Izabela K.

Izabela K. Autorytet polega
przede wszystkim na
rozsądku - Antoine
d...

Temat: zmiana stanowiska pracy

Witam serdecznie,

prosze o pomoc i wyjasnienie pewnej sprawy pod katem prawa pracy (co moze pracownik i jakie ma prawa w tym konkretnym przypadku) a mianowicie, jakie sa skutki negatywnego porozumienia pomiedzy pracodawca a pracownikiem polegajace na odmowieniu przez pracownika przyjecia zmiany warunkow umowy o prace przedstawionych przez pracodawce? sprawa dotyczy przedstawienia propozycji dalszej wspolpracy z pracownikiem, ktory ma umowe na czas nieokreslony zmieniajac mu stanowisko na nizsze (nizszego szczebla o dwie struktury) z nizszym wynagrodzeniem. Czy pracownik moze nie przyjac tej propozycji odmawiajac podpisania new umowy o prace z nowym stanowiskim i nowym wynagrodzeniem? dodam rowniez ze dotychczasowe stanowisko obejmowane przez pracownika nie zostalo zlikwidowane.

z gory dziekuje za pomoc
i pozdrawiam wszystkich Specjalistów
Ola Ż.

Ola Ż. Poszukująca własnej
drogi :-)

Temat: zmiana stanowiska pracy

Zmianę stanowiska czy wynagrodzenia należy zrobić za pomoca wypowiedzenia zmieniającego ktore oczywiście musi być uzasadnione. Pracownik ma czas do połowy okresu wypowiedzenia aby się wypowiedzieć czy przyjmuje nowe warunki pracy. Jeśli nie to wypowiedzenie zmieniające traktowane jest jak normalne wypowiedzenie i kończy się rozwiązaniem umowy o pracę.

Zmianę taka można zalatwić rownież za pomocą porozumienia zmieniającego ale tylko w przypadku dogadania sie obu stron, a w omawianym przypadku widać że chyba się nie dogadali

konto usunięte

Temat: zmiana stanowiska pracy

Witam,

Stronami stosunku pracy są pracodawca i pracownik, którzy to zawierają umowę o pracę przez zgodne oświadczenie woli, dlatego zawsze każda ze stron, zarówno pracodawca jak i pracownik na prawo nie wyrazić zgody na nowe warunki pracy czy płacy.
Zgodnie z Art. 42 par. 3 Kodeksu Pracy: "W razie odmowy przyjęcia przez pracownika zaproponowanych warunków pracy lub płacy, umowa o pracę rozwiązuje się z upływem okresu dokonanego wypowiedzenia. Jeżeli pracownik przed upływem połowy okresu wypowiedzenia nie złoży oświadczenia o odmowie przyjęcia zaproponowanych warunków, uważa się, że wyraził zgodę na te warunki; pismo pracodawcy wypowiadające warunki pracy lub płacy powinno zawierać pouczenie w tej sprawie. W razie braku takiego pouczenia, pracownik może do końca okresu wypowiedzenia złożyć oświadczenie o odmowie przyjęcia zaproponowanych warunków".
Samo porozumienie o stosowaniu mniej korzystnych warunków zatrudnienia reguluje Art. 23(1a) par. 1 Kodeksu Pracy, cyt.:"Jeżeli jest to uzasadnione sytuacją finansową pracodawcy, nieobjętego układem zbiorowym pracy lub zatrudniającego mniej niż 20 pracowników, może być zawarte porozumienie o stosowaniu mniej korzystnych warunków zatrudnienia pracowników niż wynikające z umów o pracę zawartych z tymi pracownikami, w zakresie i przez czas ustalone w porozumieniu".
Izabela K.

Izabela K. Autorytet polega
przede wszystkim na
rozsądku - Antoine
d...

Temat: zmiana stanowiska pracy

Bardzo dziekuje za szybka interwencje i jasna odpowiedz. jeszcze raz dziekuje i pozdrawiam

Następna dyskusja:

Prawo pracy a zmiana stanow...


«

art 33 k.p.

|

URLOP

»


Wyślij zaproszenie do