Krzysztof Bukowski

Krzysztof Bukowski BUKOWSKI doradztwo
organizacyjne

Temat: zaświadczenie wystawione przez UPRAWNIONEGO lekarza

W dzisiejszym serwisie krajowym ONET-u znalazłem informację o przedstawieniu kolejnych zarzutów prokuratorskich w związku z wypadkiem autobusowym białostockich maturzystów na jesieni 2005 roku (link: http://wiadomosci.onet.pl/1578028,11,1,0,120,686,item.... ). Moją szczególną uwagę zwrócił następujący fragment:

"...prokuratura postawiła także zarzuty pracownikowi firmy, w której wcześniej był zatrudniony jeden z kierowców autokaru. Jest on podejrzany o przyjęcie od kierowcy zaświadczenia lekarskiego, wystawionego przez nieupoważnioną do tego lekarkę." (podkreślenie moje)

Powiało grozą. Dotąd nie słyszałem nawet o tym, aby inspekcja pracy karała za coś takiego grzywną (co najwyżej dawała nakaz i termin), a tu okazuje się, że można z tego tytułu zasiąść na ławie oskarżonych i trafić do rejestru skazanych. Myślę, że tekst serwisowej informacji może być okazją do refleksji niejednego kadrowca nad odpowiedzialnością związaną z jego stanowiskiem.M. Krzysztof Bukowski edytował(a) ten post dnia 25.07.07 o godzinie 16:08

konto usunięte

Temat: zaświadczenie wystawione przez UPRAWNIONEGO lekarza

hmmm - w tym wypadku chodzi o "popisową" poprawność przestrzegania prawa. Poważnie, to zaświadczenie jest ważne tylko od lekarza specjalności medycyna pracy. Więc, jeśli zatrudnił - szczególnie kierowcę - na podstawie orzeczenia dajmy na to lekarza rodzinnego, to jest to niezgodne z prawem dopuszczenie do pracy...
Coś mi majaczy o 3 latach za wypadek śmiertelny pracownika, który nie miał prawa wykonywać pracy lub nadzór był niewłaściwy.
Monika Smulewicz

Monika Smulewicz ePlanneR.pl -
Oswajamy czas pracy
- Zarządzanie czasem
pr...

Temat: zaświadczenie wystawione przez UPRAWNIONEGO lekarza

W Art. 12.Ustawy o służbie medycyny pracy czytamy:
"1. Badania wstępne, okresowe i kontrolne pracowników oraz inne świadczenia zdrowotne są wykonywane na podstawie umowy zawartej przez podmiot obowiązany do ich zapewnienia, w myśl art. 5 ust. 29 (w tym przypadku pracodawcę), zwany dalej "zleceniodawcą", z podstawową jednostką służby medycyny pracy, zwaną dalej "zleceniobiorcą".
2. Umowa powinna określać w szczególności:
1) strony umowy oraz osoby objęte świadczeniami z tytułu umowy;
2) zakres opieki zdrowotnej, który w odniesieniu do pracowników powinien obejmować co najmniej te rodzaje świadczeń, do których zapewnienia zleceniodawca jest obowiązany na podstawie Kodeksu pracy, niniejszej ustawy i przepisów wydanych na ich podstawie;
3) warunki i sposób udzielania świadczeń zdrowotnych, a w szczególności: sposób rejestracji osób objętych umową, organizację udzielania świadczeń, tryb przekazywania zaświadczeń lekarskich o zdolności do pracy bądź nauki oraz sposób podania tych informacji do wiadomości zainteresowanych;
4) sposób kontrolowania przez zleceniodawcę wykonywania postanowień umowy;
5) obowiązki zleceniodawcy wobec zleceniobiorcy dotyczące:
a) przekazywania informacji o występowaniu czynników szkodliwych dla zdrowia lub warunków uciążliwych wraz z aktualnymi wynikami badań i pomiarów tych czynników,
b) zapewnienia udziału w komisji bezpieczeństwa i higieny pracy działającej na terenie zakładu pracy,
c) zapewnienia możliwości przeglądu stanowisk pracy w celu dokonania oceny warunków pracy,
d) udostępniania dokumentacji wyników kontroli warunków pracy, w części odnoszącej się do ochrony zdrowia;
6) wysokość należności, sposób jej ustalania, terminy płatności oraz tryb rozliczeń finansowych;
7) dopuszczalność zlecania osobom trzecim przez zleceniobiorcę niektórych obowiązków wynikających z umowy, zgodnie z art. 14;
8) okres, na który została zawarta umowa, z tym że okres ten nie może być krótszy niż rok;
9) sposób rozwiązywania umowy za wypowiedzeniem i przypadki stanowiące podstawę rozwiązywania umowy ze skutkiem natychmiastowym;
10) tryb rozstrzygania sporów związanych z realizacją i rozliczeniem finansowym umowy, zwłaszcza w przypadku uchybień stwierdzonych w trybie określonym w art. 18 ust. 2 pkt 2.
3. Realizacja zadań służby medycyny pracy, określonych w trybie art. 9 ust. 4, przez osoby, o których mowa w art. 2 ust. 3, następuje na podstawie umowy zawartej ze zleceniodawcą. Przepis ust. 2 stosuje się odpowiednio.
Art. 13. Zleceniodawca, działając w porozumieniu z przedstawicielami pracowników, ma prawo wyboru podstawowej jednostki służby medycyny pracy.
Art. 14. 1. Podstawowa jednostka służby medycyny pracy może zlecić, na podstawie umowy, wykonywanie niektórych świadczeń, w szczególności badań diagnostycznych i specjalistycznych konsultacji lekarskich, zakładom opieki zdrowotnej lub podmiotom uprawnionym do wykonywania tych świadczeń na podstawie odrębnych przepisów.
2. Koszty zleceń, o których mowa w ust. 1, obciążają podstawową jednostkę służby medycyny pracy."

Z postanowień Ustawy wynika jednoznacznie, że pracodawca powinien zawrzeć umowę w zakresie medycyny pracy, tj. m. in. wykonywania badań profilaktycznych z uprawnioną do tego placówką.
Samo przedłożenie przez pracownika orzeczenia lekarskiego o braku przeciwskazań do wykonywania pracy na określonym stanowisku od jakiegokolwiek lekarza nawet upranionego do przprowadzania badań profilaktycznych nie pozostaje zgodne z obowiazująca literą prawa.
W swojej pracy zawodowej przeżyłam śmierc pracownika na stanowisku pracy. Prokurator i inspektor pracy po przybyciu na miejsce zdarzenia nie zaspokoili się tylko aktualnym orzeceniem lekarskim, sprawdzili również podpisaną umowę o świadczenie usług w zakresie medycyny pracy i odwiedzili wspomnianą placówkę w celu skontrolowania dokumentacji z przeprowadzonego badania profilaktycznego.
Od tej pory ważność badań profilaktycznych traktuję priorytetowo i zachęcam pracodawców do podpisywania stosownych umów.

Pozdrawiam i życze wiele wytrwałosci w egzekwowaniu badań profilaktycznych.

Następna dyskusja:

Zatrudnianie lekarza przez ...




Wyślij zaproszenie do