Krzysztof Basik

Krzysztof Basik inspektor,
inspection service

Temat: zadaniowy system - obowiązki i prawa - pytanie

witam

mam kilka pytań o obowiązki i prawa pracownika zatrudnionego w zadaniowym systemie pracy oto moja sytuacja:

Jestem
zatrudniony w zadaniowym systemie pracy, w firmie zajmującej
się kontrolą towarów rolno-pochodnych (ale i nie tylko). Miejsce pracy
to miejsca w których dokonywane są przeładunki tych towarów, czyli nabrzeża, porty, magazyny. Przeładunki dokonywane są zazwyczaj w sposób ciągły całą dobę 7 dni w tygodniu, więc i mój czas pracy jest z tym związany.
Jest u nas w firmie tylko kilku inspektorów i koordynator zarządzający naszym czasem pracy. W tygodniu wyrabiamy grubo ponad 40 godzin (o wekendach nie wspomnę), sześćdziesiąt, siedemdziesiąt godzin nadliczbowych to standard w miesiącu. Szef nie chce zatrudnić nowych pracowników.
-Moje pytanie czy jestem skazany na wieczne "siedzenie" w pracy?
-Czy można mi odmówić kolejnego polecenia koordynatora bym znów przyszedł do pracy na więcej niż 8 godzin, lub w sobotę/niedzielę.
-Czy jako Pracownik systemu zadaniowego mam jakieś prawa do odpoczynku i kiedy?
Dom zarasta, rodzina o mnie już zapomina, zmieniać pracę, czy jest szansa negocjacji?
Kamila B.

Kamila B. Financial Controller

Temat: zadaniowy system - obowiązki i prawa - pytanie

"W zakresie stosowania zadaniowego czasu pracy najistotniejszą kwestią jest właściwe ustalenie wymiaru zadań przydzielanych pracownikowi. Od tego bowiem zależy, czy zatrudnienie pracownika w tym systemie jest prawidłowe i czy mimo nieewidencjonowania jego czasu pracy, pracodawca nie będzie zmuszony zapłacić pracownikowi wynagrodzenia za nadgodziny. Taka sytuacja może mieć bowiem miejsce, gdy pracodawca ustali zbyt rozległy zakres zadań, których wykonanie w ramach ustawowych norm czasu pracy nie będzie możliwe.

W orzecznictwie SN przyjmuje się, że samo nazwanie czasu pracy zadaniowym nie wyłącza stosowania przepisów o wynagrodzeniu za pracę w godzinach nadliczbowych (wyrok z 4 sierpnia 1999 r. I PKN 181/99; OSNAP 2000/22, poz. 810). Poza tym zlecanie pracownikowi zadań, których wykonanie w normalnym czasie pracy jest niemożliwe, w orzecznictwie SN kwalifikuje się jako równoznaczne z poleceniem świadczenia pracy w czasie przekraczającym normy czasu pracy (uzasadnienie wyroku z 10 września 1998 r. I PKN 301/98; OSNAPiUS 1999/19, poz. 608).

Pracodawca ustalając więc czas niezbędny do wykonania powierzonych zadań, musi uwzględnić wymiar czasu pracy wynikający z norm określonych w kodeksie pracy. Poza tym ustalenie tych kwestii wymaga porozumienia z pracownikiem. W orzecznictwie SN przyjmuje się jednak, że brak takiego porozumienia nie powoduje nieskuteczności ustanowienia zadaniowego systemu czasu pracy, ale w razie sporu rodzi po stronie pracodawcy obowiązek wykazania, że powierzone pracownikowi zadania były możliwe do wykonania w granicach norm czasu pracy określonych w art. 129 k.p. (wyrok z 5 lutego 2008 r. II PK 148/2007; OSNP 2009/7-8, poz. 93)."
Krzysztof Basik

Krzysztof Basik inspektor,
inspection service

Temat: zadaniowy system - obowiązki i prawa - pytanie

Ewidencje czasu pracy każdy z nas prowadzi po swojemu i na koniec miesiąca przedstawia koordynatorowi do zaakceptowania lub korekty (najczęściej mailem i bez żadnego potwierdzenia czy podpisu). Wszystkie godziny nadliczbowe są traktowane jak gdyby przepracowane na umowę zlecenie dla firmy "słup" która właśnie takim zatrudnianiem się zajmuje (nie tylko dla mojej firmy). Jeżeli jest ich więcej niż 40 w miesiącu moja firma wypłaca mi przez firmę "słup" stawkę identyczną jak normalna godzinowa stawka - więc żadne 100% więcej. Oficjalnych nadgodzin w mojej firmie NIE MA.

Moje pytanie brzmi:
- czy po przepracowaniu 40 (a nawet więcej) wymaganych, tygodniowych godzin już w czwartek, ze stanem ogólnym 70 nadgodzin już w trzecim tygodniu miesiąca mam prawo odmówić przyjęcia kolejnego zadania, które będzie wymagało ode mnie przepracowania kolejnych godzin nadliczbowych? Czy grożą mi jakieś sankcje prawne oczywiście (wykluczając wszechobecny mobing) ze strony mojego pracodawcy?
Małgorzata Z.

Małgorzata Z. dział kadr, "ze
świata każdy ma
tyle, ile sam
weźmie" G. ...

Temat: zadaniowy system - obowiązki i prawa - pytanie

możesz odmówić podpierając się kodeksem pracy....tylko co dalej? Najlepiej zgłosić do PIP-u.

Następna dyskusja:

Pytanie z pogranicza prawa ...




Wyślij zaproszenie do