Temat: Zakaz konkurencji w umowie o pracę
Jeśli mogę coś dodać:
1. Kluczowe tutaj jest to, jak pracodawca zdefiniował w umowie działalność konkurencyjną.
Bo może jest tak, że nie musisz przez rok, jak to napisałeś, siedzieć z założonymi rękami, może zakres jest zbyt szeroki, albo definicji nie ma w ogóle…
Określenie zakresu zakazu konkurencji jest warunkiem koniecznym umowy, a jeśli w ogóle go nie ma – powoduje to nieważność umowy o zakazie konkurencji.
Co więcej, jeśli pracowałeś jako przedstawiciel handlowy, czyli na stanowisku średniego stopnia, zakaz konkurencji powinien ograniczać się do tych informacji, do których faktycznie miałeś dostęp (klienci?). Powinien być też w miarę dokładnie określony. Ogólne określenie zakazu konkurencji jest dopuszczalne tylko wobec członków organów danego pracodawcy, czy wyższego szczebla kierowniczego. Tak więc sprawdź to dokładnie, ewentualnie zacytuj tutaj…
2. Wydaje mi się, że nawet, jeśli wynagrodzenie za powstrzymywanie się od działalności konkurencyjnej nie zostało zastrzeżone w umowie, nie wystarczy to, żeby w sądzie stwierdzona została nieważność tej umowy (co innego negocjacje z pracodawcą). Jest wyrok SN z 2001 roku, w którym sąd przesądził, że jeśli podpisana została umowa o nieodpłatnym zakazie konkurencji staje się nieważna, a klauzulę o nieodpłatności zastępuje odszkodowanie gwarantowane z art. 1012 § 3 kodeksu pracy. (I PKN742/00)
3. Sprawdź czy w samej umowie o zakazie konkurencji nie masz wpisanej możliwości jej rozwiązania - czasem strony przewidują taką opcję.
4. P.S. O ile się orientuję, nie jest tak, że zakaz konkurencji po ustaniu stosunku pracy zawarty w umowie o pracę jest nieważny i absolutnie nie może się tam znaleźć. Zakaz taki nie będzie elementem umowy o pracę, ale moim zdaniem powinien być traktowany autonomicznie, po prostu jako umowa o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy …
Polecam orzeczenie Sądu Najwyższego z 12 listopada 2003 (I PK 591/02):
„(…) Na wstępie należy podzielić pogląd Sądów obu instancji, że umowa o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy nie stanowi elementu umowy o pracę. Wprawdzie nie ma przeszkód, by umowę taką, zwaną również klauzulą konkurencyjną, zamieścić w umowie o pracę, nie przesądza to jednak, by wskutek tego klauzula konkurencyjna stawała się elementem umowy o pracę.(…)”