konto usunięte

Temat: ZFŚS - obniżenie odpisu

Czy pracodawca, który od kilku lat nie tworzy zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, może utworzyć fundusz, obniżając jednocześnie kwotę odpisu?
Jeżeli tak, to gdzie znajdę przedział kwotowy na osobę?
Przeglądam Ustawę z marca 1994 r., ale tego nie widzę

konto usunięte

Temat: ZFŚS - obniżenie odpisu

USTAWA
z dnia 4 marca 1994 r.
o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych.
(tekst jednolity)

Art. 4. 1. U pracodawców, o których mowa w art. 3 ust. 1, układ zbiorowy pracy może dowolnie kształtować wysokość odpisu na Fundusz; może również postanawiać, że Fundusz nie będzie tworzony.
2. U pracodawców określonych w art. 3 ust. 1, których pracownicy nie są objęci układem zbiorowym pracy, postanowienia w sprawach, o których mowa w ust. 1, może zawierać regulamin wynagradzania.
3. Jeżeli u pracodawcy, o którym mowa w ust. 2, nie działa zakładowa organizacja związkowa, postanowienia regulaminu wynagradzania w sprawie wysokości odpisu na Fundusz lub nietworzenia Funduszu wymagają uzgodnienia z pracownikiem, o którym mowa w art. 8 ust. 2.

Ustawodawca przewidział taką możliwość, dając pracodawcom (z wyłączeniem sfery budżetowej) prawo odmiennego ukształtowania odpisu na Fundusz. To ważna informacja dla zakładów pracy, zwłaszcza tych, które z powodu trudności finansowych rozważają rezygnację z ZFŚS. Alternatywą dla takiej decyzji może być np. obniżenie odpisu.

konto usunięte

Temat: ZFŚS - obniżenie odpisu

Autor: Jacek Skoczyński

Zezwolenie na dowolne ukształtowanie w układzie zbiorowym pracy lub w regulaminie wynagradzania wysokości odpisu na fundusz oznacza, że w układzie zbiorowym pracy lub regulaminie wynagradzania może zostać ustalona nie tylko wyższa, ale również niższa wysokość odpisu na fundusz niż przewiduje ustawa. Układ zbiorowy pracy lub regulamin pracy może więc u pracodawcy, który ma ustawowy obowiązek utworzenia funduszu, kształtować mniej korzystnie sytuację pracowników niż ustawa. Ustawodawca wprowadził więc w art. 4 ustawy w odniesieniu do pracodawców, którzy są zobowiązani do utworzenia funduszu, wyjątek od ustalonej w art. 9 k.p. hierarchii źródeł prawa pracy. Zgodnie z art. 9 § 2 k.p., postanowienia układów zbiorowych pracy, regulaminów i statutów nie mogą być mniej korzystne dla pracowników niż przepisy kodeksu pracy oraz innych ustaw i aktów wykonawczych.

konto usunięte

Temat: ZFŚS - obniżenie odpisu

Robercie dziękuję!

(jeszcze jedno)
Wszystkie wypłacane świadczenia, zwolnione są z ZUS
Mam wątpliwość, co do podatku..
Dofinansowanie do wypoczynku pracownika jest opodatkowane, ale dofinansowanie do wypoczynku dziecka pracownika, już nie jest (do 18 lat), tak?

konto usunięte

Temat: ZFŚS - obniżenie odpisu

nie jestem specjalistą od podatków więc nie jestem w stanie pomóc.

konto usunięte

Temat: ZFŚS - obniżenie odpisu

dziękuję
i tak, bardzo pomogłeś :)
pozdrawiam,
e.
Aneta R.

Aneta R. Trener i audytor
RODO, prawa pracy i
rachunkowości,
IOD...

Temat: ZFŚS - obniżenie odpisu

Jeśli mogę wtrącić, to powiem że:

Dofinansowanie wypoczynku dziecka do lat 18 korzysta ze zwolnienia od podatku, o ile :

1. wypoczynek jest zorganizowany,

2. organizatorem wypoczynku jest podmiot prowadzący działalność w tym zakresie,

3. wypoczynek ma formę wczasów, kolonii, obozu lub zimowiska, w tym również połączonego z nauką, pobytu na leczeniu sanatoryjnym, w placówkach leczniczo-sanatoryjnych, rehabilitacyjno-szkoleniowych i leczniczo-opiekuńczych.

Zwolnione są od podatku dochodowego nie tylko dopłaty do zorganizowanego wypoczynku dzieci do lat 18, które sfinansowane zostały z ZFŚS, ale również te, które sfinansowane zostały z innych źródeł. Przy czym przepisy nie precyzują, o jakie inne źródła chodzi. Niewątpliwie źródłem tym mogą być również środki obrotowe firmy.

Zwolnieniu podlegają dopłaty z innych źródeł do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 760 zł.

Gdy kwota rocznych dopłat z tego tytułu przekroczy kwotę 760 zł, nadwyżka stanowić będzie przychód podlegający opodatkowaniu.

konto usunięte

Temat: ZFŚS - obniżenie odpisu

Aneta R.:
Jeśli mogę wtrącić..
Oczywiście:)
Aneto, bardzo pomogłaś!

Następna dyskusja:

Obniżenie wynagrodzenia




Wyślij zaproszenie do