Temat: ZFŚS - zakres ... pożyczki?!
Przykładowy zapis w Regulaminie ZFŚS może wyglądać tak:
§ 10
1. Pomoc na cele mieszkaniowe może być przyznana w formie pożyczki.
2. Pożyczki na cele mieszkaniowe wymagają zabezpieczenia w postaci poręczenia cywilnego i innych form zabezpieczenia (np. hipoteka, zastaw, weksel własny i blanco).
3. Pożyczki są oprocentowane w wysokości 3 % w skali roku.
§ 11
Wysokość pomocy na cele mieszkaniowe zależy od wysokości środków funduszu przeznaczonego na ten cel w preliminarzu. Pomoc na cele wymienione w § 7 pkt II. może być udzielona :
1) na budowę lokalu mieszkalnego w domu wielorodzinnym lub budowę domu jednorodzinnego – do wysokości 25 krotnych minimalnych wynagrodzeń za pracę,
2) na zakup lokalu mieszkalnego w domu wielorodzinnym lub domu jednorodzinnego – do wysokości 25 krotnych minimalnych wynagrodzeń za pracę,
3) na wykup zajmowanych lokali na własność do wysokości 20 krotnych minimalnych wynagrodzeń za pracę,
4) na uzupełnienie wkładu budowlanego w spółdzielni mieszkaniowej do wysokości 15 krotnych minimalnych wynagrodzeń za pracę,
5) na przystosowanie mieszkania lub domu do potrzeb osób niepełnosprawnych – do wysokości 10 krotnych minimalnych wynagrodzeń za pracę,
6) na modernizację i przebudowę pomieszczeń mieszkalnych – do wysokości 8 krotnych minimalnych wynagrodzeń za pracę.
W przypadku ubiegania się o pomoc na cele mieszkaniowe – z wyjątkiem pożyczek na remont i modernizacje mieszkań lub domów – osoba uprawniona zobowiązana jest przedstawić niezbędne dokumenty umożliwiające podjęcie decyzji o przyznaniu pożyczki (np. zaś-wiadczenie ze spółdzielni o wysokości wymaganego wkładu, zezwolenie – do wglądu – na budowę, przebudowę, przystosowanie mieszkania lub domu i inne dokumenty, które w indywidualnych przypadkach zakład uzna za konieczne).
§ 12
1. Ustala się następującą częstotliwość przyznawania pomocy na poszczególne rodzaje potrzeb mieszkaniowych:
a) cele określone w § 11 pkt. 1 – 4, mogą być dofinansowane raz na 10 lat,
b) na cele określone w § 11 pkt 5 – w szczególnie uzasadnionych przypadkach pomoc może być przyznana dwa razy w ciągu całego okresu zatrudnienia osoby uprawnionej w zakładzie pracy,
c) na cele określone w § 11 pkt 6 minimalny okres oczekiwania wynosi 2 lata od momentu spłaty poprzedniej pożyczki.
Wcześniejsza spłata zadłużenia (przed terminem określonym w umowie pożyczki) nie stanowi podstawy do skrócenia okresu oczekiwania na następną pozyczkę.
d) Okres spłaty pożyczki, nie może przekroczyć 60 miesięcy w odniesieniu do § 11 pkt 1 - 4 i 24 miesięcy w odniesieniu do § 11 pkt 5 i 6.
e) w sytuacjach spowodowanych klęskami żywiołowymi pracodawca może wydłużyć – na zasadzie wyjątku – terminy spłaty pożyczek przyznanych na poszczególne cele mieszkaniowe o dodatkowe 12 miesięcy, a w przypadku zatrudnienia kilku osób z tej samej rodziny – może przyznać dodatkową pomoc zwrotną także drugiej osobie z tej samej rodziny.
2. Spłata pożyczki rozpoczyna się nie później niż po upływie 2-go m-ca od dnia jej udzielenia.
3. Częściowe umorzenie udzielonej pożyczki na remont mieszkania może nastąpić jedynie w przypadkach losowych.
4. Umorzenie całości lub części niespłaconej pożyczki udzielonej na cele mieszkaniowe można zastosować do spadkobierców zmarłego pożyczkobiorcy, na ich pisemny wniosek. Spadkobiercy winni wykazać, że wartość przejętego spadku uniemożliwia spłatę pożyczki.
5. Warunki udzielania i spłaty pożyczki na cele mieszkaniowe określa umowa zawarta ze świa-dczeniobiorcą (formularz umowy stanowi załącznik nr 4 do regulaminu).
§ 13
1. Nie spłacona pożyczka podlega natychmiastowej spłacie wraz z oprocentowaniem w przy-padku :
a) rozwiązania umowy o pracę z pożyczkobiorcą,
b) wykorzystania pożyczki na inny cel niż określony w umowie.
2. W przypadku rozwiązania umowy o pracę (za wyjątkiem rozwiązania umowy z przyczyn leżących po stronie pracownika – art. 52 k.p.) pożyczkobiorca może wnioskować o spłatę pożyczki na warunkach ustalonych w umowie lub innych.
3. W przypadku zaprzestania spłaty pożyczki przez pożyczkobiorcę zobowiązanie spłaty przechodzi na poręczycieli.
§ 14
1. Poręczenia może udzielić osoba zatrudniona na czas nie określony. Dochód brutto poręczyciela powinien wynosić co najmniej 150 % minimalnego wynagrodzenia za pracę. Rodzaj zatrudnienia i wysokość osiąganego dochodu powinny być potwierdzone zaświadczeniem odpowiedniej instytucji (np. zakładu pracy).
2. Pracownik udzielający poręczenia powinien być zatrudniony na czas nie określony, a wysokość jego zadłużenia z tytułu pożyczek z ZFŚS nie powinna przekraczać 12 minimalnych wynagrodzeń za pracę
3. Współmałżonek poręczyciela winien wyrazić zgodę na piśmie na poręczenie."
Z zakładowego funduszu socjalnego pożyczki udzielane są na cele budowlano-remontowe. Nie praktykuje się udzielania pożyczek na zakup np. tzw dóbr konsumpcyjnych. I proponuje zapis, że środki z pożyczki spożytkowanie niezgodnie z wnioskiem i celem udzielenia podlegają natychmiastowemu zwrotowi a osoba, która ,,dopuściła się oszustwa" traci prawo do korzystania z fundusz na jakiś czas.
w razie wątpliwości - proszę pytać
pozdrawiam