Władysław O.

Władysław O. Dystrybucja prasy
APT ZPCH

Temat: zasiłek chorobowy

Umowa o pracę na czas określony 02.01.2010 - 30.06.2010
Działalność gosp. od 01.02.20106
Zwolnienie lekarskie od 30.06.2010 do 30.07.2010 i dalej...
04.07.2010 - wezwanie ZUS do określenia po ustaniu ubezpieczenia(?)
07.07.2010 - ZUS ZUA wysłane pocztą i zarejestrowanie z datą 09.07.2010, lecz z mylnym kodem ubezpieczenia.
13.07.2010 wyrejestrowanie i ponowne zarejestrowanie z blędnymi skreśleniami na ZUA bez żadnego powiadomienia ze strony ZUS o tym błędzie i wprowadzenie do rejestru-systemu przez pracownika ZUS innych danych niż na dokumencie zgłoszeniowym pisanym ręcznie (oryginał do wglądu).
Odmowa wypłaty zasiłku poprzez decyzję w oparciu o błędną deklarację.
Wyrejestrowanie i zarejestrowanie ponowne na ZUA ze skreśleniami w/g sugestii pracownika ZUS w dniu 09.08.2010r., To zgłoszenie rejestracyjne odesłane w całości bez zarejestrowania w tym dniu (!!!!)/ale zgłoszenie wyrejestrowujące zostało przyjęte!!!/ ze względu na błędy w formularzu i całość została przyjęta dopiero w dniu 13.08.2010 i od tego dnia w/g decyzji ZUS biegnie dla mnie tytuł ubezpieczeniowy. Nadmieniam, że składki ZUS zostały opłacone w terminie.
Nie bylo informacji ze strony Inspektoratu, że składki zostały nadpłacone.

Przepraszam za brak emocji w tekście, lecz chodziło mi przede wszystkim o zachowanie chronologii i faktów.
Czy ZUS ma rację?????????????
Dziękuję za poradę.
Marta K.

Marta K. Usus magister est
optimus!

Temat: zasiłek chorobowy

Za okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego (po rozwiązaniu umowy) zasiłek chorobowy nie przysługuje osobie, która:

• ma ustalone prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy (zasada ta nie ma zastosowania do osób niezdolnych do pracy uprawnionych do renty wypłacanej na podstawie przepisów prawa cywilnego, np. renty wyrównawczej, renty socjalnej),

• jest uprawniona do zasiłku dla bezrobotnych, zasiłku przedemerytalnego lub świadczenia przedemerytalnego,

• nie nabyła prawa do zasiłku chorobowego w czasie trwania ubezpieczenia z powodu nieprzepracowania wymaganego okresu (w przypadku pracowników 30 dni).

Prawo do zasiłku chorobowego nie przysługuje za okres niezdolności do pracy przypadającej po ustaniu stosunku pracy (powstałej zarówno w czasie jego trwania, jak i po ustaniu), również gdy po ustaniu ubezpieczenia kontynuowana jest lub została podjęta działalność zarobkowa stanowiąca tytuł do objęcia tej osoby ubezpieczeniem chorobowym. Zasiłek chorobowy nie przysługuje także w przypadku, gdy podjęta działalność, mimo że nie stanowi tytułu do objęcia ubezpieczeniem chorobowym, zapewnia prawo do świadczeń za okres niezdolności do pracy z powodu choroby.

Z powyższego wynika, że zasiłku chorobowego po ustaniu stosunku pracy nie otrzyma m.in. osoba, która wykonuje pozarolniczą działalność, inne zatrudnienie, podjęła działalność zarobkową uprawniającą do uposażenia, nabyła prawo do stypendium sportowego.

Zasiłek chorobowy nie przysługuje także za okres niezdolności do pracy po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego, jeżeli ubezpieczenie to ustało po wyczerpaniu prawa do zasiłku.

PRZYKŁAD: BRAK PRAWA DO ZASIŁKU

Pracownik jednocześnie prowadził działalność pozarolniczą. Zatrudnienie ustało 31 maja 2008 r., a od 4 czerwca 2008 r. do 11 lipca 2008 r. osoba ta był chora. Za okres tej choroby nie otrzyma ona prawa do zasiłku chorobowego po ustaniu zatrudnienia, gdyż nadal kontynuowana jest działalność pozarolnicza. Prawo do zasiłku chorobowego może być ustalone z tytułu prowadzenia działalności pozarolniczej, jeżeli z tego tytułu osoba ta podlega dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu i spełniony jest warunek posiadania okresu ubezpieczenia przez co najmniej 180 dni.

Ważne!

Zasiłek jest obniżany o 25 proc. w razie nieterminowego złożenia w ZUS zaświadczenia lekarskiego stwierdzającego niezdolność do pracy. Gdy niezdolność ta jest orzeczona więcej niż jednym zaświadczeniem, termin siedmiu dni liczy się od daty wystawienia tego zaświadczenia, z którego wynika, że nieprzerwana niezdolność do pracy trwa łącznie co najmniej 30 dni

Podstawa prawna

• Art. 7, 13, 46 i 62 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (t.j. Dz.U. z 2005 r. nr 31, poz. 267 z późn. zm.).

Przy okazji - wg mnie ZUA powinno być złożone z datą od 1.07.2010.
Władysław O.

Władysław O. Dystrybucja prasy
APT ZPCH

Temat: zasiłek chorobowy

Dziękuję, lecz chodziło mi przede wszystkim o działanie ZUS po dniu rejestracji, więc po 09.07.2010. Ostateczna decyzja -uznanie daty 13.08.2010 jako dnia, od którego biegnie termin ciągłości ubezpieczenia oraz interpretacja ZUS, a właściwie całkowity brak reakcji na opłacenie składki w terminie. Dodam, że chodziło o składkę w wysokości odpowiadającej składce ubezpieczenia dobrowolnego.

Otóż w/g pana Romualda Polińskiego (Podsekretarz Stanu Ministerstwa Pracy... itd.)ZUS zalicza okresy ubezpieczenia jeżeli składka zostanie opłacona w termine i w pełnej wysokości nawet, jeśli formularz ZUA nie wpłynął. Jest to odpowiedź na interpelację pani Poseł Haliny Rozpondek.

Pozdrawiam.



Wyślij zaproszenie do