konto usunięte

Temat: zatrudnienie u dwóch pracodawców a zwolnienie lekarskie

W firmie, w której pracuję zatrudniamy niektórych pracowników w wymiarze 1/21 etatu. Pracownicy ci mają obowiązek przepracowania w sześciomiesięcznym okresie rozliczeniowym 6 dniówek. Większość tych osób jest zatrudniona w innej firmie w pełnym wymiarze czasu pracy. Wszystkie te osoby w razie zachorowania mają obowiązek u nas przedłożyć L-4, nawet gdyby na dany miesiąc nie mieli wyznaczonej dniówki. Mieliśmy przypadek, że pracownik uznał, że skoro w danym dniu i tak nie świadczy u nas pracy, to nie musi przedkładać nam L-4. Problem nastąpił w momencie, gdy pracownik postanowił ubiegać się w ZUS-ie o emeryturę. Trzeba było pisać szczegółowe wyjaśnienia do ZUS-u, że pracownik w tym czasie naprawdę nie świadczył pracy na rzecz naszej firmy itd. Gdyby ZUS nie przyjął tych wyjaśnień, pracownik musiałby nawet zwrócić ZUS-owi wypłacone pieniądze za czas choroby z innej firmy. Jeden z naszych pracowników nawet sądził się z ZUS-em z tego powodu. Także dla samych pracowników bezpieczniej jest składać zwolnienia we wszystkich firmach, w których są zatrudnieni.
Anna G.

Anna G. Dyrektor

Temat: zatrudnienie u dwóch pracodawców a zwolnienie lekarskie

Agnieszka Majzel:
Problem nastąpił w momencie, gdy pracownik postanowił ubiegać się w
ZUS-ie o emeryturę. Trzeba było pisać szczegółowe wyjaśnienia do ZUS-u, że pracownik w tym czasie naprawdę nie świadczył pracy na rzecz naszej firmy itd. Gdyby ZUS nie przyjął tych wyjaśnień, pracownik musiałby nawet zwrócić ZUS-owi wypłacone pieniądze za czas choroby z innej firmy.
Ale musiał przyjąć te wyjaśnienia ponieważ były zgodne z prawdą? :)
Błędna interpretacja przepisu- przez pracownika ZUS-u (czy innego urzędnika)- nie może pozbawiać nas praw :))
Jeden
z naszych pracowników nawet sądził się z ZUS-em z tego powodu.
I zakładam, że wygrał sprawę? :)))
Także dla samych pracowników bezpieczniej jest składać zwolnienia we wszystkich firmach, w których są zatrudnieni.
Bezpieczniej ale czy korzystniej??
Prawo jest dla ludzi a nie ludzie dla prawa :))
Pozdrawiam ciepło w ten zimowy wieczór :))

konto usunięte

Temat: zatrudnienie u dwóch pracodawców a zwolnienie lekarskie

W tym wątku raczej nie ma co się już wypowiadać, bo Anna Gogół ma jedynie słuszne zdanie na ten temat. ;o

konto usunięte

Temat: zatrudnienie u dwóch pracodawców a zwolnienie lekarskie

Anna G.:
P M.:
Jako założyciel tematu proszę o zaprzestanie kłótni.

Tak jest "szefie tematu" ;))
Niestety, albo stety potwierdziły się moje obawy, iż ile osób tyle będzie interpretacji zagadnienia. Moim zdaniem przepisy są niejasne i dlatego każdy ma swoją opinię na zaprezentowany temat.

Zgadza się, przepisy są niejasne. Jednak, pomijając ich przejrzystość, są tworzone prze ludzi i dla ludzi(chyba he he)! więc nie popadajmy w paranoję przy ich stosowaniu :) Stawiam na logikę!
Pozdrawiam.
Ale niestety nie zawsze to, co wydaje się logiczne jest zgodne z prawem.

konto usunięte

Temat: zatrudnienie u dwóch pracodawców a zwolnienie lekarskie

Widzę że dyskusja trwa :-)
A jak sprawa by wyglądąła w przypadku zasiłku opiekuńczego na chore dziecko?
Rozważmy to na przykładzie: oboje małżonkowie pracują na cały etat od 8 do 16-stej (pierwszy etat). Załóżmy że żona wzięła ZUS ZLA na chore dziecko, gdyż nie ma komu opiekować się dzieckiem więc zasiłek opiekuńczy jej przysługuje. Zwolnienie przedłożyła tylko u pierwszego pracodawcy.
Po godz. 16-stej mąż wraca z pracy i może zająć się dzieckiem, a żona idzie do szkoły wieczorowej na kilka godzin lekcyjnej (drugi etat).
Moim zdaniem w taki przypadku żona nie musi, a nawet nie powinna przedkładać dokumentów o zasiłek opiekuńczy w szkole skoro drugi małżonek miał możliwość opieki nad dzieckiem.
Sylwia Granosik

Sylwia Granosik specjalista ds. kadr
i płac

Temat: zatrudnienie u dwóch pracodawców a zwolnienie lekarskie

Praktyka pokazuje rozne sytuacje, jesli chodzi o ten temat. Wtedy upieranie sie przy wersji odczytywania czegos bodajze z monitora posilkujac sie przykladami staje sie bezzasadne w tym kraju. Np. musielismy wyjasniac zusowi w obrebie pracownikow zatrudnionych jeszcze za czasow jak kodeks pracy nie istnial do wnioskow emetytalnych sytuacje w ktorych bral w danym okresie zwolnienie lek. - czyli mi tzw.okres nieskladkowy i jednoczesnie wykonywal zlecenie - kiedy wykonywal to zlecenie, aby to sie nie pokrylo z dniami zwolnienia. Po drugie pracownik zatrudniony u drugiego pracodawcy na czesc etatu biorac zwplnienie na krotli termin u pierwszego pracodawcy - zus musial dostawac wykasnienie z dokladnym opisem sytuacji, ze pracownik w jednej pracy jest tylko w czesci etatu. i w jakich dniach pracuje w tej czesci etatu, bo przedstawil tylko zwolnienie u jednego pracodawcy. zasilek opiekunczy to juz w ogole skrajna forma tej sytuacji, kiedy np. dziecko rozchorowalo sie danego dnia- u pracodawcy " caloetatowego" bral zwolnienie a w w wniosku wskazywal, ze dziecko miala opieke. w danych godzinach- ale w godzinach, w ktorych wymagalo opieki nir mozna bylo pracowac w pracy na pelnym etaci, natomiast szlo sie do drugiej pracy gdzie juz opieke przejmowal mąż. To tylko pare przykladow z praktyki. pozdrawiam



Wyślij zaproszenie do