konto usunięte

Temat: zajęcia komornicze

Czy w przypadku, gdy 1sze zajęcie wynagrodzenia za pracę nie zostało wykonane, gdyż pracownik zarabia minimalną krajową (a ta kwota jest wolna od potrąceń), i nadeszło 2gie zajęcie, które już musi być wykonane, gdyż dotyczy egzekucji świadczeń alimentacyjnych, należy w piśmie-odpowiedzi na to 2gie informować o istnieniu 1szego zajęcia? Wszak nie ma zbiegu egzekucji, bo to pierwsze zajęcie nie może być wykonane ze względu na kwotę wolą - więc czy należy przemilczeć czy wspomnieć w piśmie?

konto usunięte

Temat: zajęcia komornicze

Anna B.:

Należy powiadomić obu komorników o zbiegu egzekucji.
Pracodawca jest zobowiązany do korespondencji, pozwalającej komornikowi w uzyskaniu wiedzy, o stanie majątkowym pracownika.
Na odwrocie wezwania, znajduje się pouczenie, które informuje o obowiązku korespondencji z organami egzekucyjnymi. Jest również inf. o karze 2000,00 za niedopełnienie tego obowiązku.

Zakładając, że poinformowałaś już o przeszkodzie (minimalna krajowa), komornik może spodziewać się, że ten pracownik otrzyma premię lub podwyżkę..
Wtedy masz obowiązek, przesłania karty wynagrodzeń, i przekazania części wynagrodzenia, na konto wskazane przez ten organ.
Anna,
Przygotuj informację o zbiegu tytułów do potrąceń, opisując dokładnie sytuację, i prześlij do dwóch organów.
Komornicy między sobą zdecydują, który z nich (właściwy dla rewiru dłużnika) przejmie sprawę do łącznego prowadzenia egzekucji, i przekażą Tobie decyzję.

konto usunięte

Temat: zajęcia komornicze

Dziękuję za odpowiedź. Tak, pierwszego komornika wtedy poinformowałam o przeszkodzie - minimalna krajowa. Teraz przy tym drugim zajęciu , gdy odpisywałam pojawiła się wątpliwość czy w piśmie powinnam poinformawoać o pierwszym, skoro nie jest realizowane przez nasz zakład pracy.
Dziękuję serdecznie za pouczenie.

konto usunięte

Temat: zajęcia komornicze

Anna B.:
Dziękuję serdecznie za pouczenie.

Aniu, to koleżeńska porada :)
Udanego weekendu!

konto usunięte

Temat: zajęcia komornicze

Kodeks Postępowania Cywilnego
Art. 882. § 1. Dokonując zajęcia wynagrodzenia za pracę, komornik wzywa ponadto pracodawcę, aby w ciągu tygodnia:
1) przedstawił za okres trzech miesięcy poprzedzających zajęcie, za każdy miesiąc oddzielnie, zestawienie periodycznego wynagrodzenia dłużnika za pracę oraz oddzielnie jego dochodu z wszelkich innych tytułów;
2) podał, w jakiej kwocie i w jakich terminach zajęte wynagrodzenie będzie przekazywane wierzycielowi;
3) w razie istnienia przeszkód do wypłacenia wynagrodzenia za pracę złożył oświadczenie o rodzaju tych przeszkód, a w szczególności podał, czy inne osoby roszczą sobie prawa, czy i w jakim sądzie toczy się sprawa o zajęte wynagrodzenie i czy oraz o jakie roszczenia została skierowana do zajętego wynagrodzenia egzekucja przez innych wierzycieli.
§ 2. Pracodawca obowiązany jest do niezwłocznego zawiadomienia komornika oraz wierzyciela o każdej zmianie okoliczności wymienionych w § 1.

Wśród przeszkód do wypłacania wynagrodzenia za pracę wymienia się m.in.: zbieg egzekucji sądowej lub egzekucji sądowej i administracyjnej



Wyślij zaproszenie do