Temat: złożenie wymówienia na urlopie wychowawczym
Wypowiedziana przez pracownika lub pracodawcę może być każda umowa o pracę, z wyjątkiem umowy zawartej na czas określony, w stosunku do której ustawodawca stworzył ograniczenia jej wypowiadania. W myśl art. 33 K.p. przy zawieraniu umowy o pracę na czas określony dłuższy niż 6 miesięcy, strony mogą przewidzieć dopuszczalność wcześniejszego rozwiązania tej umowy za dwutygodniowym wypowiedzeniem. Dwutygodniowy okres wypowiedzenia umowy kończy się w sobotę (art.30 § 21 K.p.), przy czym bieg tego okresu rozpoczyna się od następnego dnia po złożeniu oświadczenia woli drugiej stronie stosunku pracy (art. 111 § 2 K.c. przez art. 300 K.p.).
Przez pojęcie złożenia oświadczenia woli drugiej stronie stosunku pracy rozumiemy moment (dzień), w którym ta strona zapoznała się w związku z bezpośrednim przekazaniem lub otrzymała pocztą pismo o wypowiedzeniu umowy o pracę. Dwutygodniowy okres wypowiedzenia oznacza czas minimalny, jaki biegnie od dnia złożenia oświadczenia woli do dnia rozwiązania umowy. W zależności od tego w którym momencie oświadczenie woli zostanie drugiej stronie złożone, okres ten może ulegać odpowiedniemu wydłużeniu, nie przekroczy jednak nigdy 3 tygodni. Konstrukcja art. 33 K.p. wskazuje, że zamiarem ustawodawcy było ograniczenie możliwości wypowiedzenia umowy czasowej (zawartej na czas określony) do przypadku, gdy trwa ona nie dłużej niż 6 miesięcy. W każdym razie w każdej sytuacji, umowa czasowa nie może być wypowiedziana, jeśli strony takiej możliwości nie sformułują w jej treści. Jeśli więc masz zapis o możliwości rozwiązania umowy za 3 miesięcznym wypowiedzeniem, to ok. Jeśli nie, to patrz wyżej.
Co do wynagrodzenia dobrze zrozumiałaś - pracujesz dostajesz kasę, jesteś na urlopie - nie dostajesz.
Mam nadzieję, że jakoś się w tym już połapiesz. Jeśli nadal masz wątpliwości co i jak, to zadzwoń do PIPu i zapytaj, na pewno Ci pomogą.
Powodzenia