Temat: zmiana miejsca pracy - brak zgody pracownika
Miejsce wykonywania pracy może zostać określone w umowie o pracę jako stały punkt w znaczeniu geograficznym, jako pewien oznaczony obszar, strefa określona granicami jednostki administracyjnej lub w inny konkretny, wyraźny, precyzyjny i zrozumiały sposób.
Może ono wskazywać jedno stałe miejsce bądź miejsce zmienne, co wynika z istoty danej pracy (np. przemieszczanie się przedstawiciela handlowego na pewnym obszarze). Miejscem pracy nie musi być jednak np. lokal lub pomieszczenie albo posesja mające stały adres i znajdujące się w jednej miejscowości (por. Wyrok Sądu Najwyższego I PKN 350/00, OSNP 2003/2/36).
Określenie miejsca wykonywania pracy winno być również związane z jej rodzajem i dopasowane do jej charakteru. Jeżeli określi się je zbyt ogólnie, to znaczenie będzie miało miejsce wykonania zobowiązania. Wynika to z art. 454 § 2 Kodeksu cywilnego w związku. z art. 300 Kodeksu pracy (por. stanowisko Głównego Inspektora Pracy z dnia 29 maja 2007r., GNP-152/302-4560-274/07/PE).
Dodatkowo warto wspomnieć, iż, np. nie jest powierzeniem pracownikowi innej pracy w myśl art. 42 § 4 Kodeksu pracy, skierowanie przez pracodawcę np. pielęgniarki do wykonywania pracy w tym samum szpitalu lecz na innym oddziale. Przeniesienie pracownika do wykonywania tej samej pracy co wskazana w umowie o pracę do innej komórki organizacyjnej przedsiębiorstwa pracodawcy (bez zmiany lokalizacji miejsca pracy) nie będzie również uzasadniało konieczności dokonania wypowiedzenia zmieniającego Taka sytuacja oznaczać będzie jedynie wydanie przez pracodawcę polecenia służbowego w ramach istniejących warunków pracy (por. Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 7 września 2005r., OSNP 2006/7-8/114).
Warto wziąć te orzeczenia i stanowisko GIP pod uwagę.
Piotr Sobkowiak edytował(a) ten post dnia 21.11.09 o godzinie 22:10