Andrzej Kawecki

Andrzej Kawecki Technik Utrzymania
Ruchu - Elektryk,
Instytut Fizyki
Jądr...

Temat: zawarcie umowy o pracę z spółką z oo

Witam

Zawarłem umowę o pracę ze spółką z oo. Jako pracodawca podpisał się człowiek który oficjalnie nie reprezentuje tej firmy. Czy ta umowa jest ważna w sensie prawnym? Niezależnie od tego na umowie widnieje pieczęć firmy.
Proszę o pomoc w tym temacie.

Pozdrowionka:)

konto usunięte

Temat: zawarcie umowy o pracę z spółką z oo

Witam,

ZASADA OGÓLNA

W przypadku zawarcia umowy cywilnoprawnej taka umowa byłaby w zasadzie nieważna, ponieważ umowę w imieniu spółki z o. o. mogą podpisywać osoby uprawnione do jej reprezentacji, czyli generalnie członkowie zarządu. W spółce może być również ustanowiony prokurent, czyli specjalny pełnomocnik. W przypadku zarządu i prokurenta należy sprawdzić w KRS, kto i w jaki sposób może reprezentować spółkę np. czy spółkę reprezentuje samodzielnie jeden członek zarządu, czy dwóch, czy jeden razem z prokurentem itd. Sposób reprezentacji wpływa na to, kto powinien podpisać w imieniu spółki umowę z Panem. Spółka może ustanowić również pełnomocnika. Wtedy należy poprosić go o okazanie pełnomocnictwa i sprawdzić do czego pełnomocnik jest uprawniony, a tym samym co może w imieniu spółki podpisać.

PANA PRZYPADEK

Ponieważ zawarł Pan umowę o pracę, a nie umowę cywilnoprawną np. zlecenia, to znajdą tu zastosowanie zasady wynikające z prawa pracy, które niejako jest bardziej "łagodne" niż prawo cywilne w podobnych przypadkach i dopuszcza przypadki nieprawidłowej reprezentacji pracodawcy. Moim zdaniem umowa zawarta przez Pana jest ważna, nawet wtedy, gdy została zawarta z pominięciem prawidłowej reprezentacji spółki. Poniżej zamieszczam fragment wyroku Sądu Najwyższego na ten temat:

W stosunkach pracy sposób reprezentowania spółki może odmiennie regulować także zakładowy akt normatywny prawa pracy (art. 9 k.p.), a nawet utrwalona praktyka jednoosobowego dokonywania czynności prawnych z zakresu prawa pracy przez wyznaczoną osobę zwyczajowo do tego upoważnioną (art. 31 i 18 k.p. oraz art. 60, 65 i 354 k.c. w związku z art. 300 k.p.). Regulacjom tym należy przyznać pierwszeństwo, jeżeli odnoszą się do sfery prawa pracy chroniącej działającego w dobrej wierze pracownika, który przestrzega zobowiązań prawa pracy. W tym zakresie Sąd
Najwyższy wyraził już uzasadniony pogląd, że czynności prawnych w zakresie stosunku pracy dokonuje kierownik zakładu pracy (art. 23 k.p., aktualnie organ zarządzający zakładem pracy albo inna wyznaczona do tego osoba - art. 31 k.p.), pomimo że do reprezentowania spółki prawa handlowego prowadzącej ten zakład uprawnieni
są dwaj członkowie zarządu łącznie (por. uchwałę Sądu Najwyższego z dnia 5 marca 1996 r., I PZP 2/96, OSNAPiUS 1996 nr 19, poz. 286). Ponadto wyznaczenie osoby do dokonywania za pracodawcę czynności prawnych z zakresu prawa pracy może nastąpić w każdy sposób dostatecznie ujawniający taką wolę reprezentowanego pracodawcy (art. 31 k.p. oraz art. 60 k.c. w związku z art. 300 k.p.) i w szczególności nie jest uzależnione od udzielenia takiej osobie pisemnego pełnomocnictwa (por. wyrok Sądu Najwyższego z dnia 2 lutego 2001 r., I PKN 226/00, OSNAPiUS 2002 nr 20, poz. 488).

konto usunięte

Temat: zawarcie umowy o pracę z spółką z oo

II PK 207/13
wyrok SN 2014.06.10 Podstawy prawne regulujące sposób reprezentowania spółki prawa handlowego w stosunkach pracy.
LEX nr 1488759
W stosunkach pracy sposób reprezentowania spółki może odmiennie regulować także zakładowy akt normatywny prawa pracy (art. 9 k.p.), a nawet utrwalona praktyka jednoosobowego dokonywania czynności prawnych z zakresu prawa pracy przez wyznaczoną osobę zwyczajowo do tego upoważnioną (art. 31 i 18 k.p. oraz art. 60, 65 i 354 k.c. w związku z art. 300 k.p.). Regulacjom tym należy przyznać pierwszeństwo, jeżeli odnoszą się do sfery prawa pracy chroniącej działającego w dobrej wierze pracownika, który przestrzega zobowiązań prawa pracy.

II PK 121/12
wyrok SN 2012.12.07 Uchwała zarządu spółdzielni jako umocowanie do dokonania czynności w sprawach z zakresu prawa pracy w rozumieniu art. 3(1) § 1 k.p.
LEX nr 1284747
W stosunkach pracy w zakresie zasad reprezentacji pracodawcy pierwszeństwo mają regulacje prawa pracy (art. 31 k.p.), a wyznaczenie osoby do dokonywania za pracodawcę czynności prawnych z zakresu prawa pracy może nastąpić w każdy sposób dostatecznie ujawniający taką wolę reprezentowanego. Biorąc to pod uwagę, należy uznać, że uchwała zarządu spółdzielni (jeśli takowa zapadła), upoważniająca członka rady nadzorczej do rozwiązania z pracownikiem umowy o pracę, podjęta na wspólnym posiedzeniu zarządu i rady nadzorczej, stanowi umocowanie (wyznaczenie) tej osoby do dokonania czynności w sprawach z zakresu prawa pracy w rozumieniu art. 31 § 1 k.p.

Tak więc jeżeli podpisał za spółkę umowę o pracę człowiek, który formalnie nie reprezentuje spółki, nie oznacza automatycznie, że umowa nie jest ważna. Po pierwsze dna osoba może nie być ujawniona w KRS jako osoba powołana do reprezentacji spółki, ale na podstawie innych regulacji wewnątrz zakładowych może być wyznaczona do wykonywania zadań z zakresu prawa pracy, nawet w sposób dorozumiany. Po drugie jeżeli został Pan dopuszczony do pracy, to w sposób dorozumiany należy przyjąć, że osoba ta działała w imieniu spółki.



Wyślij zaproszenie do