Marcin Horemski

Marcin Horemski Kierownik biura,
specjalista ds. BHP

Temat: Zakaz konkurencji dla zleceniobiorcy

Witam.

Czy ze zleceniobiorcą można zawrzeć umowę zlecenie z zapisem, że nie może on pracować dla firmy konkurencyjnej po rozwiązaniu umowy z obecnym zleceniodawcą?
Za złamanie zakazu zleceniobiorca musiałby zapłacić karę umowną.

Proszę o odp. i podstawy prawne.
Barbara Seidler

Barbara Seidler "Statek w porcie
jest bezpieczny, ale
nie po to buduje
si...

Temat: Zakaz konkurencji dla zleceniobiorcy

Skoro dana osoba związana jest umową cywilnoprawną, jaką jest umowa zlecenie, to nie może być tu mowy o obowiązku pracowniczym. Z zasady swobody umów, obowiązującej w polskim prawie cywilnym wynika możliwość zawarcia umowy praktycznie dowolnej treści (byleby jego treść lub cel nie sprzeciwiały się naturze stosunku prawnego, ustawie ani zasadom współżycia społecznego), dlatego jeśli klauzula zakazu konkurencji nie sprzeciwia się naturze zawieranego stosunku zlecenia, to możliwe jest jej zawarcie w umowie......

http://e-prawnik.pl/obowiazki-pracodawcy-i-pracownika/...barbara seidler edytował(a) ten post dnia 02.06.09 o godzinie 14:15
Krzysztof K.

Krzysztof K. ST. INSPEKTOR BHP

Temat: Zakaz konkurencji dla zleceniobiorcy

Moim zdaniem nie mozesz gdy jest to umowa - zlecenie. Nie moze czegokolwiek zakazać zleceniobuiorcy po wygasnięciu umowy z Tobą.
Nawet w umowie o prace nie mozesz takiego zapisu zrobić.
Dopiero po rozwiazaniu stosunku pracy możesz zawrzeć umowę o zakazie konkurencjio na podstawie art. 100.1 KP ale musisz płacic wtedy odszkodowanie.
Przejrzyj GL - temat ten juz był omawiany

Temat: Zakaz konkurencji dla zleceniobiorcy

Właściwy jest tutaj art. 3531 KC, w którym czytamy iż „strony zawierające umowę mogą ułożyć stosunek prawny według swego uznania, byleby jego treść lub cel nie sprzeciwiałyby się właściwości (naturze) stosunku, ustawie ani zasadom współżycia społecznego.
Przez działalność konkurencyjną należy w tym przypadku rozumieć działalność, która polega na wykonywaniu podobnej pracy czy na rzecz klientów zleceniodawcy po zakończeniu umowy.
Jak to wynika z zasady swobody umów formułowanej na podstawie art. 3531 k.c. dopuszcza się wprowadzanie do umów klauzul o zakazie konkurencji, które obowiązują po wygaśnięciu umowy cywilnoprawnej. Jednakże wprowadzenie takiego zapisu bez przyznania zleceniobiorcy odszkodowania za okres trwania tego zakazu jest sprzeczne, niezgodne z zasadami współżycia społecznego i tym samym powoduje nieważność takich zapisów w umowie.
Wysokość odszkodowania za powstrzymywanie się od działalności konkurencyjnej w przypadku umów cywilnoprawnych nie została określona w przepisach.
Marcin Horemski

Marcin Horemski Kierownik biura,
specjalista ds. BHP

Temat: Zakaz konkurencji dla zleceniobiorcy

Rozumiem więc, że mogę taka umowę zawrzeć, ale muszę wypłacać odszkodowanie.
Dla bezpieczeństwa określę je na poziomie 25 % ostatniego wynagrodzenia (tak jak w KP).

Dziękuję i pozdrawiam!



Wyślij zaproszenie do