konto usunięte

Temat: zasiłek za L-4 w pierwszym miesiącu pracy

Witam,

Pech chciał, że w pierwszym miesiącu pracy zachorowałam i musiałam iść na 3-dniowe zwolnienie. Mam 8,5 letni staż pracy i jestem absolwentką studiów wyższych (pracowałam cały 5-ty rok i potem nieprzerwanie przez kolejnych 7 lat na umowie o pracę, więc byłam objęta cały czas ubezpieczeniem chorobowym). Cały czas jestem zatrudniona na umowach o pracę. Czy obowiązuje mnie tzw. okres wyczekiwania i za 3 wspomniane dni zwolnienia nie przysługuje mi zasiłek chorobowy, czy powinnam go jednak otrzymać?

Z góry dziękuję za odpowiedź.
Aleksandra Martynowicz

Aleksandra Martynowicz kontroler finansowy,
menedżer, trener

Temat: zasiłek za L-4 w pierwszym miesiącu pracy

Witam,

Jeśli nie miała Pani 30-dniowej przerwy w zatrudnieniu, to nie obowiązuje Pani okres wyczekiwania. W takiej sytuacji należy się Pani wynagrodzenie chorobowe od pracodawcy (jeśli w roku kalendarzowym nie chorowała Pani 33 dni) lub zasiłek chorobowy z ZUS (jeśli chorowała Pani powyżej 33 dni w roku kalendarzowym).

Pozdrawiam

konto usunięte

Temat: zasiłek za L-4 w pierwszym miesiącu pracy

Dziękuję za odpowiedź. A jeśli u poprzedniego pracodawcy byłam zatrudniona do 13 grudnia, a następnie 4 stycznia zarejestrowałam się jako bezrobotna, by 18 lutego podjąć pracę u nowego pracodawcy? Czy to coś zmienia?
Anna P.

Anna P. Gł.Specjalista ds
Personalnych i Płac,
Ciech Trading S.A.

Temat: zasiłek za L-4 w pierwszym miesiącu pracy

Owszem, zmienia. Minął 30-dniowy okres "ochronny". Status osoby bezrobotnej i rejestracja w PUP nie daje prawa do ubezpieczenia chorobowego a jedynie zdrowotnego (często jest to mylone lub utożsamiane). Po przerwie trwającej ponad 30 dni jeśli nie ma się 10-letniego okresu ubezpieczeniowego za okres choroby nie przysługuje wypłata przez pierwszy miesiąc, czyli 30 dni od dnia zatrudnienia.



Wyślij zaproszenie do