Sylwia D.

Sylwia D. Pełna wiary we
własne siły, nie
skażonej ambicji i
potenc...

Temat: Zajęcie komornicze

Może ktoś z Państwa spotkał się z takim przypadkiem:
Pracownikowi na mocy ugody sądowej pracodawca ma wypłacić odszkodowanie w wysokości 1-miesięcznego wynagrodzenia za bezpodstawne zwolnienie.
Pracownik ma zajęcie komornicze - czy to odszkodowanie trzeba przekazać pracownikowi czy też komornikowi?
Z góry dziękuję za pomoc.

konto usunięte

Temat: Zajęcie komornicze

Części wypłat na rzecz pracownika nie można tknąć mimo tytułu wykonawczego. Inne można zabrać w całości. Ale większość podlega ochronie przed potrąceniami, określonej szczegółowo w kodeksie pracy

Dwóch pierwszych kategorii potrąceń – czyli egzekucji na alimenty i inne świadczenia – można dokonać wyłącznie w trybie egzekucji cywilnej bądź administracyjnej, czyli po przedstawieniu pracodawcy zajęcia wynagrodzenia za pracę.

Biorąc pod uwagę przepisy o egzekucji z wynagrodzenia za pracę, wynagrodzenia i inne świadczenia wynikające ze stosunku pracy dzielimy na trzy grupy:

• wynagrodzenia i świadczenia wyłączone spod egzekucji – nie możemy z nich nic potrącić, mimo że organ egzekucyjny przysłał zajęcie wynagrodzenia za pracę i/lub innych wierzytelności; w tej grupie są:

– odprawa pośmiertna i inne świadczenia związane ze śmiercią,

– diety i inne należności za podróż służbową,

– ryczałty samochodowe oraz „kilometrówka”,

– ekwiwalenty w zamian za świadczenia BHP,

• wynagrodzenia i świadczenia objęte względną ochroną – dokonujemy z nich potrąceń zgodnie z art. 87 – 91 kodeksu pracy (stosując maksymalną dopuszczalną kwotę potrącenia i kwoty wolne); chodzi o:

– szeroko rozumiane wynagrodzenie: zasadnicze, dodatki, premie, dodatki za nadgodziny i nocne, pensja za dyżur, przestój i inne usprawiedliwione nieobecności w pracy, w tym za urlopy okolicznościowe, za opiekę nad dzieckiem i wynagrodzenie chorobowe,

– pieniężny ekwiwalent za niewykorzystany w naturze urlop wypoczynkowy (wyrok SN z 29 stycznia 2007 r., II PK 181/06),

– odprawę emerytalną, rentową i nagrodę jubileuszową (wyrok SN z 19 lutego 2004 r., I PK 217/03),

– odprawy z racji zwolnienia z pracy z przyczyn dotyczących zakładu / niedotyczących pracownika (wyrok SN z 14 listopada 1996 r., I PKN 3/96),

– dodatek dewizowy przysługujący członkom załóg statków na podstawie układu zbiorowego dla rybaków morskich (wyrok SN z 9 maja 1991 r., I PR 482/90),

– wynagrodzenie za dyżur (wyrok SN z 11 sierpnia 1981 r., I PRN 41/81),

• wynagrodzenia i świadczenia podlegające pełnej egzekucji – przekazujemy je organowi egzekucyjnemu lub wskazanemu przez niego wierzycielowi w pełnej kwocie netto; wyróżniamy tu:

– świadczenia z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych,

– dofinansowanie nauki pracownika,

– dofinansowaną składkę na polisę grupowego ubezpieczenia na życie pracownika,

– wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy i odszkodowanie za niezgodne z prawem lub nieuzasadnione zwolnienie z pracy – tak uważa większość ekspertów, choć na tym tle wciąż zapadają sprzeczne werdykty: przyznające tym należnościom kodeksową ochronę (np. wyrok SN z 12 maja 2005 r., I PK 248/04) i odmawiające ochrony (np. orzeczenie SN z 6 stycznia 2009 r., II PK 117/08). (Renata Majewska, Rzeczpospolita)

Skoro odszkodowania nie można utożsamiać z wynagrodzeniem to odpowiedzi należy szukać w treści zajęcia komorniczego, czy zajął jedynie wynagrodzenie za prace czy też inne wierzytelności ze stosunku pracy.

Art. 881. § 1 kpc Do egzekucji z wynagrodzenia za pracę komornik przystępuje przez jego zajęcie.
§ 2. Komornik zawiadamia dłużnika, że do wysokości egzekwowanego świadczenia i aż do pełnego pokrycia długu nie wolno mu odbierać wynagrodzenia poza częścią wolną od zajęcia ani rozporządzać nim w żaden inny sposób. Dotyczy to w szczególności periodycznego wynagrodzenia za pracę i wynagrodzenia za prace zlecone oraz nagród i premii przysługujących dłużnikowi za okres jego zatrudnienia, jak również związanego ze stosunkiem pracy zysku lub udziału w funduszu zakładowym oraz wszelkich innych funduszach, pozostających w związku ze stosunkiem pracy.
§ 3. Komornik wzywa pracodawcę, aby w granicach określonych w paragrafie drugim nie wypłacał dłużnikowi poza częścią wolną od zajęcia żadnego wynagrodzenia ...

Tym samym najpierw należy sprawdzić treść zajęcia, bowiem jeżeli ogranicza się jedynie do wynagrodzenia to odszkodowanie winno być wypłacone pracownikowi.

Jeżeli jednak zastrzeżeni9e z paragrafu 2 zostało dokonane w zajęciu to pojawia się problem interpretacyjny.

Dokonując zajęcia wynagrodzenia za pracę, komornik - w celu uniknięcia wątpliwości - powinien zaznaczyć, że zajęcie obejmuje nie tylko wynagrodzenie zasadnicze, lecz także wynagrodzenie za prace zlecone, dodatki do wynagrodzenia, nagrody i premie związane ze stosunkiem pracy, zysk i udział w funduszach pozostających w związku z zatrudnieniem oraz wszelkie inne dochody, jakie są uzyskiwane w ramach stosunku pracy, a także pouczyć dłużnika zajętej wierzytelności o obowiązkach wynikających z art. 884. Gdyby zatem uznać, że odszkodowanie jest dochodem uzyskanym w ramach stosunku prawnego to należałoby przyjąć skuteczność zajęcia

Przepisy prawa regulują zasady dokonywania potrąceń z wynagrodzenia za pracę, gdyż podlega ono szczególnej ochronie. Użyte w przepisach pojęcie wynagrodzenia za pracę podlegającego ochronie należy rozumieć dość szeroko, w związku z tym m.in. dla celów egzekucyjnych wynagrodzenie oznacza nie tylko wynagrodzenie zasadnicze należne w zamian za świadczoną pracę w ramach powierzonych obowiązków, ale także inne - zmienne i stałe jego elementy o charakterze obowiązkowym i dobrowolnym jak np. premie, dodatki, nagrody. A zatem te dodatkowe elementy wynagrodzenia także podlegają kodeksowej ochronie przed potrąceniami (tj. określona kolejność dokonywania potrąceń, określona wysokość możliwych potrąceń itp.)

Z ochrony w zakresie potrąceń korzystają również inne świadczenia o charakterze finansowym, niebędące wprost wynagrodzeniem za pracę, jednakże pozostające w ścisłym związku ze stosunkiem pracy. I tak, pod ogólną ochroną pozostają także:

ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy,
nagroda jubileuszowa,
odprawa emerytalna i rentowa (wyrok Sądu Najwyższego I PK 217/03 OSNP 2004/24/419),
odprawa pieniężna w związku z rozwiązaniem umowy o pracę z przyczyn nieleżących po stronie pracownika,
odszkodowanie za skrócony okres wypowiedzenia,
wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy spowodowanej chorobą,
wynagrodzenie za czas niewykonywania pracy,
wynagrodzenie urlopowe,
deputaty i odszkodowania.

(oprac. : Izabela Nowacka / Portal Kadrowy)

Temat: Zajęcie komornicze

Czyli jeśli odszkodowanie+odprawa w związku z likwidacją zakładu wynosi np 12 tys to 50% musi otrzymać komornik?

konto usunięte

Temat: Zajęcie komornicze

Odprawa z tytułu zwolnienia z pracy z przyczyn dotyczących pracodawcy korzysta z takiej samej ochrony przed potrąceniami jak wynagrodzenie za pracę (art. 87 kp, art. 8 ust. 1 ustawy wykazanej w pkt 1).

Czyli 50 %

Temat: Zajęcie komornicze

A co jeśli otrzymałem na konto przelew w pełnej wysokości tyle że na razie mam w saldzie księgowym ponieważ mam zwolnione wynagrodzenie a w tytule przelewu jest napisane odprawa.

konto usunięte

Temat: Zajęcie komornicze

Jak pieniądze zostały przekazane na rachunek bankowy to sprawa się komplikuje, albowiem przyjmuje się, że w razie zajęcia rachunku bankowego. Regulacja umowy rachunku bankowego wskazuje, że mamy tutaj do czynienia nie z kwestią własności środków pieniężnych lecz z prawem posiadacza do żądania zwrotu środków pieniężnych w takiej samej ilości jak zgromadzone oraz zrealizowania na jego żądanie rozliczeń bezgotówkowych. Posiadaczowi przysługuje konkretna wierzytelność do środków zgromadzonych na jego rachunku, obejmująca abstrakcyjne jednostki pieniężne. Wierzytelność ta dotyczy tak wpłat gotówkowych lub bezgotówkowych na swoją rzecz lub osób trzecich. W przypadku skierowania egzekucji do rachunku bankowego nie same środki wprost, ale ta wierzytelność posiadacza rachunku podlega zajęciu, co oznacza, że w uprawnienia posiadacza rachunku wchodzi egzekwujący wierzyciel, mający możliwość wykonywania uprawnień przysługujących posiadaczowi rachunku (art. 888 w zw. z art. 893 k.p.c.). Nie chronią ich ograniczenia egzekucyjne przewidziane w przepisach prawa pracy (art. 87 kodeksu pracy).

Temat: Zajęcie komornicze

A można coś z tym zrobić? Rozmawiając z panią z banku uzyskałem informację żebym napisał do komornika ażeby wysłał pismo do banku że odblokowuje mi te środki i wtedy oni przerzucą je z salda księgowego do dostępnego czyli będę mógł z nich korzystać . Co tez uczyniłem. Jutro to jest 02.01.2015 powinno dojść pismo do kancelarii i będę czekał.Ten post został edytowany przez Autora dnia 01.01.15 o godzinie 20:49

konto usunięte

Temat: Zajęcie komornicze

Jeżeli komornik ma we wniosku wskazany sposób egzekucji poprzez zajęcie rachunku bankowego, to jedynie wierzyciel może go upoważnić do zwolnienia pieniędzy. Tak przynajmniej wynika z przepisów prawa. Natomiast spotkałem się z sytuacjami, że niektórzy komornicy uważali, że wypłacone pieniądze na rachunek bankowy z tytułów co do których istnieje zwolnienie lub ograniczenie z egzekucji, na wniosek dłużnika zwalniali dane środki z zajęcia.

Temat: Zajęcie komornicze

Oby i u mnie taka sytuacja miała miejsce. Natomiast jeśli zakład pracy wypłacił mi 100% odprawy na konto to te ustawowe 50% potrąci sobie komornik?

konto usunięte

Temat: Zajęcie komornicze

jeżeli komornik uzna, że zastosuje korzystne dla Pana przepisy i uzna, że mimo wpłaty na konto jest to nadal odprawa to będzie mógł potrącić 50 %. Jeżeli uzna, że przepisy ochronne nie działają to może zając dana sumę do wysokości dochodzonej wierzytelności. Oczywiście należy mieć na względzie także rodzaj rachunku bankowego.

Prawo bankowe

Art. 54. 1. Środki pieniężne znajdujące się na rachunkach oszczędnościowych, rachunkach oszczędnościowo-rozliczeniowych oraz na rachunkach terminowych lokat oszczędnościowych jednej osoby, niezależnie od liczby zawartych umów, są wolne od zajęcia na podstawie sądowego lub administracyjnego tytułu wykonawczego do wysokości trzykrotnego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, bez wypłat nagród z zysku, ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego za okres bezpośrednio poprzedzający dzień wystawienia tytułu wykonawczego.
2. Środki pieniężne zgromadzone na rachunku oszczędnościowym, rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowym oraz na rachunku terminowej lokaty oszczędnościowej prowadzonym dla kilku osób fizycznych są wolne od zajęcia do wysokości określonej w ust. 1, niezależnie od liczby współposiadaczy takiego rachunku.

Temat: Zajęcie komornicze

Tzw.kwotę wolną to juz wykorzystałem mam rachunek-oszczędnościowo-rozliczeniowy gdybym miał oszczędnościowy to w ogóle nie ma tematu 100% środków idzie do komornika. Natomiast jesli mi po potrąceniach wpływa na ten sam rachunek co wpłynęła odprawa co miesiąc wynagrodzenie to komornik mi odblokował wynagrodzenie. Chociaż tez pewnie nie musiał tego robic.



Wyślij zaproszenie do