Magdalena Zawistowska

Magdalena Zawistowska Specjalista, Kahal

Temat: ZFŚS

Mam pytanie odnośnie wyboru reprezentanta czy członka- nie wiem jak to się nazywa. W zasadzie nie ma przepisów określających sposobu wyboru. W regulaminie ZFSS też nie ma słowa na temat sposobu wybory. Czy pracodawca sam może sobie wybrać taką osobę. I czy to musi być jedna osoba czy dwie?

pozdrawiam

konto usunięte

Temat: ZFŚS

Nie ma obowiązku powołania w regulaminie ZFŚŚ tego typu organu kolegialnego. Niemniej jednak pracodawca może powołać komisję socjalną lub komisję funduszu jako organ opiniotwórczy i służący pomocą techniczną (przyjmowanie wniosków, przygotowywanie umów dotyczących zasad udzielania pożyczek z ZFŚŚ itp.). Natomiast decyzje w kwestiach ZFŚS, w tym dotyczące tego, komu przyznać świadczenie, podejmuje pracodawca. On bowiem administruje środkami funduszu, co oznacza m.in. odpowiedzialność za właściwe (zgodne z ustawą) wydatkowanie tych środków, a także obowiązek zapewnienia obsługi funduszowi. Jeżeli więc świadczenie zostanie przyznane np. z pominięciem kryterium socjalnego, pracodawca nie będzie mógł się uwolnić od odpowiedzialności, twierdząc, że taką decyzję podjęła komisja socjalna (komisja funduszu).
Magdalena Zawistowska

Magdalena Zawistowska Specjalista, Kahal

Temat: ZFŚS

Chodzi mi głównie o wybory- bo chciałam demokratycznie :) wybrać siebie.
Czy pracodawca musi wybrać takiego przedstawiciela w drodze głosowania, czy może zdecydować, ze powoła kontkretną osobę?

konto usunięte

Temat: ZFŚS

Proszę Pani rozumiem, że macie regulamin funduszu, który powołał taką komisję. Zasady wyboru winny być zatem przewidziane.
Pracodawca ustanawia regulamin (oraz każdą jego zmianę) zakładowego funduszu świadczeń socjalnych w uzgodnieniu z organizacją związkową lub, jeżeli organizacja taka w zakładzie nie działa, z przedstawicielem wybranym przez załogę do reprezentowania jej interesów.
W przypadku gdy pracownicy nie są zrzeszeni w związku zawodowym, regulamin musi zostać uzgodniony z pracownikiem wybranym przez załogę do reprezentowania jej interesów. Na pytania, w jaki sposób dokonuje się wyboru pracownika oraz co ma zrobić pracodawca, gdy załoga nie może dojść do porozumienia w kwestii wyboru swojego przedstawiciela, komentowana ustawa nie daje odpowiedzi. Ustawodawca nałożył na pracodawcę obowiązek wydania regulaminu, ale nie uregulował sytuacji, gdy pracodawca i jedyna działająca u niego organizacja związkowa lub reprezentant załogi nie mogą uzgodnić stanowisk. Rozbieżność stanowisk pracodawcy i związku lub przedstawiciela załogi powoduje, że regulamin nie może być wydany - ustawa o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych nie zawiera bowiem upoważnienia dla pracodawcy do samodzielnego wprowadzenia regulaminu w tym przypadku.
Pytaniem jest więc jak uchwalono u was regulamin funduszu.

Następna dyskusja:

uprawnieni do korzystania z...




Wyślij zaproszenie do