego w stosunku do przeciętnej liczby zatrudnionych. W ustawie też wskazane są możliwości "wsparcia" Funduszu chociażby poprzez darowizny itp.
Ale ja chcialbym się was zapytać, czy ktoś kiedyś miał do czynienia i czy jest to zgodne z duchem ustawy ze zwiększeniem odpisu podstawowego do na przykład 2000 PLN na pracownika. Naturalnie w grę wchodzą środki obrotowe Pracodawcy.
Z tego co wiem, jeśli chodzi o kwestie podatkowe to kwota zwiększonego odpisu na ZFŚS, której źródłem są środki obrotowe spółki, stanowi koszty działalności tej spółki. Może ona zatem zostać uznana za koszt uzyskania przychodu, pod warunkiem oczywiście, że zostanie wpłacona na rachunek Funduszu.
Ale czy Pracodawca może sobie w Regulaminie Wynagradzania zapisać (dobry gest :-) ), że odpis podstawowy w danym roku kalendarzowym wynosi, jak wspomniałem 2000 PLN?
Paweł Ziółkowski

Paweł Ziółkowski Wykładowca,
Publicysta,
Właściciel Biura
Doradztwa Gospod...

Temat: Zwiększony odpis na ZFŚS

Andrzeju zerknij proszę na art. 4 ustawy o ZFSS - ważny jest regulamin i to co tam jest zapisane. Nie ma przeszkód, żeby zwiększyć odpis np. do 2k na osobę, a cała kwota będzie KUP.
Pozdrawiam!

Temat: Zwiększony odpis na ZFŚS

Wiem, że wysokość odpisu jest kształtowana przez regulamin, aczkolwiek do tej pory spotkałem się raczej z oniżeniem wysokości zamiast podwyższeniem. Oczywiście pytanie, nie ukrywam ma drugie dno. Podnosząc odpis można na przykład przygotować fundusze na "bony świąteczne", aby w ten sposób nie używać środków obrotowych firmy (oczywiście wydatkowanie w oparciu o kryteria socjalne). Pieniądze z ZFŚS to nadal "tańsze" pieniądze dla pracownika i pracodawcy (brak składek socjalnych).
Paweł Ziółkowski

Paweł Ziółkowski Wykładowca,
Publicysta,
Właściciel Biura
Doradztwa Gospod...

Temat: Zwiększony odpis na ZFŚS

Ależ oczywiście, że można :) i na dodatek taki zwiększony odpis obciąża koszty pracodawcy (art. 6 ust. 1 uZFŚS), a w konsekwencji jest kosztem uzyskania przychodów (art. 16 ust. 1 pkt 9 lit. b uCIT)

Następna dyskusja:

Odpis na ZFSS




Wyślij zaproszenie do