Daria Kapica (Pietrasik)

Daria Kapica
(Pietrasik)
poszukuję nowych
wyzwań :)

Temat: Zmiana wymiaru etatu a podstawa zasiłku.

Czy mogę prosić o przetłumaczenie "na ludzki" zapisu o świadczeniu chorobowym:
"W razie zmiany umowy o pracę lub innego aktu nawiązującego stosunek pracy polegającej na zmianie wymiaru czasu pracy pracownika, podstawę wymiaru zasiłku stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie ustalone dla nowego wymiaru czasu pracy, jeżeli zmiana ta miała miejsce w okresie 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających powstanie niezdolności do pracy albo w miesiącu, w którym powstała niezdolność do pracy."

Czy to oznacza, że jeśli pracownik zatrudniany jest np najpierw na 1/2 etatu z wynagrodzeniem 1000zł brutto, a potem zwiększam mu etat na 3/4 i proporcjonalnie wynagrodzenie na 1500 zł brutto to jeżeli po zmianie etatu pracownik sie rozchoruje (w piątym miesiącu pracy np) to podstawa to 1500 zł a nie średnia z (3*1200+1500)/4 - założenie, że wcześniej nigdzie nie pracował, żeby nie mieszać w to poprzedniego wynagrodzenia? Czy dobrze rozumiem zapisy? Bo ostatnio trwała dyskusja wśród znajomych na ten temat i przepis dla mnie trochę dziwny :(

Z góry dziękuję i pozdrawiam
Daria

konto usunięte

Temat: Zmiana wymiaru etatu a podstawa zasiłku.

Autor:
Agnieszka Rzetecka-Gil
Tytuł:
Komentarz do art.40 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa
Stan prawny:
2009.04.15

1. [Zmiana wymiaru czasu pracy a podstawa wymiaru zasiłku] Komentowany przepis określa reguły ustalania podstawy wymiaru zasiłku chorobowego, jeżeli w okresie 12 miesięcy poprzedzających powstanie niezdolności do pracy nastąpiła istotna zmiana wynagrodzenia spowodowana zmianą wymiaru czasu pracy. Zasiłek chorobowy wylicza się wówczas od nowego wynagrodzenia odpowiadającego nowemu wymiarowi czasu pracy, a nie od przeciętnego zarobku z okresu poprzedzającego powstanie niezdolności do pracy. Zasadę tę stosuje się także wówczas, gdy zmiana wymiaru czasu pracy nastąpiła w miesiącu, w którym powstała niezdolność do pracy, a także po powstaniu tej niezdolności.
2. [Ratio legis regulacji] Treść przepisu wynika z założenia, że zasiłek chorobowy zastępuje utracony zarobek. Jeśli więc w czasie niezdolności do pracy pracownik byłby zatrudniony w większym wymiarze czasu pracy niż dotychczas, to jego zasiłek nie może być wymierzany od zarobków osiąganych przy niższym wymiarze zatrudnienia. Natomiast zmniejszenie wymiaru czasu pracy powoduje wymierzenie zasiłku nie od przeciętnego zarobku z ostatnich 12 miesięcy, ale od nowego, niższego wynagrodzenia.

Następna dyskusja:

zmiana wymiaru etatu na cza...




Wyślij zaproszenie do