Temat: Zrównoważony system czasu pracy
Magdalena Gwiazda:
Ani sąd ani inspekcja nie będzie rozstrzygać zasadności wprowadzenia takiego systemu czasu pracy w firmie.
Wlasnie o to glownie chcialem zapytac - w tym kontekscie praktycznie kazdy pracodawca moze wprowadzic taki system pracy.
Chcialem to zweryfikowac, bo znalazlem komentarze (chyba na stronach gazety prawnej), ze tego typu system czasu pracy powinien wynikac z okreslonych przeslanek i charakteru pracy (straz pozarna, lekarze, ochrona mienia, nadzor nad urzadzeniami - np. palacze co, stacje benzynowe/sklepy nocne itd). I to wlasnie powinno byc przedmiotem weryfikacji przez inspekcje pracy. W przeciwnym razie kazdy pracodawca ustala system rownowazny + 3 m-ce na okres rozliczeniowy i masz pracowac np. przez 1,5 m-ca po 12 godzin, a pozniej 1,5 m-ca po 4 godziny. Oby tylko srednio na tydzien wyszlo po 40 godzin.
W przypadku standardowego sposobu rozliczania w przypadku 3 m-cznego okresu rozliczeniowego i pracy przez 1,5 m-ca dluzej pracodawca powinien wyplacic dodatek za nadgodziny lub udzielic czasu wolnego w wymiarze 50% wiecej niz wysokosc nadgodzin w ciagu nastepnego 1,5 mca (tak, zeby rozliczyc sie z pracownikiem w ramach okresu 3 m-cznego).
Zapytam jeszcze jak stosowac przepis, ze moze byc w uzasadnionym przypadku ustalony 3 m-czny okres rozliczeniowy (zamiast 1 m-ca) w przypadku systemu rownowaznego?
Generalnie - biorac pod uwage dalsze zapisy kp, ustalajac okres rozliczeniowy na nawet 4 m-ce pracodawca ma spore pole manewru 'unikania' nadgodzin i placenia lub oddawania 50% czasu wolnego wiecej.
Błażej K. edytował(a) ten post dnia 26.04.11 o godzinie 21:33