konto usunięte
Małgorzata
K.
wiceprezes, Tabor
Dębica Sp. z o.o.
Temat: zatrudnianie obcokrajowców
Czy firma jest polska ? Czy ma oddział w Peru ?konto usunięte
Temat: zatrudnianie obcokrajowców
firma jest Polskakonto usunięte
Temat: zatrudnianie obcokrajowców
Ewa Urbanowicz:i nie ma oddziału w Peru
firma jest Polska
Małgorzata
K.
wiceprezes, Tabor
Dębica Sp. z o.o.
Temat: zatrudnianie obcokrajowców
Sprawa jest dość skomplikowana.Osobiście nie spotkałam się z taką forma zatrudnienia
Przepisy, które znam (być moze nie znam wszystkich) nie mówią nic o rozwiązaniach stosowanych w przypadku zatrudnienia obcokrajowca na umowę o pracę w polskiej firmie , jeśli on nie przyjeżdża do Polski. Dla mnie to co najmniej dziwny przypadek, ale różne są sytuacje. Polska nie podpisała z Peru żadnych umów ani rozporządzeń, Peru nie kwalifikuje się pod przepisy wspólnotowe i EOG…więc jego obywateli możemy zakwalifikować do obywateli państw trzecich. Firma, na rzecz której obywatel Peru wykonuje pracę nie ma obowiązku zgłoszenia tej osoby do ubezpieczenia społecznego. Jest to spowodowane pozostawaniem zagranicznego źródła przychodów poza zakresem polskiego ustawodawstwa dotyczącego ubezpieczeń społecznych.
Ważne jest również, że w przypadku osób państw trzecich odnośnie kwestii ubezpieczeniowych i podatkowych stosuje się przepisy obowiązujące Polskę przed wejściem Polski do Unii. Zgodnie z tymi przepisami zawarcie umowy o pracę z obywatelem państwa trzeciego rodzi obowiązek ubezpieczeniowy w Polsce. Każdy, kto ma choć trochę praktyki w tym temacie wie, że jest to technicznie niewykonalne (jakie dokumenty ubezpieczeniowe wydać Peruwiańczykowi, gdzie je zarejestruje, po co mu ubezpieczenie w polskim Zusie, skoro nie ma zasad koordynacji i jego składka nigdy nie zostanie nigdzie przesłana z polskiego Zusu…). Tak więc z uwagi na brak przepisów i norm kolizyjnych regulujących te zagadnienia, możliwe jest uniknięcie opłacania składek i podatków w obu krajach jednocześnie.
Nie napisała Pani tez nic o rodzaju wykonywanej pracy – dlaczego to musi być umowa o pracę ?
Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest ustanowienie oddziału lub przedstawicielstwa firmy za granicą i powierzenie prowadzenia spraw polskiej firmy waszemu peruwiańskiemu reprezentantowi.
konto usunięte
Temat: zatrudnianie obcokrajowców
Wynagrodzenie ustalone powinno byc w kwocie brutto ktora uwzgledni peruwianski podatek dochodowy od osób fizycznych orazubezpieczenia spoleczne w Peru jesli takowe istnieją.
Płatnikiem peruwiańskiego podatku PIT i skladek na ubezpieczenia spoleczne w Peru bedzie bezposrednio pracownik,otrzymujacy na konto kwotę brutto. Musi byc to wszystko opisane w umowie o prace.
Małgorzata
K.
wiceprezes, Tabor
Dębica Sp. z o.o.
Temat: zatrudnianie obcokrajowców
Janusz B.:
Wynagrodzenie ustalone powinno byc w kwocie brutto ktora uwzgledni peruwianski podatek dochodowy od osób fizycznych oraz
ubezpieczenia spoleczne w Peru jesli takowe istnieją.
Płatnikiem peruwiańskiego podatku PIT i skladek na ubezpieczenia spoleczne w Peru bedzie bezposrednio pracownik,otrzymujacy na konto kwotę brutto. Musi byc to wszystko opisane w umowie o prace.
Czy mógłby Pan napisać na jakich konkretnie przepisach się Pan opierał ? Spotkałam sie z przypadkiem, kiedy to Polak zatrudniony w holednderskiej firmie wykonywał pracę w Polsce i samodzielnie opłacał składki na ubezpieczenie ( o podatku tam niestety nic nie wspomniano ), ale było to na zasadzie dobrowolności.
konto usunięte
Temat: zatrudnianie obcokrajowców
Małgorzata Kliś:
Czy mógłby Pan napisać na jakich konkretnie przepisach się Pan opierał ? Spotkałam sie z przypadkiem, kiedy to Polak zatrudniony w holednderskiej firmie wykonywał pracę w Polsce i samodzielnie opłacał składki na ubezpieczenie ( o podatku tam niestety nic nie wspomniano ), ale było to na zasadzie dobrowolności.
Gdzie należy opłacać składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne w przypadku zatrudniania pracownika zamieszkałego i pracującego za granicą?
2007-10-10
Paweł Ziółkowski
Pytanie pochodzi z publikacji Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych
Moja firma chce zatrudnić na umowę o pracę obywatelkę polską, zamieszkałą w Bułgarii (zameldowaną w Polsce). Miejscem wykonywania pracy będzie Bułgaria. Siedziba naszej firmy znajduje się w Polsce, firma nie posiada przedstawicielstwa ani filii w Bułgarii. Pracownica będzie przyjeżdżała do siedziby w Polsce kilka razy w roku.
Gdzie w takim przypadku należy opłacać składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne? Jakie ewentualnie dokumenty należy wypełnić w przypadku opłaty składek w Bułgarii? Czy ewentualnie należy zgłosić fakt opłacania składek w Bułgarii, w polskim ZUS? Co w przypadku choroby takiej pracownicy? Kto wypłaca zasiłek chorobowy?
Odpowiedź:
Składki i wszystkie inne sprawy związane z zabezpieczeniem społecznym należy załatwiać w Bułgarii.
Uzasadnienie:
Zgodnie z regulacją unijną, dokonując wyboru prawa właściwego należy w pierwszej kolejności brać pod uwagę miejsce świadczenia pracy (tzw. zasada lex loci laboris). W myśl art. 13 ust. 2 rozporządzenia Rady (EWG) nr 1408/71 z dnia 14 czerwca 1971 r. w sprawie stosowania systemów zabezpieczenia społecznego do pracowników najemnych, osób prowadzących działalność na własny rachunek oraz do członków ich rodzin przemieszczających się w obrębie Wspólnoty (Dz. Urz. WE L 149 z 5 lipca 1971, s. 2 i nast. z późn. zm.) - zwane dalej rozporządzeniem 1408/71 - pracownik najemny zatrudniony na terytorium jednego państwa podlega jego ustawodawstwu, nawet jeżeli zamieszkuje na terytorium innego państwa lub jeżeli przedsiębiorstwo lub pracodawca, który go zatrudnia, ma swoją zarejestrowaną siedzibę lub miejsce prowadzenia działalności na terytorium innego państwa członkowskiego. Warto przy tym zwrócić uwagę, iż pojęcie "pracownik" należy zgodnie z prawem wspólnotowym interpretować szerzej niż robi to polski kodeks pracy. Pracownikiem w rozumieniu powyższego rozporządzenia jest każdy, kto wykonuje przez pewien czas pracę na rzecz i pod kierownictwem innej osoby w zamian za wynagrodzenie (orzeczenie Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, sygn. 1986, 2121 nb. 17 - w sprawie Lawrie-Blum).
Wyjątkiem od zasady lex loci laboris jest sytuacja, gdy pracownik wykonuje równocześnie pracę w kilku państwach. W takim wypadku pracownicy mogą wyjątkowo podlegać albo przepisom państwa, w którym mają miejsce zamieszkania, albo państwa, w którym siedzibę ma przedsiębiorstwo ich zatrudniające albo pracodawca, z którym zawarli umowę. W sytuacji określonej w pytaniu wyróżnić można dwa przypadki:
1) pracownik zatrudniony jest w kilku różnych państwach Unii, a zamieszkuje w jednym z tych państw - podlega ustawodawstwu Państwa członkowskiego, na terytorium którego mieszka, jeżeli wykonuje część swojej pracy na tym terytorium lub jeżeli jest związana z kilkoma przedsiębiorstwami, lub z kilkoma pracodawcami mającymi siedzibę, lub miejsce zamieszkania na terytorium różnych Państw członkowskich,
2) pracownik zatrudniony jest w kilku różnych państwach Unii, ale zamieszkuje w państwie UE, w którym nie jest zatrudniony - podlega ustawodawstwu Państwa członkowskiego, na terytorium którego przedsiębiorstwo lub pracodawca, który ją zatrudnia, ma siedzibę lub miejsce zamieszkania.
Powyższe powoduje, iż skoro pracownica ma miejsce zamieszkania w Bułgarii i tam będzie świadczyła pracę, to tam też będzie opłacała składki ubezpieczeniowe (faktu tego nie trzeba zgłaszać w polskim ZUS). Zgłoszenia należy oczywiście dokonać według zasad bułgarskich i wypełnić wymagane przez tamtejsze prawo dokumenty. W przypadku choroby zasiłek będzie wypłacał tamtejszy ubezpieczyciel.
W przypadku gdy pracownik podlega ubezpieczeniom społecznym w innym kraju EOG, składki na te ubezpieczenia można opłacać na dwa sposoby. Po pierwsze pracodawca może zarejestrować się w instytucji ubezpieczeniowej danego kraju jako płatnik i opłacać składki za pracownika według obowiązujących tam zasad. Wybór tej możliwości może być jednak dość uciążliwy, chociażby ze względu na fakt, iż w takiej sytuacji należałoby być na bieżąco z przepisami obowiązującymi w danym kraju, a dodatkowo dochodzi ewentualna bariera językowa. Powoduje to, że pracodawca musiałby korzystać z usług specjalistów z danego kraju, a to mogłoby znacznie podrożyć koszty pracy.
Pracodawca nieposiadający w danym kraju siedziby lub przedstawicielstwa powinien zgłosić się do właściwej jednostki instytucji ubezpieczeniowej tego kraju - w Polsce pracodawcy zagraniczni z państw członkowskich Unii będący płatnikami składek, niemający w Polsce siedziby ani przedstawicielstwa, obsługiwani są wyłącznie przez I Oddział ZUS, 00-917 Warszawa, ul. Senatorska 6/8. Wiązać się mogą z tym faktem dodatkowe obowiązki - np. pracodawca zagraniczny niemający w Polsce siedziby ani przedstawicielstwa, będąc płatnikiem składek z tytułu zatrudnienia osób świadczących pracę w Polsce, musi uzyskać identyfikator NIP. O jego nadanie zwraca się do naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa Śródmieście, 02-013 Warszawa, ul. Lindleya 14.
Innym rozwiązaniem jest zawarcie stosownej umowy z pracownikiem, na mocy której zobowiązałby się on do samodzielnego opłacania składek na swoje ubezpieczenia. Zgodnie bowiem z obowiązującymi przepisami unijnymi, pracodawca zagraniczny niemający w danym kraju siedziby ani przedstawicielstwa może zawrzeć z zatrudnionym pracownikiem oraz osobą świadczącą pracę na innej podstawie niż stosunek pracy umowę, na podstawie której pracownik ten przejmie obowiązki pracodawcy w zakresie ubezpieczeń społecznych, tj. obowiązek zgłoszenia do ubezpieczeń, rozliczania oraz opłacania składek na własne ubezpieczenia, w zastępstwie pracodawcy zagranicznego. Pracownik taki staje się wtedy swoim płatnikiem i samodzielnie rozlicza się z obowiązków ubezpieczeniowych.
Teresa
Karolewska
Główny Specjalista
d/s płac i kadr
Temat: zatrudnianie obcokrajowców
W mojej poprzedniej firmie w ten spsób zatrudniony był Rosjanin. Zgodnie z informacjami z ZUS-u, Urzędu Skarbowego oraz Urządu Pracy nie potrącaliśmy ani ZUS, ani podatku.
Małgorzata
K.
wiceprezes, Tabor
Dębica Sp. z o.o.
Temat: zatrudnianie obcokrajowców
Janusz B.:
Uzasadnienie:
Zgodnie z regulacją unijną, dokonując wyboru prawa właściwego należy w pierwszej kolejności brać pod uwagę miejsce świadczenia pracy (tzw. zasada lex loci laboris). W myśl art. 13 ust. 2 rozporządzenia Rady (EWG) nr 1408/71 z dnia 14 czerwca 1971 r. w sprawie stosowania systemów zabezpieczenia społecznego do pracowników najemnych, osób prowadzących działalność na własny rachunek oraz do członków ich rodzin przemieszczających się w obrębie Wspólnoty (Dz. Urz. WE L 149 z 5 lipca 1971, s. 2 i nast. z późn. zm.) - zwane dalej rozporządzeniem 1408/71 -
Już miałam nadzieję, że zna Pan jakieś nowe przepisy.
Jak na razie Peru nie jest w Unii Europejskiej, ani nie nalezy do krajów EOG, więc przywołany przez Pana przepis absolutnie nie stanowi podstawy prawnej w tym przypadku.
Nadal pozostaję przy twierdzeniu, ze jest tu luka pozwalająca na niepłacenie składek na ubezpieczenie i zaliczek na podatki.
Nie wykluczam rozwiązania, o którym Pan mówi, ale wg. mnie nie ma podstaw prawnych, aby pracodawce zmusic do opłacania tych składek.Małgorzata Kliś edytował(a) ten post dnia 07.01.08 o godzinie 22:04
konto usunięte
Temat: zatrudnianie obcokrajowców
Już miałam nadzieję, że zna Pan jakieś nowe przepisy.
Jak na razie Peru nie jest w Unii Europejskiej, ani nie nalezy do krajów EOG, więc przywołany przez Pana przepis absolutnie nie stanowi podstawy prawnej w tym przypadku.
Nadal pozostaję przy twierdzeniu, ze jest tu luka pozwalająca na niepłacenie składek na ubezpieczenie i zaliczek na podatki.
Nie wykluczam rozwiązania, o którym Pan mówi, ale wg. mnie nie ma podstaw prawnych, aby pracodawce zmusic do opłacania tych składek.Małgorzata Kliś edytował(a) ten post dnia 07.01.08 o godzinie 22:04
Z postu inicjujacego tą dyskusję nie wynika wcale,ze pracodawca zamierza oszczedzac na ubezpieczeniach spolecznych badz podatku od osob fizycznych pracownika zatrudnionego w Peru.Celem zatrudnienia pracownika w Peru jest jak sadze rozwoj biznesu. Trudno wiec oszczedzac na kluczowym pracowniku w tym kraju. Mysle,ze intencją pytajacego było - jak to rozwiazac.I per analogia do przepisów dotyczących takich sytuacji w UE - wynagrodzenie tego pracownika nie podlega skladkom ZUS i PIT w Polsce tylko w Peru. A wynagrodzenie powinno byc przelewane na konto pracownika Peru w kwocie brutto brutto ( czyli z podatkami i skladkami na ubezpieczenia spoleczne). Aby prawidłowo to udokumentowac cala sytuacja musi byc opisana w umowie o pracę badz w dodatkowym porozumieniu.
Małgorzata
K.
wiceprezes, Tabor
Dębica Sp. z o.o.
Temat: zatrudnianie obcokrajowców
Janusz B.:
Z postu inicjujacego tą dyskusję nie wynika wcale,ze pracodawca zamierza oszczedzac na ubezpieczeniach spolecznych badz podatku od osob fizycznych pracownika zatrudnionego w Peru.Celem zatrudnienia pracownika w Peru jest jak sadze rozwoj biznesu. Trudno wiec oszczedzac na kluczowym pracowniku w tym kraju. Mysle,ze intencją pytajacego było - jak to rozwiazac.I per analogia do przepisów dotyczących takich sytuacji w UE - wynagrodzenie tego pracownika nie podlega skladkom ZUS i PIT w Polsce tylko w Peru. A wynagrodzenie powinno byc przelewane na konto pracownika Peru w kwocie brutto brutto ( czyli z podatkami i skladkami na ubezpieczenia spoleczne). Aby prawidłowo to udokumentowac cala sytuacja musi byc opisana w umowie o pracę badz w dodatkowym porozumieniu.
Proszę nie odkręcać kota ogonem.
Kolezanka zapytała jak sprawa wygląda, a Pan zaraz doszukuje sie pozytywnych intencji co do zapłaty. Chodziło o rzeczową informację, którą można wykorzystać. Dla mnie, jeśli coś nie ma umocowania w przepisach nie stanowi wiarygodnej informacji. Nie czarujmy sie prawo jest prawem i takie analogie możemy sobie odpuścić.
Skoro to wg Pana taki kluczowy pracownik to na pewno jego wynagrodzenie nie bedzie minimalną krajową... Rozwijające się firmy raczej mają inne cele niż oddawanie kasy fiskusowi.
Po co się w takie komplikacje pakować. Spotykam sie na codzien w praktyce z podobnymi przypadkami i wiem jak dalece odbiega to, co piszą od realizacji. Często jedynym źródłem informacji na temat zatrudniania obcokrajowców jest dla mnie internet (czesto portale zagraniczne) Jeśli jednak informacja nie ma umocowania prawnego w razie jakichkolwiek kłopotów ciężko się wybronić.
Zresztą jak potwierdziła jedna z uczestniczek dyskusji, ich firma nie płaciła, więc raczej nie liczyłabym na wspaniałomyślne intencje.
konto usunięte
Temat: zatrudnianie obcokrajowców
Proszę nie odkręcać kota ogonem.
Kolezanka zapytała jak sprawa wygląda, a Pan zaraz doszukuje sie pozytywnych intencji co do zapłaty. Chodziło o rzeczową informację, którą można wykorzystać. Dla mnie, jeśli coś nie ma umocowania w przepisach nie stanowi wiarygodnej informacji. Nie czarujmy sie prawo jest prawem i takie analogie możemy sobie odpuścić.
Skoro to wg Pana taki kluczowy pracownik to na pewno jego wynagrodzenie nie bedzie minimalną krajową... Rozwijające się firmy raczej mają inne cele niż oddawanie kasy fiskusowi.
Po co się w takie komplikacje pakować. Spotykam sie na codzien w praktyce z podobnymi przypadkami i wiem jak dalece odbiega to, co piszą od realizacji. Często jedynym źródłem informacji na temat zatrudniania obcokrajowców jest dla mnie internet (czesto portale zagraniczne) Jeśli jednak informacja nie ma umocowania prawnego w razie jakichkolwiek kłopotów ciężko się wybronić.
Zresztą jak potwierdziła jedna z uczestniczek dyskusji, ich firma nie płaciła, więc raczej nie liczyłabym na wspaniałomyślne intencje.
Pani Małgorzato!
Kot? Jaki kot. Chyba nie rozumie Pani,ze świat nie kończy sie na polskim kocie , Polsce, polskim podatku i polskim ZUS. Sadzi Pani ze ów przysłowiowy juz Peruwianczyk nie ma obowiązku podatkowego w Peru? Sadzi Pani,że Peruwianczyk zrezygnuje z ubezpieczenia spolecznego w swojej instytucji ubezpieczeniowej? Sadzi Pani ze Pracodawca nie powinien zabezpieczyc sie przed sytuacją w ktorej Peruwianczyk bedzie mial wypadek w trakcie swiadczenia pracy,i nie majac ubezpieczenia i bedzie sie sadzil z Pracodawcą o odszkodowanie?
Powołuje sie Pani na post dotyczacy obywatela Rosji ( to nie kraj UE). Jest to dokladnie to samo co i ja mówie. Nie ma ZUS i PIT - ale w POLSCE. Natomiast z tytułu uzyskiwania dochodów z zagranicy az tytułu umowy o prace obcokrajowiec ma obowiazek podatkowy w swoim kraju i lokalny ZUS dobrowolnie lub obowiazkowo. Skad wezmie na to pieniadze? Z kwoty wynagrodzenia brutto.
I proste pytanie - jesli jedynym zrodlem Pani przychodu byłaby umowa o prace z pracodawcą z Peru,ktorą wykonywałaby Pani na terenie Polski to czy otrzymanych pieniedzy nie zadeklarowałaby Pani do opodatkowania w Polsce i nie zadbała o dobrowolne ubezpieczenie w ZUS w Polsce?
A Pani sugestia aby w Peru otwierac oddział lub przedstawicelstwo zeby zatrudnic w nim pracownika to juz całkiem chybiona, a do tego gdyby ktos potraktował to poważnie, to bardzo kosztowna rada.:))
konto usunięte
Temat: zatrudnianie obcokrajowców
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.Ubezpieczenia i Prawo Pracynr 13/(199) z dnia 2007-07-01Zatrudnienie obcokrajowca za granicą a obowiązek ubezpieczeń w Polsce1) Polskie przedsiębiorstwo zawarło umowę o pracę z obywatelem Białorusi. Osoba ta pracę wykonuje na terenie Białorusi. Czy z tytułu umowy o pracę podlega ona ubezpieczeniom w Polsce?
Obywatel Białorusi, zatrudniony przez polskie przedsiębiorstwo, wykonujący pracę na terenie Białorusi nie podlega w Polsce ubezpieczeniom.
Rozstrzygając obowiązek podlegania ubezpieczeniom społecznym uwzględnia się tylko tytuły do tych ubezpieczeń, które powstały na terenie Rzeczypospolitej Polskiej (art. 6 ust. 1 ustawy o sus). Przepisy nie uzależniają więc objęcia polskimi ubezpieczeniami od posiadanego obywatelstwa czy miejsca zamieszkania. Elementem zasadniczym, decydującym o objęciu polskimi ubezpieczeniami społecznymi jest miejsce wykonywania pracy, nawet jeśli do zawarcia umowy doszło w siedzibie pracodawcy na terenie Polski. Polskim przepisom o ubezpieczeniach społecznych nie podlega cudzoziemiec zatrudniony przez polski podmiot, o ile miejsce wykonywania jego pracy określono poza granicami Polski. Jeśli w umowie o pracę zawartej z obywatelem Białorusi, jako miejsce wykonywania pracy określono Białoruś i praca jest tam wykonywana, to osoba ta nie jest pracownikiem na obszarze Polski. W konsekwencji nie podlega polskiemu ustawodawstwu w zakresie ubezpieczeń społecznych.
Osoba ta nie podlega również ubezpieczeniu zdrowotnemu, ponieważ obowiązkowo ubezpieczeniu zdrowotnemu podlegają osoby spełniające warunki do objęcia ubezpieczeniami społecznymi - art. 66 ustawy zdrowotnej.
W odniesieniu do obywatela Białorusi, wykonującego pracę na terenie Białorusi, na rzecz polskiego pracodawcy, w zakresie ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego może mieć zastosowanie wyłącznie ustawodawstwo kraju, w którym praca będzie wykonywana, a więc Białorusi. Polski pracodawca powinien zasięgnąć informacji w instytucji ubezpieczeniowej na terenie Białorusi (odpowiednika polskiego ZUS-u) w sprawie ubezpieczeń tej osoby.
2) Czy polskie przedsiębiorstwo obowiązane jest od wypłacanego tej osobie wynagrodzenia pobierać zaliczkę na podatek dochodowy?
Przedsiębiorstwo nie ma obowiązku poboru zaliczki na podatek dochodowy od wypłacanego obywatelowi Białorusi wynagrodzenia.
Zgodnie z art. 3 ust. 2a ustawy o pdof osoby fizyczne, jeżeli nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej miejsca zamieszkania, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów z pracy wykonywanej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie stosunku służbowego lub stosunku pracy, bez względu na miejsce wypłaty wynagrodzenia oraz innych dochodów osiąganych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
W świetle powyższego, dochody obcokrajowców podlegają opodatkowaniu w Polsce tylko w tej części, w jakiej uzyskane zostały z pracy wykonywanej na terytorium Polski. Jeśli obcokrajowiec (tutaj: obywatel Białorusi) zatrudniony jest przez polskie przedsiębiorstwo, ale pracy nie wykonuje w Polsce, lecz w swoim kraju, to uzyskany przez niego dochód podlega opodatkowaniu w kraju jego zamieszkania. Tym samym, polskie przedsiębiorstwo nie pełni funkcji płatnika.
Małgorzata
K.
wiceprezes, Tabor
Dębica Sp. z o.o.
Temat: zatrudnianie obcokrajowców
Koniecznie uparł sie Pan, żeby postawić na swoim.Uważam, że nie ma Pan racji. Powołuje się Pan cały czas na analogię do istniejących przypadków i wyszukuje takowe w internecie.
Nie wiem, jakie intencje miała autorka postu i nie potrzeba mi znać tych intencji, aby rzeczowo odpowiedzieć na jej zapytanie.
Z postu wcale tez nie wynika, że pracodawca zamierza płacić ubezpieczenia i podatki, bądź nie.
Każda decyzja odnośnie podatków, ubezpieczeń, itp. jest zagadnieniem z zakresu konkretnej gałęzi prawa. Z kolei każde prawo to jak już wspomniałam przepisy - kodeksy, umowy, porozumienia, konwencje - coś na co możemy sie powołać i co stanowi WZÓR POSTĘWPOWANIA w danym przypadku.
Umowy międzynarodowe, w tym o unikaniu podwójnego opodatkowania mają pierwszeństwo przed przepisami wewnętrznego prawa podatkowego. W przypadku kolizji ustaw wewnętrznych z ratyfikowaną umową międzynarodową, zgodnie z Konstytucja RP, pierwszeństwo stosowania ma umowa międzynarodowa.
W każdym z przytoczonych w dyskusji powyżej przypadku zostały zawarte umowy, które stanowią wzorzec postępowania. Poniżej lista krajów, z którymi Polska zawarła umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania ( jeśli nie ma wszystkich, z tego co pamietam chyba strona Ministerstwa Finansów publikuje aktualne ).
PERU nie jest krajem, z którym Polska zawarła jakiekolwiek porozumienie, czy umowę w tych sprawach, więc jest ewidentna luka, która pozwala na unikniecie płacenia składek na ubezpieczenie i podatki.
WYKAZ UMÓW O UNIKANIU PODWÓJNEGO OPODATKOWANIA, KTÓRYCH STRONĄ JEST POLSKA
http://www.rzeczpospolita.pl/prawo/doc/uupo.html
Małgorzata
K.
wiceprezes, Tabor
Dębica Sp. z o.o.
Temat: zatrudnianie obcokrajowców
PS. co do postu na temat Rosji miałam na myśli tylko to, że firmy unikają pacenia jak mogą, czego przykładem była firma tamtej Pani. Natomiast z Rosją jest unormowanie prawne, więc dlatego nalezy płacić.konto usunięte
Temat: zatrudnianie obcokrajowców
Przykro mi i szkoda, ale nic Pani nie zrozumiala z powyzszej dyskusji. Niezaleznie od tego zycze dalszych sukcesow.Podobne tematy
-
Prawo pracy i ubezpieczeń... » Unikanie stosunku pracy i zatrudnianie na podstawie umów... -
-
Prawo pracy i ubezpieczeń... » zatrudnianie młodocianych -
-
Prawo pracy i ubezpieczeń... » zatrudnianie Litwinów -
-
Prawo pracy i ubezpieczeń... » jakie mogą być konsekwencje za zatrudnianie niani na czarno? -
-
Prawo pracy i ubezpieczeń... » zatrudnianie pracowników spoza UE -
-
Prawo pracy i ubezpieczeń... » Zatrudnianie nauczycieli -
-
Prawo pracy i ubezpieczeń... » Zatrudnianie cudzoziemców - prawo, podatki, ubezpieczenia -
-
Prawo pracy i ubezpieczeń... » zatrudnianie cudzoziemców -
-
Prawo pracy i ubezpieczeń... » zatrudnianie cudzoziemców-prawo,podatki,ubezpieczenia 97... -
-
Prawo pracy i ubezpieczeń... » Zatrudnianie lekarza przez osobę niebędącą lekarzem -
Następna dyskusja: