konto usunięte

Temat: Zrównoważony system czasu pracy

Witam,
Czy pracodawca - każdy ma prawo wprowadzić zrównoważony system czasu pracy?
Przepis art. 135 kodeksu pracy określa:

§1. Jeżeli jest to uzasadnione rodzajem pracy lub jej organizacją, może być stosowany system równoważnego czasu pracy

Jak nalezy rozumiec uzasadnienie rodzajem pracy/organizacja? Znalazlem komentarze i artykuly, ktore niby ograniczaja mozliwosc wprowadzenia tego systemu dla np. pracownikow strazy pozarnej, sluzby zdrowia, lekarzy, pogotowia ratunkowego, energetycznego, sluzb specjalnych itd.

konto usunięte

Temat: Zrównoważony system czasu pracy

Błażej K.:

1. Równoważny czas pracy.
2. Przytoczone przez Ciebie przykłady mają własne regulacje branżowe, które mogą mieć pierwszeństwo przed zapisami kodeksu - przykładowo - ja, jako nauczyciel akademicki - nie ma prawa do "urlopu na żądanie" na swojej uczelni.
Magdalena Gwiazda

Magdalena Gwiazda przedsiębiorca

Temat: Zrównoważony system czasu pracy

witam,
wprowadzenie równoważnego czasu pracy uzasadnione jest sposobem świadczenia usługi (zapotrzebowaniem klienta) lub organizacją pracy wewnątrz firmy (jeżeli pracodawca uzna, że osiągnie lepsze efekty wydłużając czas pracy w jedne dni do 12 godzin, a skracając prace w inne dni). Ani sąd ani inspekcja nie będzie rozstrzygać zasadności wprowadzenia takiego systemu czasu pracy w firmie.Magdalena Gwiazda edytował(a) ten post dnia 26.04.11 o godzinie 20:45
Kamila N.

Kamila N. Doradztwo i
szkolenia prawo
pracy i BHP

Temat: Zrównoważony system czasu pracy

System równoważnego czasu pracy można wprowadzić w każdym czasie, w zależności od potrzeb pracodawcy, powinno mieć to jednak merytoryczne uzasadnienie. Najczęściej jest to podyktowane niemożliwością zorganizowania produkcji w cyklu 8 godzinnym, może być także spowodowane np. nowymi godzinami otwarcia sklepu (wydłużenie godzin otwarcia).
Trzeba sobie postawić konkretne pytanie- dlaczego chcę wprowadzić równoważny czas pracy, a potem szukać do tego uzasadnienia:)
Czasem pracy rządzą jednak pewne reguły, o których trzeba pamiętać niezależnie od przyjętego systemu czasu pracy/; zasada odpoczynku dobowego, tygodniowego, zasada przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy i co najmniej 1 niedziela na 4 musi być wolna.
Przykłady na równoważny system czasu pracy: sklepy, biura turystyczne, hotele, pensjonaty, zakłady produkcyjne ( z wyjątkiem pracy w warunkach przekroczeń czynników środowiska pracy).
Natomiast do pewnych grup zawodowych lepszy jest zadaniowy- np. przedstawiciele handlowi.

konto usunięte

Temat: Zrównoważony system czasu pracy

Magdalena Gwiazda:
Ani sąd ani inspekcja nie będzie rozstrzygać zasadności wprowadzenia takiego systemu czasu pracy w firmie.

Wlasnie o to glownie chcialem zapytac - w tym kontekscie praktycznie kazdy pracodawca moze wprowadzic taki system pracy.
Chcialem to zweryfikowac, bo znalazlem komentarze (chyba na stronach gazety prawnej), ze tego typu system czasu pracy powinien wynikac z okreslonych przeslanek i charakteru pracy (straz pozarna, lekarze, ochrona mienia, nadzor nad urzadzeniami - np. palacze co, stacje benzynowe/sklepy nocne itd). I to wlasnie powinno byc przedmiotem weryfikacji przez inspekcje pracy. W przeciwnym razie kazdy pracodawca ustala system rownowazny + 3 m-ce na okres rozliczeniowy i masz pracowac np. przez 1,5 m-ca po 12 godzin, a pozniej 1,5 m-ca po 4 godziny. Oby tylko srednio na tydzien wyszlo po 40 godzin.

W przypadku standardowego sposobu rozliczania w przypadku 3 m-cznego okresu rozliczeniowego i pracy przez 1,5 m-ca dluzej pracodawca powinien wyplacic dodatek za nadgodziny lub udzielic czasu wolnego w wymiarze 50% wiecej niz wysokosc nadgodzin w ciagu nastepnego 1,5 mca (tak, zeby rozliczyc sie z pracownikiem w ramach okresu 3 m-cznego).

Zapytam jeszcze jak stosowac przepis, ze moze byc w uzasadnionym przypadku ustalony 3 m-czny okres rozliczeniowy (zamiast 1 m-ca) w przypadku systemu rownowaznego?

Generalnie - biorac pod uwage dalsze zapisy kp, ustalajac okres rozliczeniowy na nawet 4 m-ce pracodawca ma spore pole manewru 'unikania' nadgodzin i placenia lub oddawania 50% czasu wolnego wiecej.Błażej K. edytował(a) ten post dnia 26.04.11 o godzinie 21:33
Magdalena Gwiazda

Magdalena Gwiazda przedsiębiorca

Temat: Zrównoważony system czasu pracy

Po to jest ten system czasu pracy. Jest on bardziej elastyczny w stosunku do podstawowego, pracodawca ma większą swobodę w ustalani czasu pracy. Prawdą jest też, że nie można zapominać o pozostałych zasadach tj. odpoczynku dobowym, tygodniowym i co 4 niedzieli wolnej. Poza tym pracodawca powinien ustalić tyle dni wolnych ile jest sobot, niedziel i świąt przypadających w okresie rozliczeniowym.
Inspekcja nie ma skutecznych narzędzi, aby nakazać wprowadzenie innych systemow czasu pracy.
Piotr Górny

Piotr Górny radca prawny
-specjalista prawa
pracy

Temat: Zrównoważony system czasu pracy

Oczywiście PIP czy sąd pracy mają prawo zakwestionowania prawidłowości zastosowania określonego systemu czasu pracy (czy to zadaniowego, równoważnego czy jakiegokolwiek innego)- sankcją jest rozliczenie czasu pracy pracownika wg zasad ogólnych co wiąże się z powstaniem godzin nadliczbowych i koniecznością ich rozliczenia (być może też przekroczeniem rocznego ich limitu)

konto usunięte

Temat: Zrównoważony system czasu pracy

Piotr Górny:
Oczywiście PIP czy sąd pracy mają prawo zakwestionowania prawidłowości zastosowania określonego systemu czasu pracy
Wracajac do meritum pytania - co jest podstawa do zakwestionowania wprowadzenia rownowaznego systemu rozliczania czasu pracy (np. w przypadku centrum ksiegowego?). Pracownicy nie maja zwiazku z nadzorem urzadzen, praca zwiazana z koniecznoscia utrzymywania ciagu produkcji (tak jak np. w cukrowniach), ochrona mienia itd.
wg zasad ogólnych co wiąże się z powstaniem godzin nadliczbowych i koniecznością ich rozliczenia
Wprowadzajac ten zrownowazony system, wydluzajac okres rozliczeniowy do 3 m-cy pracownicy jada 2 tygodnie po 10-11 godzin i przez to nie maja placonych nadgodzin lub udzielanego 50% czasu wolnego od pracy.
Magdalena Gwiazda

Magdalena Gwiazda przedsiębiorca

Temat: Zrównoważony system czasu pracy

Co do możliwości podważenia - podtrzymuję swoje zdanie. Napisałam o skutecznych narzędziach. Pojęcie organizacji pracy jest bardzo pojemnym pojęciem i należy do kategorii nieostrych. Jeżeli pracodawca uzna, że osiągnie lepsze efekty ekonomiczne, gospodarcze etc. przy stosowaniu takiego systemu czasu pracy, instytucje zewnętrzne nie zakwestionują takiego wyboru.
Inną sprawą jest manipulowanie przez pracodawcę różnymi systemami w trakcie okresu rozliczeniowego.

W sytuacji dozoru, istnieje możliwość wydłużenia czasu pracy do 16 godzin, zaś w przypadku ochrony do 24 godzin.
Ideą systemu równoważnego jest wydłużanie czasu pracy w jednych dniach (max. 12, 16 lub 24 h) zaś skracanie w innych dniach. Przykład - dziś pracuję do 12 h, jutro w ogóle (tzw. równoważenie normy), pojutrze 12 h itd. Nawet w tym systemie czasu pracy pracownicy nie mogą pracować ponad wymiar godzin przypadający do przepracowania w przyjętym okresie rozliczeniowym.

Jeżli chodzi o centrum księgowe, rytm pracy wynzaczają przepisy podatkowe i o rachunkowości oraz indywidualne potrzeby klienta zewnętrznego.



Wyślij zaproszenie do