Anna Czajczyńska

Anna Czajczyńska Asystentka serwisu

Temat: Zaświadczenie o zarobkach do sądu

Witam,
Dostaliśmy z sądu wezwanie do przedłożenia zaświadczenia o zarobkach pracowników liczone jak ekwiwalent za urlop według stanu na dzień rozwiązania umów.
Proszę o pomoc, bo kompletnie się w tym nie orientuję.
Pozdrawiam
Ania
Ewa Starko

Ewa Starko specjalista, ... Sp.
zoo

Temat: Zaświadczenie o zarobkach do sądu

Jak to wyliczyć podaje poniższe rozporządzenie, proponuję przeczytać w całość (nie jest tego dużo). Na zaświadczeniu należy podać podstawę wyliczoną wg poniższego rozporządzenia, które będzie wynagrodzeniem za jeden miesiąc (bez przeliczania przez współczynnik i mnożenia przez ilości dni). Wyliczenia należy zrobić wg miesiąca w którym nastąpiło rozwiązanie umów.

Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop.
(...)
§ 14. Ekwiwalent pieniężny za urlop wypoczynkowy, zwany dalej "ekwiwalentem", ustala się stosując zasady obowiązujące przy obliczaniu wynagrodzenia urlopowego, ze zmianami określonymi w § 15-19.
§ 15. Składniki wynagrodzenia określone w stawce miesięcznej w stałej wysokości uwzględnia się przy ustalaniu ekwiwalentu w wysokości należnej w miesiącu nabycia prawa do tego ekwiwalentu.
§ 16. 1. [2] Składniki wynagrodzenia przysługujące pracownikowi za okresy nie dłuższe niż 1 miesiąc, z wyjątkiem określonych w § 7, wypłacone w okresie 3 miesięcy bezpośrednio poprzedzających miesiąc nabycia prawa do ekwiwalentu, uwzględnia się przy ustalaniu
ekwiwalentu w średniej wysokości z tego okresu.
2. [3] Jeżeli pracownik nie przepracował pełnego okresu, o którym mowa w ust. 1, wynagrodzenie faktycznie wypłacone mu w tym okresie dzieli się przez liczbę dni pracy, za które przysługiwało to wynagrodzenie, a otrzymany wynik mnoży się przez liczbę dni, jakie pracownik przepracowałby w ramach normalnego czasu pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy.
3. Przepis § 11 stosuje się odpowiednio.
§ 17. 1. Składniki wynagrodzenia przysługujące pracownikowi za okresy dłuższe niż 1 miesiąc, wypłacone w okresie 12 miesięcy bezpośrednio poprzedzających miesiąc nabycia prawa do ekwiwalentu, uwzględnia się przy ustalaniu ekwiwalentu w średniej wysokości z tego okresu.
2. Przepisy § 11 i 16 ust. 2 stosuje się odpowiednio.
§ 18. Ekwiwalent za niewykorzystany przez pracownika urlop wypoczynkowy oblicza się:
1) dzieląc sumę miesięcznych wynagrodzeń ustalonych na podstawie § 15-17 przez współczynnik, o którym mowa w § 19, a następnie,
2) [4] dzieląc tak otrzymany ekwiwalent za jeden dzień urlopu przez liczbę odpowiadającą dobowej normie czasu pracy obowiązującej pracownika, a następnie,
3) mnożąc tak otrzymany ekwiwalent za jedną godzinę urlopu przez liczbę godzin niewykorzystanego przez pracownika urlopu wypoczynkowego.
§ 19. 1. Współczynnik służący do ustalenia ekwiwalentu za 1 dzień urlopu ustala się odrębnie w każdym roku kalendarzowym i stosuje przy obliczaniu ekwiwalentu, do którego pracownik nabył prawo w ciągu tego roku kalendarzowego.
2. Współczynnik ustala się, odejmując od liczby dni w danym roku kalendarzowym łączną liczbę przypadających w tym roku niedziel, świąt oraz dni wolnych od pracy wynikających z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy, a otrzymany wynik dzieli się przez 12.
3. [5] Jeżeli pracownik jest zatrudniony w niepełnym wymiarze czasu pracy, wartość współczynnika, ustaloną zgodnie z ust. 2, obniża się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy tego pracownika.
Anna Czajczyńska

Anna Czajczyńska Asystentka serwisu

Temat: Zaświadczenie o zarobkach do sądu

Dobrze, tylko teraz jak mam już wyliczoną godzinową stawkę za ekwiwalent z miesiąca w którym nastąpiło rozwiązanie umów to tą godzinową stawkę muszę pomnożyć przez...? Wychodzi na to, że przez liczbę dni urlopu które pozostają na dzień rozwiązania umowy, a żaden z Panów nie miał już ani jednego dnia. Chyba, że stawka godzinowa ekwiwalentu razy wymiar urlopu czyli np: 28,67*(20 dni*8 h)= 28,67*160=4587,20 i to jest miesięczny zarobek brutto wg. ekwiwalentu za urlop
Cezary Karolczyk

Cezary Karolczyk Jak najlepiej
zrozumieć HR, aby
zaprojektować i
dostarczy...

Temat: Zaświadczenie o zarobkach do sądu

Sądzę, że raczej chodzi o miesięczne wynagrodzenie - w tym przypadku będzie to obliczona stawka za godzinę ekwiwalentu * 8 * 1 * 21, gdzie 8 - dobowa norma czasu pracy; 1 - wymiar etatu, 21 - współczynnik do ekwiwalentu na 2016 rok.
Ewa Starko

Ewa Starko specjalista, ... Sp.
zoo

Temat: Zaświadczenie o zarobkach do sądu

Sąd nie chce wyliczenia urlopu ani ekwiwalentu za urlop, chce zaświadczenie o zarobkach pracowników.
Najprościej tłumacząc, należy podać teoretyczne zarobki pracownika, tj. ile by zarobił miesięcznie pracownik jeśli dalej by pracował (z uwzględnieniem dodatkowych składników: premii, nadgodzin, dod. nocnych itp. uwzględnianych przy wyliczaniu ekwiwalentu za urlop).

Dokładnie tak jak podał Cezary:
28,67x8hx21=4816,56 - miesięczne wynagrodzenie liczone jak do ekwiwalentu za urlop (przy założeniu pracy na pełny etat)

Następna dyskusja:

Nagrody jubileuszowe - wyro...




Wyślij zaproszenie do