Temat: Wysokość emerytury.
Osiągając wiek emerytalny, a pobierając już obecnie rentę inwalidzką, otrzyma tzw. emeryturę z urzędu (wprowadzone od 2006 roku). W przypadku, jeśli była to renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy ustalona od kwoty najniższej renty (w przypadku gdy nie było zarobków do podstawy wymiaru lub były bardzo niskie), a osoba ta ma wymagany pełny staż emerytalny (25 dla mężczyzn lub 20 dla kobiet), to skorzysta na tym, gdyż będzie miała emeryturę z urzędu podniesioną do kwoty minimalnego świadczenia emerytalnego. Cóż, są to niewielkie pieniądze, tak czy inaczej, więc marna pociecha.
Jeśli była to jednak renta z całkowitej niezdolności do pracy, a osoba ta ma wsponiany staż emerytalny, to świadczenie to (emerytura) przyznana z urzędu przez ZUS nie zmieni swojej wysokości.
Jednak, jeśli osoba, która miała rentę do emerytury przedstawi zarobki z innych lat, nie uwzględnionych przy wyliczeniu podstawy wymiaru renty (po jednym z ostatnich wyroków sądu może będzie możliwość przeliczenia podstawy wymiaru (zarobków) z dwudziestu dowolnych lat pracy, nawet, jeśli w niektórych latach zarobków nie było - ZUS się do tego szykuje, jeśli wejdą te zmiany prawne w życie) może również skorzystać, jeśli chodzi o wysokość świadczenia.
Przypadek korzystniejsze wysokości świadczenia od marca dotyczy głównie osób, które po raz pierwszy ubiegają się o świadczenia z ZUS - od marca zmieni się bowiem tzw. kwota bazowa, od której między innymi zależy wysokość świadczenia. Rzeczywiście może być korzystniej wstrzymać się ze składaniem wniosków do marca, ale jak wiem z praktyki, niekoniecznie zawsze tak bywało. Ja na chwilę obecną nie znam wysokości nowej kwoty bazowej, ale jestem przekonany, że na pewno będzie wyższa od obecnej. Może się jednak okazać, że świadczenie wyliczone na wniosek od marca od nowej kwoty bazowej będzie niższe niż to, dla którego wniosek złożono w lutym, a które od marca zostanie zwaloryzowane.
Pamiętajmy, że w marcu ustala się nową kwotę bazową oraz będzie przeprowadzona waloryzacja obecnie wypłacanych świadczeń.
Zgadzam się również z Katarzyną, że po przepracowaniu 30 m-cy można złożyć wniosek o przeliczenie świadczenia (tu również będzie miało zastosowanie obliczenie świadczenia z uwzględnieniem nowej kwoty bazowej, obowiązującej w dacie złożenia wniosku).