konto usunięte

Temat: zadaniowy czas pracy a czas dojazdu do miejsca...

Witam,
Mam następujący problem. W firmie zatrudnione są osoby w zadaniowym sytemie czasu pracy (Przedstawiciele Handlowi, Regionalni Kierownicy Sprzedaży). Zgodnie z zarządzeniem wewnętrznym ich czas pracy liczy się od momentu wejścia do pierwszego sklepu, który mają odwiedzić do momentu wyjścia z ostatniego (czas dojazdu od i do domu nie jest wliczany do czasu pracy). Problem polega na tym, że niektóre osoby mają bardzo rozległy teren działania (np. sklep położony o 6 godzin drogi od domu). Czy w przypadku tak rozległego terenu działania dojazd do miejsca wykonywania pracy również nie będzie się liczył do czasu pracy (w takim przypadku nie ma fizycznej możliwości pracowania przez 8 godzin). I jak rozwiązać ten problem, aby nie narazić się na roszczenia z tytułu nadgodzin?

Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam
Małgorzata Z.

Małgorzata Z. dział kadr, "ze
świata każdy ma
tyle, ile sam
weźmie" G. ...

Temat: zadaniowy czas pracy a czas dojazdu do miejsca...

skoro się rozlicza z wykonanych zadań, to pracodawca powinien wziąć pod uwagę czas dojazdu do klienta, czyli tak planować jej czas pracy, aby uwzględniać ten dojazd.
Czyli innymi słowami mówiąc tak planować dzień pracy (oczywiście w ramach 8 godzin), aby pracownik był w stanie dojechać do klienta, obsłużyć go i wrócić do domu. W praktyce wyobrażam sobie to tak, że harmongram dnia, w którym PH ma odwiedzić klienta oddalonego o kiladziesiąt/kilkaset km od miejsca zamieszkania PH nie przekracza 1 i/lub 2 wizyt u klienta.Małgorzata Zawadzka edytował(a) ten post dnia 27.09.10 o godzinie 13:19
Anna P.

Anna P. Gł.Specjalista ds
Personalnych i Płac,
Ciech Trading S.A.

Temat: zadaniowy czas pracy a czas dojazdu do miejsca...

Karolino, udało mi się znaleźć wyrok SN z 29.11.2006 r. II UK 101/06 - myślę, ze zapoznanie się z nim pomoże Ci w jakiś sposób wyjaśnić wątpliwości.

Poza tym, to Handlowiec ustala sobie trasę odwiedzin u klientów. Praca w wydłużonym wymiarze jednego dnia przy skróconym innego. Oczywiście podział na obszary musi być odpowiedni do możliwości dotarcia przez Handlowca. Jeśli będzie odwiedzał klienta, do kórego dojeżdża 6 godzin, to tylko jedna wizyta zajmie mu ponad 12 godzin.
Marzena A.

Marzena A. Junior HR Manager

Temat: zadaniowy czas pracy a czas dojazdu do miejsca...

http://www.ekspertkadrowy.pl/aktualnosci/czasem-czas-p...
Ela Poźniak

Ela Poźniak Certyfikowany Trener
Biznesu
/Akredytowany Coach
ICF/ACC

Temat: zadaniowy czas pracy a czas dojazdu do miejsca...

Witam,
temat jest bardzo kontrowersyjny i opracowanie zgodne z przepisami prawa wymaga bardzo dużego wyczucia. W mojej firmie ustalono regiony dzialania dla każdego z PH obejmujące np. trzy ościenne województwa i tak okreslono ich teren działania.
Bardzo restrykcyjnie nalezy przestrzegać ustalania zadań na poszczególne miesiące, tygodnie tak aby spełniały wymogi dot. mozliwości realizacji w przeciętnie 8 godzinnym dniu pracy.Osoba odpowiedzialna za weryfikację rozliczeń i akceptująca je musi mieć świadomość ryzyka i odpowiedzialności.
Przeszliśmy w firmie sprawę sądową z byłym PH i wówczas okazało się, że podpisywanie rozliczeń gdzie PH wpisywał niekoniecznie rzetelne informacje np. wyjazd 01.10 o 6:00 i powrót po dwóch dniach o 23:00 może być bardzo zgubne ( zapłaciliśmy jako nadgodziny wszystko co było powyżej 8 godz. pracy - choć prawda była zgoła inna ale przełożony podpisał dokument i tyle).
Z drugiej strony ustalanie regionów, ilości klientów do obsługi powinno być zrobione w oparciu o fizyczne możliwości PH. Przestrzegam przed działaniem wbrew logice ( np. odwiedziny w 30 punktach kiedy udowodnienie braku możliwości obsłużenia ich w 8 godzin jest trywialne).
Pozostało jeszcze jedno, PH w momencie kiedy odchodzą z firmy i dodatkowo jeszcze odbywa sie to w niemiłej atmosferze będą dochodzić swoich pieniędzy na drodze sądowej. Lepiej ustalić regiony, popracować nad rozsądnymi planami, przeszkolić przełożonych z rozliczania czasu pracy i norm tygodniowych wczesniej, niż później tłumaczyć się z każdych piętnastu minut przed sądem.
Pozdrawiam
Marzena A.

Marzena A. Junior HR Manager

Temat: zadaniowy czas pracy a czas dojazdu do miejsca...

A czy jak przełożeni planują wizyty PH z uzwglednieniem oczywiście normy dziennej 8 godz, to uwzglednią czas dojazdu do klienta i ewentualnie powrót do domu? Dla mnie ta kwestia jest nadal niejednoznaczna. Czy te 8 godzin powinno uwzględniać dojazd do klienta, czy dopiero wizyta u klienta oznacza rozpoczęcie czasu pracy?
Ela Poźniak

Ela Poźniak Certyfikowany Trener
Biznesu
/Akredytowany Coach
ICF/ACC

Temat: zadaniowy czas pracy a czas dojazdu do miejsca...

W przypadku dojazdów do klientów czas dojazdu nie jest czasem pracy a dojazdu do miejsca wykonywania pracy. Zadania i odwiedziny u klientów sa tak skonstruowane aby czas przebywania u klientów mieścił się w 8 godzinach, dodatkowo są ustalane mniej więcej w jednym obszarze aby wykorzystać przebyty czas dojazdu w celu odwiedzin jak największej liczby klientów z danego obszaru
(mając na uwadze limity godzin).W przypadku przekroczeń ( ewentualnych)rekompensujemy czasem wolnym.
Mariusz Bialic

Mariusz Bialic Bialic & Sokołowski
Kancelaria Radców
Prawnych i
Adwokató...

Temat: zadaniowy czas pracy a czas dojazdu do miejsca...

Witam Wszystkich!
Kwestia zadaniowego czasu pracy często bywa wykorzystywana przez pracodawców, jako próba ominięcia przepisów dotyczących wynagrodzenia za godziny nadliczbowe.
Poglądy zarówno komentatorów jak i sądów w tej sprawie dają jasno do zrozumienia, że skorzystania z zadaniowego czasu pracy nie może doprowadzić do nałożenia na pracownika zadań, których nie będzie mógł wykonać w zwykłym czasie pracy (tj. przeciętnie 40 godzin tygodniowo i 8 godzin dziennie).
Zatem pomimo uzgodnienia z pracownikiem zadaniowego czasu pracy zakres obowiązków musi być tak ustalony, aby co do zasady pracownik mógł wykonać obowiązki we wskazanych normach czasowych. Jeśli zaś zakres obowiązków wskazuje, że pracownik nie może ich wykonać to pracodawca nie uniknie wypłaty dodatkowego wynagrodzenia za godziny nadliczbowe.
Proszę zwróćcie uwagę na następujące orzeczenia SN (wyr. SN z 4.8.1999 r., I PKN 181/99, OSNAPiUS 2000, Nr 22, poz. 810 oraz uzasadnienie wyr. SN z 5.2.2002 r., I PKN 845/00, OSNP 2004, Nr 3, poz. 46).
Pozdrawiam
Mariusz
Małgorzata Z.

Małgorzata Z. dział kadr, "ze
świata każdy ma
tyle, ile sam
weźmie" G. ...

Temat: zadaniowy czas pracy a czas dojazdu do miejsca...

Panie Mariuszu,
ma Pan rację, to już było pisane w tym wątku, ale zadająca pytanie chciała wiedzieć, czy czas dojazdu do pierwszego klienta (wyjazd z miejsca zamieszkania) wlicza się do czasu pracy?



Wyślij zaproszenie do