Krystyna P.

Krystyna P. www.statystyczny.pl

Temat: zadaniowy czas pracy

Witam serdecznie!

Mam pytanie związane z niektórymi punktami mojej umowy o pracę. Chodzi mi konkretnie o następujące punkty:

- "Czas pracy wyznaczony jest wymiarem zadań Pracownika i jest kształtowany przez niego samodzielnie w taki sposób, aby zadania te mogły być wykonane w granicach norm tygodniowego wymiaru czasu pracy"

- "Czas pracy nie może przekraczać przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym"

- "Jako zarządzający daną komórką organizacyjną zakładu pracy jest Pani zobowiązana, w razie konieczności, do wykonywania pracy poza normalnymi godzinami pracy bez prawa do wynagradzania oraz dodatku z tytułu pracy w godzinach nadliczbowych"

Mój zakład pracy to dość niewielka firma - około 20 osób, regulaminu żadnego dodatkowego nie posiadamy.

Moje pytania są takie:
1. Czy wymienione przeze mnie punkty drugi i trzeci nie są ze sobą sprzeczne?
2. Czy zadaniowy czas pracy oznacza, że powinnam siedzieć w pracy codziennie 8 godzin, a jak trzeba to i więcej? (nigdy nie ma na tyle mało zadań, żebym mogła siedzieć w pracy krócej niż 8 godzin, a wręcz ostatnio pracy jest coraz więcej, co w efekcie skutkuje coraz większą liczbą "nadgodzin")
3. Jak należy rozumieć "przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy"?
4. Czy przy takim zapisie pracodawca może mi narzucić, żebym przychodziła do pracy dokładnie w godzinach 8-...?

Z góry dziękuję za pomoc w interpretacji umowy :)

Pozdrawiam,
Krysia

konto usunięte

Temat: zadaniowy czas pracy

W systemie tym czas pracy pracownika określony jest wymiarem jego zadań. Zadania robocze w tym systemie powinny być ustalone tak, aby pracownik mógł je wykonać w ramach norm czasu pracy określonych w art. 129 k.p., czyli w ciągu 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w pięciodniowym tygodniu pracy. Zadania te powinny być ustalone w sposób na tyle szczegółowy, żeby można było stwierdzić, czy ich wykonanie jest możliwe w ramach podstawowych norm czasu pracy. Z powodu braku możliwości ścisłego określenia rozmiaru czasu pracy pracowników zatrudnionych w zadaniowym czasie pracy nie stosuje się przepisów o pracy w godzinach nadliczbowych.
Pracodawca może wydać pracownikowi zatrudnionemu w systemie zadaniowego czasu pracy wiążące go polecenie stawienia się do zakładu pracy w celu wykonywania zadań innych niż dotychczasowe. Możliwość taka istnieje, pod warunkiem że powierzone zadania mieszczą się w zakresie zadań wykonywanych przy rodzaju pracy, do której wykonywania pracownik zobowiązał się przy nawiązywaniu umowy o pracę. Jeśli pracownik ma wykonać nowe zadanie, zamiast zadania poprzednio zleconego, i wykonanie tego zadania jest możliwe w ramach podstawowych norm czasu pracy, to nie będzie mu przysługiwało wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych. Jeśli jednak pracodawca zleci pracownikowi dodatkową pracę, poza normalnymi zadaniami, której wykonanie wymaga poświęcenia dodatkowego czasu, to powinien wypłacić mu wynagrodzenie za godziny nadliczbowe.
Ze względu na to, że wymiaru pracy pracowników zatrudnionych w zadaniowym systemie czasu pracy nie określa się w jednostkach czasu, nie można z wyprzedzeniem sporządzić rozkładu czasu pracy. O tym, ile czasu w ciągu doby i tygodnia poświęci na wykonywanie zleconych zadań, decyduje sam pracownik. Przepracowanego w ten sposób czasu nie rozlicza się w jakimś z góry ustalonym okresie rozliczeniowym. Oznacza to, że pracodawca nie prowadzi indywidualnej karty ewidencjonującej przepracowane godziny pracowników, do których stosuje zadaniowy system czasu pracy.
Nie można więc w zadaniowym systemie czasu pracy ustalić, że pracownik pracuje od..do
Mam nadzieję, że choć trochę pomogłam.
Krystyna P.

Krystyna P. www.statystyczny.pl

Temat: zadaniowy czas pracy

Dziękuję bardzo :)
Sylwia Krajewska

Sylwia Krajewska Podatki, Księgowość,
Audyt - SENTE

Temat: zadaniowy czas pracy

Mam pytanie z podobnej dziedziny - w jaki sposób jest mierzone, czy rzeczywista liczba polecanych pracownikowi zadań odpowiada wymiarowi 40 godzin w tygodniu? Jak odbywa się to praktycznie? Czasowa "wycena" zadań? Kto i w jaki sposób powinien tego dokonać - przecież jeden szybciej wykona swoje zadanie, drugiej osobie zajmie to więcej czasu?
Co w tym momencie zrobić z miesiącami, w których wypadają święta i czas pracy powinien być krótszy, a pracownik ma stały zestaw zadań? Co w przypadku urlopu czy choroby - czy wówczas inna osoba nie powinna przejąć obowiązków tego pracownika?
Krysiu - czy podpisujesz listę obecności, wpisujesz godziny przyjścia i wyjścia?
Krystyna P.

Krystyna P. www.statystyczny.pl

Temat: zadaniowy czas pracy

Witam!

Generalnie właśnie wyjęłaś mi pytania "z ust" (z klawiatury?) :) Zwłaszcza niektóre.

Też jestem bardzo ciekawa, jak się ma urlop do takiego zadaniowego czasu pracy, no i jak się mają do tego choroby (zwłaszcza, że leżę dzisiaj z gorączką i pewnie nie będę w stanie pójść jutro do pracy).

Jeśli chodzi o mnie, to dostałam zestaw zadań, którego nie mam szans wykonać w takim 40-to godzinnym tygodniu pracy. Część zadań udaje mi się przenieść na inne osoby, natomiast część po prostu pozostaje niezrobiona. W tym miesiącu mam już swój zestaw 10 "nadgodzin", a w przyszłym zapowiada się tego jeszcze więcej.

Gwoli wyjaśnienia - regularnie informuję szefów i bezpośrednią kierowniczkę, że nie mam szans się wyrobić ze wszystkim. Wtedy są dwie opcje, albo ktoś mi trochę pomoże albo usłyszę "to kiedy zostajesz dłużej?" albo "czy czujesz potrzebę przyjścia w sobotę?"

To teraz ciąg dalszy pytań :) Co można zrobić z zadaniami, które raz zajmują 2 godziny a raz 5 godzin? Jak ogólny termin "obsługa klienta" przełożyć na rzeczywistość - jeśli nie będzie mieć żadnych pytań, jeśli nie przyniesie żadnych niestandardowych dokumentów, to jestem w stanie powiedzmy przygotować wszystko dla niego w dwie godziny. W innym miesiącu będzie wydzwaniać co 15 minut i o coś pytać, zażąda dwóch dodatkowych deklaracji i w efekcie zamiast poświęcić mu 2 godziny będę musiała poświęcić 2 dni.

Jak wygląda sytuacja, jeśli nie mam warunków do pracy - np. wyłączony prąd, niedziałający komputer itp.?

Jeśli chodzi o listę obecności - podpisuję. Najpierw podpisywałam 8-16, a teraz jak moich "nadgodzin" zrobiło się coraz więcej, to zaczęłam podpisywać rzeczywiste godziny wyjścia z pracy (nie przesadzam z 16:10, ale jak to już zaczyna być co drugi dzień pół godziny, godzina albo dwie, to wpisuję czas rzeczywisty). Jak na razie nikt mnie nie poinstruował, jak w rzeczywistości powinnam uzupełniać listę obecności (i czy rzeczywiście powinnam ją uzupełniać). Nikt też za bardzo nie interesuje się, ile godzin w pracy siedzę, byle było to przynajmniej 8 i byle wszystko było zrobione...

Jeśli ktoś jest w stanie mi powiedzieć, jak to wszystko powinno być rozwiązane bardziej formalnie, to bardzo proszę o pomoc.

Pozdrawiam,
Krysia
Krystyna P.

Krystyna P. www.statystyczny.pl

Temat: zadaniowy czas pracy

Mam jeszcze jedno pytanie do tego wszystkiego, może ktoś będzie umiał mi odpowiedzieć. Chodzi mianowicie o to, czy w umowie powinnam mieć w przypadku zadaniowego czasu pracy konkretnie ustalony zakres obowiązków? W mojej umowie nie ma na ten temat ani słowa. Czyli generalnie nie wiem, co wchodzi w zakres moich zadań i z czym powinnam się, zdaniem pracodawcy, wyrobić w 8 godzin dziennie. Jak już wspomniałam wcześniej, te 8 godzin to zdecydowanie za mało na to wszystko co na mnie spada...
Piotr Pyszak

Piotr Pyszak radca prawny -
specjalista ds.
prawa pracy

Temat: zadaniowy czas pracy

Krysiu,

bez wątpienia, zakres twoich zadań, winien być skonstruowany w taki sposób abyś mogła je wykonać w przeciągu średnio 8 h dziennie. Odpowiedź na twoje pytanie to art. 140 KP: "W przypadkach uzasadnionych rodzajem pracy lub jej organizacją albo miejscem wykonywania pracy może być stosowany system zadaniowego czasu pracy. Pracodawca, po porozumieniu z pracownikiem, ustala czas niezbędny do wykonania powierzonych zadań, uwzględniając wymiar czasu pracy wynikający z norm określonych w art. 129."

Pozdrawiam

Piotr

konto usunięte

Temat: zadaniowy czas pracy

A to ciekawe, bo byłem ostatnio na rozmowie kwalifikacyjnej w "międzynarodowej renomowanej firmie itd." i warunki zatrudnienia wyglądają tak, że pracuje się po 12 godzin, żadnych nadgodzin czy dodatków co miesiąc do pensji, może być premia od wyników na koniec roku, ale nie musi, ale ani słowa o nadgodzinach. Standardowa umowa o pracę-podziękowałem za taką formę współpracy, ale po tym co usłyszałem...
Na szczęście nie zdecydowałem sie na pracę, ale jako świadek łamania prawa pracy czy powinienem to zgłosić do PIP?

konto usunięte

Temat: zadaniowy czas pracy

Czemu nie..., co prawda nie masz gwarancji, że Inspekcja czynnie zainteresuje się sprawą, ale niewykluczone, że tak. To chyba jedyna metoda na firmy w których ,,nie przyjął sie kodeks pracy'':):)
Pozdrawiam
Kasia
Kamila K.

Kamila K. jest zadanie - jest
wyzwanie :)

Temat: zadaniowy czas pracy

1) Jako osoba na stanowisku kierowniczym nie może Pani pracować w systemie zadaniowym, wykluczają to obowiązki kadry kierowniczej wymienione w art.212 KP.
2) Pracownik nie ma narzuconych godzin pracy. Miarą pracy jest ilość wykonanych zadań. Jest to śliskie pojęcie, bo pracodawca obłoży pracownika tak, że wcześniej i tak z pracy nie wyjdzie, jak po 8 godzinach. Nie ma też listy obecności, ale warto zbierać informacje o faktycznym czasie pracy dla swojego dobra.
3) Jeśli pracownik zachoruje, jego obowiązki (zadania) przejmuje inna osoba.
4) Dokładny zapis obowiązków pracownika powinien znaleźć się w umowie o pracę nie tylko w przypadku zadaniowego systemu pracy. Stosowanie zadaniowego czasu pracy wymaga od pracodawcy dokumentowania i wykazania, że powierzał on pracownikowi zadania możliwe do wykonania w czasie pracy wynikającym z norm określonych w art. 129 kp, a więc w ciągu 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin tygodniowo (wyrok SN z 15 marca 2006 r., II PK 165/05, niepublikowany). - jeśli nie będzie w stanie tego udowodnić musi zapłacić za udokumentowane nadgodziny.
Ponadto zlecanie pracownikowi zadań, których wykonanie w „normalnym” czasie pracy jest niemożliwe, należy potraktować jako równoznaczne z poleceniem świadczenia pracy w godzinach nadliczbowych (wyrok SN z 4 sierpnia 1999 r., I PKN 181/99, OSNP 2000/22/810).
5) Oceny, czy rozmiar zadań jest adekwatny do wymiaru czasu (możliwy do wykonania w ramach norm czasu pracy), należy dokonywać, mając na względzie przeciętną dobrą wydajność pracy (wyrok SN z 17 lutego 2004 r., I PK 377/03, OSNP 2004/24/422).Kamila Krzemińska edytował(a) ten post dnia 09.12.08 o godzinie 14:55
Marcin Matyjaszczyk

Marcin Matyjaszczyk Człowiek od
wszystkiego ;)

Temat: zadaniowy czas pracy

Witam,

Troszkę odgrzeję kotleta.

Dużo było powyżej mówione o nadgodzinach. A jak działa to w drugą stronę?
Pozwolę sobie posługiwać się tutaj przykładem swojej pracy - czyli generalnie obowiązki sprzedażowe w zadaniowym systemie rozliczania czasu pracy.
W uproszczeniu mam zatem narzucane co miesiąc pewne cele określane w pewnych wielkościach, czyli realizacja celu A na poziomie X oraz realizacja celu B na poziomie Y.

1. Czy jeżeli zrealizuję wszystkie cele na wyznaczonych poziomach np. w tydzień, to mogę przez kolejne 3 tygodnie nie przychodzić do pracy? Przykład dość ekstremalny, ale możliwy do zaistnienia.

2. Czy w miesiącu, kiedy mam np 2tyg urlopu, powinienem otrzymać do wykonania 1/2 celów A i B?
Generalnie u mnie nie ma znaczenia, czy ktoś jest połowę miesiąca na zwolnieniu, czy urlopie, cel pozostaje do wykonania ten sam - pełny.

Dziękuję za odpowiedź,
Pozdrawiam,
Marcin
Piotr Górny

Piotr Górny radca prawny
-specjalista prawa
pracy

Temat: zadaniowy czas pracy

ad 1 - tak
ad 2 - tak
Marcin Matyjaszczyk

Marcin Matyjaszczyk Człowiek od
wszystkiego ;)

Temat: zadaniowy czas pracy

Piotr G.:
ad 1 - tak
ad 2 - tak
Czy wobec tego poważna firma zatrudniająca około 6k osób, w tym jakieś 300 osób w systemie zadaniowym, postępuje niezgodnie z prawem wobec tych 300 osób, jeśli odpowiedzi są jak wyżej? Czy może być jeszcze jakaś podstawa do tego, że np. cele nie są zmniejszane proporcjonalnie o usprawiedliwioną nieobecność?
Dodam, że mam wypłacane wynagrodzenie zasadnicze, a za spełnione cele jest premia. Może w tym pies pogrzebany, że mimo, iż jestem np 3 tygodnie na zwolnieniu, to mam pensję, ale nie mam szans na premię, bo nie zrobię w tydzień miesiąca? Może tak być?
Ilona M.

Ilona M. Specjalista ds.
Personalnych

Temat: zadaniowy czas pracy

Bardzo często firmy o profilu sprzedażowym działają w taki sposób - mimo nieobecności usprawiedliwione cele pozostają na takim samym poziomie.
Jeśli zadania zaplanowane są do wykonania na cały miesiąc, są skalkulowane że na np. 160godz. to jeśli zachorujesz, to realne jest ze zaplanowanych zadań nie wykonasz gdyż np. pracujesz tylko 80 godz. a przecież zadanie wycenione jest na 160godz.

W przypadku zadaniowego czasu pracy, ustalany jest razem z pracodawcą czas potrzebny na wykonanie tego zadania, np. 2 tygodnie, a to Ty ustalasz już samodzielnie, że w poniedziałek będziesz pracował nad tym zadaniem np. 6 godzin, we wtorek 4godz., a w środe 8godz.

konto usunięte

Temat: zadaniowy czas pracy

Dzień dobry, widzę że dawno temat nie był poruszany no ale może ktoś odpowie

W porozumieniu o stosowaniu czasu zadaniowego podpisanym z pracodawcą jest m.in. pkt : że w związku z charakterem powierzonych czynności pracownika faktyczny czas pracy uzależniony jest od realizacji zadań wymienionych w zakresie czynności. Kolejny pkt. : pracownik tak samodzielnie kształtuje czas pracy aby uwzględniał normy ujęte w kodeksie 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w tygodniu w przeciętnie 5 dniowym tygodniu pracy.

Jeżeli zadania zostaną wykonane w ciągu np 5 godzin to co się dzieje z tymi 3 godzinami ? Trzeba w którymś dniu zostac dłużej, mimo że w tym kolejnym dniu zadania na ten kolejny dzień wykonane zostaną w ciągu 8 godzin?
Jeżeli trzeba odrabiać te godziny lub nie trzeba - jakie przepisy o tym mówią?

Temat: zadaniowy czas pracy

Ja w swojej umowie też mam podobne zapisy, a w praktyce wygląda to tak, że muszę siedzieć 8h w biurze, a ponadto jestem rozliczana z zadań jakie wykonuje i czasu który na nie przeznaczam. Dlatego umowa umową a w praktyce i tam trzeba siedzieć 8h.

Następna dyskusja:

zadaniowy czas pracy




Wyślij zaproszenie do