Edyta Szymaniak

Edyta Szymaniak sprzedawca, C.Z.O
Cyprys

Temat: Wypowiedzenie umowy o pracę art.52 pod czas przebywania...

Witam.
Mój znajomy został poinformowany ze zostało wysłane wypowiedzenie z pracy art 52 (alkohol) .Wypowiedzenie zostało wysłane wczoraj ,ale od piątku czyli od 10 tego jest zamknięty na leczeniu odwykowym . Problem polega na tym że raczej nie zmienił adresu do korespondencji, nie zamieszkuje już pod adresem który posiada Jego firma. Pytania mam 2 pierwsze to jak wygląda sprawa awiza czy jeśli nie odbierze on tylko jego była żona jak wygląda to od strony prawnej firmy ? i drugie czy w takim przypadku jest chroniony zwolnieniem lekarskim i czy może dalej chorować , czy zwolnienie lekarskie nie ma na to wpływu ? Powiem prostym językiem. Czy może uciec na l4 na pół roku aby mieć środki na życie. Pozdrawiam i z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi .
Małgorzata Z.

Małgorzata Z. dział kadr, "ze
świata każdy ma
tyle, ile sam
weźmie" G. ...

Temat: Wypowiedzenie umowy o pracę art.52 pod czas przebywania...

jeżeli nie podał w firmie zmienionego adresu - niestety nieodebranie pisma nic tutaj nie pomoże - pracownik ma obowiązek powiadomić o zmianie adresu pracodawcę. Pracodawca wysyła korespondencję na taki adres, jaki podał pracownik. Zapewne list rozwiązujący umowę (skoro art. 52, to nie wypowiedzenie, tylko rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia) wróci do pracodawcy dwukrotnie nieodebrany, ale 7 dni liczone od daty drugiego awizo - data rozwiązania umowy o pracę. Zwolnienie lekarskie nie chroni przed rozwiązaniem umowy bez wypowiedzenia.

choroba alkoholowa, stwierdzona orzeczeniem lekarskim, nie jest uznawana za winę umyślą. Wobec tego, jeżeli pracownik stawi się do pracy w stanie nietrzeźwości, to pracodawca nie może zwolnić go dyscyplinarnie. Dlatego jeżeli kolega się leczy to musi udowodnić swoją chorobę.

Pracodawca, ani sąd nie mają obowiązku wskazywania, że pracownik jest alkoholikiem. To na pracowniku ciąży obowiązek udowodnienia, że leczy się z nałogu, na przykład poprzez przedstawienie karty leczenia szpitalnego, i to on będzie musiał udowodnić, że stawienie się do pracy w stanie nietrzeźwości nie jest winą umyślą.
Niemniej jeżeli rozwiązanie umowy zostało już wysłane a stanie się to co napisałam powyżej, to będzie skuteczne - umowa się rozwiąże. Wtedy kolega ma prawo w ciągu 21 odwołać się do sadu i bronić że leczy się z nałogu (może żądać przywrócenia do pracy lub odszkodowania) i to już sąd rozstrzygnie.Ten post został edytowany przez Autora dnia 15.03.17 o godzinie 21:42



Wyślij zaproszenie do